kapubanner for mobile
Megjelent: 12 hónapja

Mentoring rendszer

A vállalati mentoring rendszer célja, hogy strukturált támogatást nyújtson a munkavállalók számára. Leggyakrabban a tapasztaltabb munkavállalók mentorálják, támogatják a kevésbé tapasztalt kollégákat a szakmai és személyes fejlődésükben. Egyes cégek már vezettek be reverse vagyis fordított mentoring programokat is, amikor a fiatalabb munkavállalók támogatják, például a digitális technológia területén az idősebbeket.

A strukturált mentoring rendszer elősegíti: 

  • Szakmai fejlődést: A mentee-k tanulhatnak a mentorok tapasztalataiból, megszerezhetik a szükséges készségeket és tudást.
  • Kapcsolatépítés/network építést: Lehetőséget biztosít a mentee-k számára, hogy bővítsék szakmai kapcsolatrendszerüket.
  • Karrierúton előrelépést: Támogatja a mentee-ket abban, hogy elérjék karrier céljaikat és előrelépjenek a szervezeten belül.
  • Szervezeti kultúra és tudásmegosztást: Elősegíti a vállalati kultúra átadását és a tudásmegosztást a szervezet különböző szintjei között.
  • Elkötelezettség fejlesztését és a megtartást: Növeli a munkavállalók elkötelezettségét és elégedettségét, ami hozzájárul a hosszú távú megtartáshoz.

A mentoring rendszer felépítése

1, Célok és irányelvek meghatározása

  • A program céljainak világos meghatározása (pl. tehetséggondozás, vezetői készségek fejlesztése, tudásmegosztás).
  • Az irányelvek és elvárások lefektetése mind a mentorok, mind a mentee-k számára.

2, Mentorok és mentee-k kiválasztása és párosítása

  • A mentorok kiválasztása általában tapasztalatuk, szakmai tudásuk és vezetői készségeik alapján történik.
  • A mentee-k jelentkezhetnek a programba, vagy kiválasztásra kerülnek bizonyos kritériumok alapján.
  • A párosítás során figyelembe veszik a mentorok és mentee-k szakmai területét, személyiségét és karrier céljait.

3, Képzés és felkészítés:

  • A mentorok számára képzéseket biztosítanak, hogy hatékonyan tudják betölteni szerepüket (pl. kommunikációs készségek, visszajelzés adása).
  • A mentee-ket is felkészítik a programra, hogy tisztában legyenek a szerepükkel és elvárásokkal.

4, Mentoring folyamat:

  • Rendszeres találkozók, ahol a mentor és a mentee megbeszélik a célokat, kihívásokat és előrehaladást.
  • Ezek a találkozók lehetnek formálisak (pl. meghatározott időpontokban) vagy informálisak (pl. szükség szerint).

5, Fejlődés és visszajelzés nyomon követése

  • Rendszeres visszajelzések a mentorálási folyamat hatékonyságáról.
  • A fejlődés nyomon követése, célok felülvizsgálata és szükség esetén módosítása.
  • Program értékelése és fejlesztése:

A program végén értékelést végeznek mind a mentorok, mind a mentee-k körében, a rendszer finomhangolása érdekében, hogy a visszajelzések nyomán a mindenkori szükségleteknek megfelelően alakítsák, fejlesszék. 

A mentoring rendszer és a mentoring program különbsége

A mentoring rendszer egy átfogó, hosszú távú megközelítés, amely beépül a szervezet működésébe és kultúrájába, míg a mentoring program egy konkrét, időszakos kezdeményezés egy meghatározott cél elérésére. A rendszer tartalmazhat több különböző programot, és folyamatosan fejlődik és alkalmazkodik a szervezet igényeihez, míg a program egy adott célcsoportot és időkeretet céloz meg.

A mentoring rendszer hosszú távú célja, hogy folyamatos támogatást és fejlesztést biztosításon a munkavállalók számára. Strukturált és integráltrendszer, a szervezet képzési-fejlesztési rendszerébe és célkitűzéseibe illeszkedik.

Tartalmazza a mentoring programokat (pl. új belépők mentorálása, tehetséggondozás, vezetői mentoring), de annál szélesebb körű. Magában foglalja a mentori képzéseket, visszajelzési mechanizmusokat, párosítási folyamatokat és a teljesítmény nyomon követését. Átszövi a szervezeti szinteket és területeket. Gyakran beépített mechanizmusokkal rendelkezik a visszajelzések gyűjtésére és az eredmények elemzésére, a folyamatok fejlesztése érdekében. 

A mentoring program jellemzői

Specifikus és időszakos: meghatározott célcsoport számára szól és egy adott időtartamra tervezett. (Például lehet egy hat hónapos program az új belépők számára.)

Projekt alapú: meghatározott cél elérésére irányul, mint például a beilleszkedés támogatása, készségfejlesztés vagy karrier előrehaladás; és projekt jellegű, meghatározott kezdési és befejezési időponttal.

Konkrét célkitűzések: például a program célja lehet, hogy növelje az új belépők elégedettségét és csökkentse a fluktuációt.

Korlátozott részvétel: a résztvevők köre általában szűkebb és jól definiált (pl. egy adott osztály vagy szint munkavállalói), egy adott csoport vagy terület igényeire fókuszál.

Mentoring és a coaching különbségei

Mind a mentoring, mind a coaching hasznos eszköz lehet a személyes és szakmai fejlődés támogatására, de különböző igényekhez és célokhoz alkalmazkodnak. Míg a mentoring jellemzően egy hosszabb távú, támogató jelelgú kapcsolat, ami többnyire tapasztalatkülönbségen alapul, és informális kapcsolat. Addig a coaching inkább rövid távú, célorientált folyamat, amely konkrét készségek és a teljesítmény javítására összpontosít, általában formálisabb kapcsolat. 

A coaching célja lehet konkrét készségek vagy kompetenciák fejlesztése, például vezetői készségek, időgazdálkodás vagy kommunikációs képességek. A coach a coachee (kliens) számára konkrét technikákat és stratégiákat tanít a célok eléréséhez. Lehet cél a teljesítmény és az eredményeinek javítása egy adott területen, amikor a coach segítséget nyújt az előtte álló vagy általa vélt akadályok leküzdésében. Míg a mentor iránymutatást és tanácsokat ad a menteenek, megosztja vele a tapasztalatait, addoig a coach inkább kérdésekkel és különböző coaching eszközökkel segít abban, hogy a coachee rátaláljon a számára megfelelő megoldásra. 

 

  • 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ezek a legjobb céges coaching gyakorlatok

Átadták a Prism Award 2024 díjakat. Teljes cikk

Hogy élhetünk teljes életet? - íme egy újszerű válasz a nagy kérdésre

Évszázadok óta próbáljuk összerakni a boldogság receptjét és megtalálni az élet értelmét. Ezzel nincs is baj. Viszont hiányzik valami ezen... Teljes cikk

Isten hozott január! Íme pár tipp, hogy éljük túl a legdepressziósabb hónapot

Tudományos és áltudományos kutatások sora látott már napvilágot és vitatkozik arról, hogy melyik januári napot nevezzük meg az év... Teljes cikk