Ne azért akarj váltani, mert menekülsz
Karrierváltás, mert felborult a munka-magánélet egyensúlya, mert kiégtünk előző szakmánkban, mert gyerekünk született, és már nem megy a napi rugalmatlan 10-12 óra vagy éppen a munkahely elvesztése miatt kényszerülünk váltásra? Továbbra is alkalmazottként, de rugalmasan, esetleg távmunkában vagy saját vállalkozásban? Mindenkinek más az útja, elindulni azonban egyáltalán nem könnyű. Ebben próbált segíteni a Női Karrierváltó Fesztivál inspiráló történetekkel, szakértői tanácsokkal és workshopokkal.

Szabó Eszter Judit, a Pszichoforyou alapító-főszerkesztője bejárta ezt az utat, és nem spórolta meg a változásra fordított időt és energiát. Eredetileg kommunikációs ügynökségnél dolgozott, nagyon sok projektet vitt, azonban a munka-magánélet egyensúlya teljesen felborult az életében, az utóbbira szinte egyáltalán nem jutott idő. Úgy érezte levegőre, gondolkodásra van szüksége, így terápiás folyamatba kezdett, és elutazott harminc napra, hogy távolabbról tudjon ránézni saját helyzetére, és önmagával tudjon foglalkozni. Az ennek eredményeképp elindított online pszichológiai magazinnal pedig azt szeretné elérni, hogy akik jelenleg érzik hasonlóan rosszul magukat, ahogy korábban ő is, azok tudják, hogy ez nem törvényszerű, és lehetséges, hogy újra jól legyenek.

A beszélgetést Békéssy Olga, a rendezvény fő szervezője, a Női Váltó főszerkesztője, vezette, aki maga is karrierváltó. Riporteri munkája után első lépésben ghánai gyöngyökkel szeretett volna foglalkozni, de ebből az ötletből hamar váltott a saját kommunikációs ügynökség, majd a saját honlap felé. Kiemelte a váltásról való döntés esetében nem jó, ha valaki csak menekülni szeretne egy helyzetből, hanem fontos a pozitív cél, ami mellett az illető el tud köteleződni.
Rugalmasabban, atipikus módon dolgozni
Ahogy már korábban is említettük, nem biztos, hogy mindenkiből vállalkozó lesz, aki váltani szeretne. Hiszen alkalmazottként is ki lehet tűzni azt a célt, hogy rugalmasabb körülmények között dolgozzon valaki. A munkáltatók pedig ennek a lehetőségnek a biztosítására egyre inkább rákényszerülnek, különben egyre kevésbé tudják becsalogatni magukhoz a munkaerőt. Így még akkor is meg lehet próbálkozni rész- vagy távmunka felvetésével egy állásinterjún, ha az adott pozíció eredetileg nem azokkal a feltételekkel van meghirdetve, mondták a szakemberek. Vagyis merni kell kérni. Ezt a következő kerekasztal résztvevői is megerősítettek: Márton Katalin, a Praktiker HR és CSR igazgatója, Kreiter Éva, a Dreher Sörgyárak HR igazgatója, Paulovics Éva, a Jobsgarden Kft. ügyvezetője, Nyitrai Orsolya, a Codecool Diversity és recruitment menedzsere és Jakab Szabolcs, az eSense Zrt. vezérigazgató-helyettese. Magyarország a részmunkaidő tekintetében még mindig erőteljesen el van maradva Európától. Míg itthon mindössze a munkavállalók 4%-a dolgozik ebben a formában, addig az EU-ban ez 20%. Ennek az is az egyik oka, a Jobsgarden felmérése szerint, hogy a munkavállalók sem élnének ezzel a lehetőséggel, anyagi okokból, illetve sok esetben azt gondolják, hogy a munkáltatók nem tervezik bevezetni. Pedig a cégek ezt nem egyszer másként gondolják. Például, ha a munkavállaló felől érkezik az igény, az azt is jelenti, hogy részéről is komoly motiváció van arra, hogy mindkét fél számára jó megoldást találjanak egy helyzetre, és ha ebben partnerre talál a cégben, akkor lojálisabb és hatékonyabb lesz az alkalmazott.

Paulovics Éva elmondta, hogy toborzócégként nem igazán érzi a nyitottságot, ugyanis sokszor előfordul a praxisukban, hogy bár elviekben küldhetnek részmunkaidős jelölteket egyes pozíciókra, általában mégsem veszik fel őket akkor sem, ha már 10 hónapja nem találnak a feladatra embert. Ellenben külföldi állásportáloknál nem egyszer látható, hogy az adott munkakör hány %-os állás, vagyis egy teljes munkaidőhöz képest mennyi munkavégzést várnak el benne, és a variációk lehetősége számos, akár 65-70% is előfordul. Ehhez persze bizonyos pozíciókat át kell tervezni, a munkát másként megszervezni, annak érdekében, hogy a 6 óra ne azt jelentse, hogy a rövidebb időkeretben nyolcórányi munkát kelljen elvégezni.
Cikkünk több oldalas! Lapozzon!
1. oldal - Ne azért akarj váltani, mert menekülsz
2. oldal - A távmunka nem egyenlő home office