Van valami, ami sokkal fontosabb, mint a munkavállaló életkora és generációja
A generációs különbségek a személyiség tekintetében elhanyagolhatóak - állítja a Hogan Assessments tanulmánya. Az adatok azt mutatják, hogy bár feltételezhetünk jelentős különbségeket a különböző generációk között, valójában az egyéni különbségek sokkal fontosabbak. Árnyalódik így a kép a tekintetben, hogy mi a munka világában a siker kulcsa. Úgy tűnik, hogy a generációs címkék hangsúlyozása helyett sokkal inkább az egyéni képességek és jellemzők megértése és támogatása a fontos.

A generációs különbségekre való fókuszálás napjaink slágertémájává lett. Ezért is volt hiánypótló Simon Csillának, az MVM csoport HR igazgatójának az a kijelentése, hogy az egyes generációk tipizálásánál az egyes emberek közötti egyéni különbségek sokkal fontosabbak. „Nem feltétlenül az életkorból fakadó eltéréseken múlik az, hogy egy több generációt magába foglaló csapattal egy vezető tud-e sikeresen együtt dolgozni.”
A különböző generációk tagjai drasztikusan eltérő körülmények között léptek és lépnek be a munkaerőpiacra. Jogos ezáltal azt feltételezni, hogy jelentősen különböznek is egymástól. A kérdés az, hogy személyiség tekintetében is generációs alapokon különböznek-e, illetve léteznek-e generációs jellegű különbségek a személyiségben? A Hogan Assessments kutatásának egyik legfontosabb tanulsága az lett, hogy sokkal fontosabb az egyéni különbségekre összpontosítani, nem pedig a generációs különbségekre.
A személyiség generációs különbségeinek vizsgálata
Annak érdekében, hogy a munkavállalók toborzása és motiválása minél hatékonyabb legyen, a Hogan adattudósai tanulmányt készítettek a generációs különbségekről. A módszertannal kapcsolatban először is fontos leszögezni, hogy bár az életkort gyakran összekeverik a generációval, a kettő nem ugyanaz.
Az elemző csapat három tényezőt vizsgált, amelyek befolyásolták az értékelést: (1) a személy életkora, (2) a személy generációja és (3) az, hogy mikor végezte el az értékelést. Például valaki, aki 55 éves és az X generációhoz tartozik, 20 évvel ezelőtt, 35 évesen végezte el a Hogan-felméréseket; ezek az adatok eltérhetnek a ma 55 éves és 35 éves személyek felméréseinek eredményeitől. Annak érdekében, hogy ezt a több milliós adatbázist összhangba állítsák, a Hogan adatelemzői életkor-időszak-korszak elemzést alkalmaztak. Ez a statisztikai elemzési módszer lehetővé teszi a kutatók számára, hogy elkülönítsék az életkori hatásokat a születési korszakból eredő hatásoktól vagy a generációs hatásoktól. "Az elemzés meglehetősen egyszerű, de a mögötte álló matematika összetett" – mondja Ryne Sherman, az egyik elemző.
Az elemzés egyértelmű tanulsága az lett, hogy az adatok nem mindig támasztják alá a generációs különbségekre vonatkozó közhelyszerű feltételezéseket, tehát, hogy a személyiségben egyáltalán nem sok generációs különbség van.
Személyiségbeli különbségek
Az életkor hatásai átlagosan nagyon kis százalékát teszik ki a személyiség egészének - öt és tíz százalék közötti arányt. A korszakhatások a "tortának" körülbelül két és öt százalékát teszik ki. A generációs hatások a torta egy és két százalékát teszik ki.
A fennmaradó részt az életkortól, az időszaktól és a generációtól független egyéni különbségek képezik. "Ez az én alapvető része, amelyet az egyének bárhová magukkal visznek, és ez teszi ki a pontszámokban mutatkozó különbségek nagy részét" - mondja Ryne.
Elemezték az egyes alanyok személyes erősségeit, potenciális hiányosságait és az értékrendjét, a lelki mozgatórugókat, a tudattalan előítéleteket. Azokat az összetevőket, melyek együttesen portrét rajzolnak egy adott személy viselkedésbeli tendenciáiról.
Környezeti és társadalmi hatások a személyiségadatokban
Az adatok alapján úgy tűnik, hogy a környezet, amelyet valaki fiatal felnőttként megtapasztalt - recesszió, depresszió, válság vagy világjárvány - nem befolyásolja generációs szinten a személyiséget.
A szkepticizmus, mint jellemvonás ugyanakkor általánosan erősödni látszik. Ryne ezt az enyhe változást annak tulajdonítja, hogy az emberek világszerte egyre kevésbé bíznak az intézményrendszerekben, de összefüggésben lehet ez azzal a ténnyel is, hogy jelentősen megnövekedett az információmennyiség.
A tanulmány a hedonimus skála pontszámainak növekedését is kimutatta az elmúlt két évtizedben. Az elmozdulás a munka és a magánélet egyensúlyával kapcsolatos társadalmi attitűdök változásából eredhet. Világszerte nagy elfogadásnak örvend a "work hard play hard" (dolgozz keményen, aztán ugyanekkora erőbedobással kapcsolódj is ki) felfogás, amelyet a hedonizmus skálával társítanak.
Bár minden embernél megfigyelhető a hedonizmus növekedése, az emberek a változást jellemzően csak a fiatalabb generációknak tulajdonítják.
Életkori hatások a személyiségadatokban
A személyiség már fiatalon meghatározó, olyannyira, hogy az általános iskolai személyiség 40 évvel későbbi felnőttkori személyiséget is előre jelezhet. Mindazonáltal az adatok arra utalnak, hogy az életkor előre jelezhető változásokat eredményez a személyiségben.
Az idősebb dolgozó felnőtteket jellemezve Ryne azt mondta: "Az ember elkezd más módokat találni a problémák kezelésére. Azok a problémák, amelyekről egykor azt gondoltad, hogy nagy gondot jelentenek, valójában már nem is olyan nagy gond. Ez csak a tapasztalatból adódik."
Kor kontra generációs hatások a személyiségadatokban
Az életkori hatások felülmúlják a generációs hatásokat. Egy személy életkora nagyobb valószínűséggel befolyásolja a személyiségét, mint a generációja. Más szóval, egy baby boomer és egy Z generációs alany ugyanabban az életkorban gyűjtött személyiségadatai a generáció miatt alig vagy egyáltalán nem fognak különbséget mutatni, még akkor se, ha az adatok felvétele között sok év telt el.
A Hogan adatai azt mutatják, hogy a pályakezdő munkavállalók átlagosan valamivel érzelmesebbek, bátrabbak, merészebbek és kockázatvállalóbbak. Ezek a személyiségbeli erősségek valószínűleg előnyére válnak annak, aki kevesebb munkatapasztalattal rendelkezik. Egy olyan illetőnél, aki már előrébb jár a karrierjében, ugyanezek a tulajdonságok éretlennek vagy felelőtlennek tűnhetnek. Értelemszerűen az emberek viselkedése az idő múlásával változó szerepeikhez igazodik.
A generációs különbségek kutatásának legfőbb tanulságai
"Az adatok azt bizonyítják, hogy a személyiség szempontjából valójában nincsenek generációs különbségek" - mondja Ryne.
Azt, hogy az emberek mit akarnak, nem az határozza meg, hogy egy adott generációhoz tartoznak-e. Ha valami, akkor az életkor enyhén befolyásolhatja. A ma munkába lépő felnőttek motivációi közös jellemzőket mutatnak a baby boomer korosztályhoz tartozó felnőttek egykori pályakezdőként mutatott motivációival. Azonban sem a generációs, sem az életkori hatások nem a legjelentősebb tényezők a személyiségben.
Személyiségünk legnagyobb része az egyéni különbségekből ered. Az embereket egyénként, nem pedig egy generáció tagjaiként kezelni a legjobb megközelítés a munkában és az életben egyaránt.
"Ne törődjünk a generációval. Ne törődjünk a korával" - hangsúlyozza Ryne. "Minden az egyéni fókuszról szól."
kép: freepik
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Új cég, új főnök, új csapattagok, új irányelvek és eljárások - természetes, hogy munkahelyváltás esetén meg kell birkózni azzal, hogy "újak"... Teljes cikk
A BME állásbörzéjén, március 11-12-én élesedik a Job Tinder, egy új applikáció, amely a leendő vagy már diplomás mérnököknek segít... Teljes cikk
Tovább emelkedtek a fizetések a hazai munkaerőpiacon, miközben a bérigények is rekordokat döntöttek 2024-ben: egyes régiókban akár 20-25... Teljes cikk
- Hogyan tehető vonzóvá a vegyipar a Z generáció számára? 2 hete
- Fokozódó trend: egyre többet esnek ki a munkából a dolgozók 2 hete
- Conscious unbossing: csak mítosz, hogy nem akar vezető lenni a Z generáció? 3 hete
- 393 ezer forintos fizetéssel lenne elégedett a Z generáció 1 hónapja
- Elég volt a motiválásból! 1 hónapja
- Senki sem akar már középvezető lenni? - a Z generációnak felesleges fáradság a főnökösködés 2 hónapja
- "Láss a jövőbe!" – innovációs pályázat a Z-generációnak 2 hónapja
- Z generáció a tanácsadó cégeknél: Hogyan tanulhatnak és milyen kihívásokkal küzdhetnek? 2 hónapja
- Szinte minden fiatal használja a mesterséges intelligenciát, de mindent el is hisznek neki 2 hónapja
- Hamarabb nyugdíjba menne és sokallja a 8 órás munkanapot a Z generáció 2 hónapja
- Alacsonyabb nyugdíjkorhatárt szeretne a Z generáció 3 hónapja