Conscious unbossing: csak mítosz, hogy nem akar vezető lenni a Z generáció?
Munkaerő-piaci attitűdkutatások szólnak arról, hogy a mostani huszonévesek - a Z generációsok - nem vágynak vezetői szerepre. Főként az ezzel járó stressz, konfliktusok, a kevesebb szabadidő miatt. A magyar Europion kutatóintézet is megvizsgálta a “conscious unbossing” jelenséget. Más eredményre jutott.

Mi is az a “conscious unbossing”? Magyarul, nem túl frappáns fordításban, a “vezetői pozíciók tudatos elkerüléseként” írható körbe. Az attitűdkutatások szerint a Z-generáció tagjait már nem motiválja annyira a szakmai előremenetel a vállalati hierarchiában, inkább a személyes érdeklődésüknek megfelelő szakmai teljesítményben és kiteljesedésben látják a siker kulcsát, felismerve a klasszikus értelemben vett vállalati előremenetelből fakadó hátrányokat (stressz, munka-élet egyensúly hiánya, mások irányításából fakadó konfltikusok stb.).
A magyar Europion kutatóintézet magyar Z generációsok - 16-29 évesek - körében vizsgálta a vezetői szerepekhez és ambícióhoz való viszonyt és hasonlította össze a válaszokat más korosztályokkal 1000 fős reprezentatív mintán. Az adatokból kiderül, hogy a Z generáció nagyobb arányban képzeli el a jövőjét (5 éven belül) vezetői, vagy középvezetői beosztásban (38%), mint a közvetlenül utánuk következő 30-39 éves és 40-49 éves korosztály (egyaránt 30-30%) és még nagyobb arányban, mint a munkaerőpiac “szeniorjai”, az 50-59 évesek (15%) (1. ábra). Ez annak fényében különösen hangsúlyos trend, hogy jellemzően pont azok látják magukat 5 éven belül vezetői pozícióban, akik már jelenleg is abban vannak: míg a jelenleg vezetői munkakörben dolgozók 53%-a szeretne hasonló szerepkörben lenni 5 év múlva, addig a nem vezetői beosztásúaknak csak 21%-a, míg az egyéni vállakozóknak csupán 7%-a vélekedik így. Tehát a Z-generáció tagjai annak ellenére tűnnek a szervezeti hierarchiából kiinduló megközelítésben a legambíciózusabbnak, hogy amúgy (életkorukból és a tapasztalatok hiányából fakadóan) kisebb arányban vannak jelenleg vezetői pozícióban (11%), mint az idősebb korcsoportok tagjai.
Az érem másik oldala viszont, hogy szintén a Z-generáció tagjai azok, akik legnagyobb arányban képzelik el magukat 5 év múlva egyéni vállalkozóként (25%) a 30-49 évesek 21%-ával és az 50-59 évesek 18%-ával szemben. Amennyiben tehát a szakmai autonómia és az egyéni érdeklődésnek megfelelő kiteljesedési lehetőségek ebben a munkaerőpiaci státuszban a leginkább elérhetőek, valamilyen mértékben mégis igaz lehet a Z-generáció „conscious unbossing” attitűdjével kapcsolatos tézis.
1. ábra
Inkább pozitív képük van a vezetői szerepről
A kutatók egy kevésbé direkt megközelítést is alkalmaztak a jelenség feltérképezésére: többválasztós kérdésben arra kérték válaszadóikat, hogy jelöljék még a vezetői beosztásokkal kapcsolatos asszociációkat (2. ábra), illetve a vezetői szerepkörben elhelyezkedő ismerőseikre jellemző tulajdonságokat (3. ábra). A kutatók mindkét esetben negatív és pozitív konnotációjú asszociációkat/jelzőket is elhelyeztek a listán az egyik vagy másik irányba történő torzítást elkerülendő a válaszokban. Általánosan elmondható, hogy inkább a pozitív, vagy legalábbis semleges asszociációk (magas felelősségi szint – 46%, döntéshozói jogkörök – 37%, magas bérezés – 33% stb.) a jellemzőek, mint a kifejezetten negatívak (konfliktusok – 21%, adminisztratív terhek – 18%, hosszú munkanapok -12%). Az sem igaz, hogy a Z-generáció tagjai borúlátóbbak lennének. Például a „rendkívül hosszú munkanapokat” csak 9%-uk jelölte meg a 40-49 évesek 13%-ával és az 50-59 évesek 15%-ával szemben, ami persze azzal is magyarázható, hogy kevesebb direkt tapasztalatuk van a vezetői munkakörökről. Hasonlóképpen csak 16%-uk jelölte meg a konfltikusokat az asszociációk között az 50-59 évesek 25%-ával szemben.
2. ábra
Hasonló tendencia bontakozik ki a vezetői szerepben dolgozó ismerősök megítélésében. A pozitív jelzőket, mint például a „jó szervezőkészséget” (44%), az „intelligenciát, nagy tudást” (35%), az „inspirálót” (26%) nagyobb arányban jelölték meg a Z-generáció tagjai, mint az idősebb válaszadók, míg a kifejezetten negatívakat, mint például az „arroganciát” (21%), az „önzőt” (17%) és a „bully-ként való viselkedést” (20%) kevesebben. Általában igaz tehát, hogy a Z-generáció tagjai hajlamosabbak felnézni a vezető pozícióban dolgozó ismerőseikre és kevésbé kritikusak velük szemben, mint az idősebb társaik a munkaerőpiacon.
3. ábra
Kifejezetten ambíciózusnak tűnnek a 16-29 éves korcsoport tagjai, ha a szakmai siker fontosságáról kérdezzük őket (4. ábra): 56%-uk szerint ez inkább, vagy nagyon fontos szerepet tölt be az értékrendükben, míg a 30-39 éveseknek 46, a 40-49 éveseknek 41, és az 50-59 éveseknek pedig csak 39%-a nyilatkozott így. Valamennyire amúgy tudatában is vannak a Z-generáció tagjai annak, hogy a szakmai sikert az átlagnál magasabbra értékelik. A társadalom egészének elvárásaira vonatkozó kérdésre csak 49%-a válaszolt úgy, hogy inkább, vagy nagyon fontos a szakmai siker a társadalmi elvárásokban, normarendszerben.
4. ábra
A „conscious unbossing” tézisnek kifejezetten ellentmond, amikor arról kérdezték a válaszadókat, hogy a szakmai sikert inkább a szervezeti vezető szereppel, vagy inkább egy, a válaszadó számára fontos maradandó alkotással azonosítják (5. ábra). Noha a válaszadók túlnyomó többsége (53%-a) az utóbbit választotta és csak 6% az előbbit, a 16-29 évesek körében valamivel szűkebb az olló: 11%-uk helyezi a vezető szerepet a „maradandó alkotás” elé, míg ugyanez az arány a 30-39 évesek között 8%, a legidősebb, 60 év feletti korcsoportban meg 3%-ra csökken.
5. ábra
A legfontosabb eredmények
Mindebből leszűrhető, legalábbis az attitűdvizsgálatok szintjén, hogy nemhogy elfordulnának a fiatal munkavállalók a vezető szerepektől, hanem kifejezetten ambicionálják azokat középtávú karriercélként, ehhez inkább pozitív, mint negatív jelzőket társítanak, a vezetői szerepeket betöltő ismerőseikre inkább felnéznek és a szakmai sikert is egy nem elhanyagolható részük – az idősebb generációkhoz viszonyítva mindenképp nagyobb részük – ebben méri elsősorban. Az, hogy ezek az eredmények magyar specifikumok-e, vagy az egész „conscius unbossing” tézis szorul újragondolásra túlmutat az elemzés határain.
A kutatás készítői szerint annyi minimum tanulságként eltehető, hogy a generációs általánosításokra vonatkozó állítások jelentős részét érdemes egészséges szkepticizmussal kezelni, mielőtt átmennének az empirikus vizsgálatok szűrőjén.
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Kinek való? Bicikli, motor vagy autó? Mennyi pénzt lehet ezzel hazavinni? Kemény munka, vannak buktatók, de aki ráérez az ízére, nehezen engedi el ezt... Teljes cikk
Jelentősen csökkent tavaly a meghirdetett új pénzügyi munkahelyek száma a londoni Cityben, mivel a pénzügyi szolgáltató cégek a nehéz gazdasági... Teljes cikk
Miként lehet két hónap alatt a legjobb frissdiplomásokat megtalálni egy tehetségprogramra? Pálfi-Poczik Emese, az Arthur Hunt LTT üzletágának vezető... Teljes cikk
- A HR vezetők tizede váltott egy év alatt munkahelyet 5 napja
- Íme az új luxuscikk: a stresszmentes munka 7 napja
- Nem mindenki vezető, aki annak látszik...(és bizony fejétől bűzlik a hal) 2 hete
- "Karrier-hack" fiataloknak: miért érdemes visszatérni az irodába? 2 hete
- 7 pontos töknövesztő akcióterv - a bátorság visszaszerzése vezetőknek 2 hete
- Jönnek az ötgenerációs munkahelyek: hogyan lehet jól együttműködni? 3 hete
- Generációkra szabott megoldások: egymás után harmadszor lett Top Employer az MBH Bank 3 hete
- Új HR vezető a Schneider Electric dunavecsei gyárában 4 hete
- Hogyan tehető vonzóvá a vegyipar a Z generáció számára? 4 hete
- Fokozódó trend: egyre többet esnek ki a munkából a dolgozók 4 hete
- Versenyelőnyben lesz az a cég, amely jól menedzseli a hibrid munkavégzést 1 hónapja