Megjelent: 7 éve

Komoly bírság jöhet adatszolgáltatás elmulasztásáért

A következő hetekben egyre több, belső képzést is folytató cég kap a hatóságtól olyan tartalmú határozatot, amelyben tudatják velük, hogy a statisztikai célú kötelező adatszolgáltatás elmulasztása miatt komoly bírságot kell fizetniük. A büntetés a kötelező legkisebb munkabér havi összegének akár többszöröse is lehet, derül ki a Nexon közleményéből.

A hatóságnak ez a magatartása meglehetősen új, az érintett cégek értetlenül állnak a határozat előtt. Ilyen jogcímen kiszabott bírságra korábban nem volt példa. Általános (de téves) vélekedés, hogy a saját pénzből finanszírozott vállalati belső képzésekre semmilyen állami norma nem vonatkozik. Mindenki a maga módján szervezi ezeket és a hatóságoknak nincs is jogalapja ellenőrzés lefolytatására. Pláne büntetés kiszabására.

Úgy tűnik, hogy sokan nem ismerik a 388/2017. (XII. 13.) számú Kormányrendelet az Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) kötelező adatszolgáltatásairól. Ez azt a kötelezettséget rója a belső képzést folytatókra, hogy a rendelet 8. mellékletében foglaltak szerint képzéseikről szolgáltassanak részletes adatokat a Nemzetgazdasági Minisztérium felé.

A statisztikai célú adatszolgáltatás minden képzést folytató számára eddig is kötelező előírás volt. Többségében azonban rá se hederítettek az érintettek, és ezt büntetlenül tehették. A hivatalos statisztikáról szóló 2016. évi CLV. törvény azonban új helyzetet teremtett, mert a 32. §-a felhatalmazta a fővárosi és megyei kormányhivatalokat, hogy közigazgatási bírsággal sújtsák azokat az adatszolgáltatókat, akik képzéseikről, közte a belső képzésekről nem vagy nem pontosan, esetleg késve szolgáltatnak statisztikai célú adatokat. A statisztikai törvény úgy rendelkezik, hogy az elkövetett jogszabálysértéstől függően százezer forinttól kettőmillió forintig terjedő bírság is kiszabható.

A hatóság pedig él a felhatalmazással. Az eddigi bírságok viszonylag szerény mértékűek voltak, köszönhetően az új és szokatlan jogszabályi környezetnek. 2018. január 1-től a bírság kiszabása során a hatóság mérlegelhet, s az eset összes körülményeire tekintettel (pl. a jogsértő magatartás ismétlődése és gyakorisága szerint) dönt a bírság kiszabásáról és a bírság összegéről.

Az eddig megbírságoltak „megúszták” a kötelező legkisebb munkabér havi összege egyszeresével. Azonban számítani lehet arra, hogy a hatóság egyre inkább bekeményít, s akár a kettő millió forintos plafonig emeli majd a bírságot, különösképpen a visszaesőkkel szemben. Sokak előtt nem világos, hogy mit tekintsünk belső képzésnek, illetve hogy mely szervezetek kötelesek és milyen adatokat megadni. Vagyis mit és hogyan ellenőriz a hatóság?

Segítve megelőzni a bírságolható helyzetek kialakulását a NEXON összeállította a belső képzést folytatók kis kátéját.


  • 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Több mint száz dolgozót küld el a barkácsáruházlánc

Az elbocsátott munkavállalók nem kaptak előzetes tájékoztatást a leépítésről. Teljes cikk

Borzalmas a magyarok egészségi állapota – ez a betegség szedi a legtöbb áldozatot

20 év alatt 81 százalékkal nőtt a magas vérnyomás előfordulása. A magyar férfiak életük 85, míg a nők 81 százalékát élik le egészségesen. Teljes cikk

Így bonyolította meg az AI a munkakeresést

Egy friss kutatás szerint az álláskeresők is egyre frusztráltabbak a bonyolult felvételi folyamatok és a hosszadalmas pályázati eljárások miatt. Teljes cikk