kapubanner for mobile
Megjelent: 5 éve

Könnyed vezetés - Vágy, vagy lehetőség?

Az elmúlt években, többek között a gazdasági, a munkaerő-piaci helyzet leírására az egyik legtalálóbb betűszó a VUCA lett. Mind szervezeti, csapat, mind vezetői szinten szembesültek a résztvevők a betűszó által jellemzett helyzettel, amikor folyamatosan váratlan, bizonytalan és komplex kihívásokkal kénytelenek szembesülni. Lehet ilyenkor könnyedén venni a vezetést? Lehet erőlködés, erőfeszítés nélkül vezetni?

Valószínűleg a vezetők többsége szerint ez nehezen kivitelezhető, hiszen egyik napról a másikra újabb és újabb kihívásokkal szembenézni, egyik állapotból a másikba billenve élni és működni messze nem könnyű feladat.

Hogyan lehetne ezt könnyedén csinálni?

Lynn Scott, az Effortless Leader Revolution - szabad fordításban A Könnyed Vezető Forradalma - program elindítója úgy gondolta, hogy lehetséges megvalósítani ezt a vezetési stílust. A Coaching Határok Nélkül (CHN) nemzetközi workshop sorozatának előadójaként azt mutatta be nekünk, hogy mi kell ahhoz, hogy a vezetés könnyed és erőfeszítésektől mentes legyen.

Az, hogy valamilyen tevékenység mekkora erőfeszítést és mekkora hozzá tartozó stresszt jelent, elsősorban azon múlik, hogy milyenek és mekkorák a kihívások, amelyekkel szembe kell néznünk, illetve azon, hogy hogyan küzdünk meg ezekkel. A vezetők elsősorban a következő kihívásokkal állnak szemben:

  • Pontosan mit kell csinálni (most) és a rengeteg tennivaló közül miért éppen ezt, és pont most
  • Információs túlterhelés (amely gyakorta vezet „lefagyáshoz”, cselekvésképtelenséghez)
  • Hogyan építsen csúcsteljesítő csapatot

Lynn programjának a küldetése az, hogy segítsen a vezetőknek sikeresen szembeszállni ezekkel a kihívásokkal, méghozzá anélkül, hogy keményebben kellene dolgozniuk. A program szerint 4 fő pillérre kell fókuszálni és szilárd alapokat kell kiépíteni, gyakorolni és kísérletezni kell, és lényeges, hogy egyszerre csak kis lépéseket vállaljunk be. Mit jelent mindez?

A négy pillér, amelyeket szilárdan alá kell támasztanunk megfelelő alapozással:

  • Idő - azaz idő a dolgok átgondolására és fókuszálás azokra a dolgokra, amelyek a legnagyobb változást jelentik.
  • Transzformáció - azaz magabiztos, hiteles, becsületes kommunikáció és hatásgyakorlás, hogy képesek legyünk magunk körül alakítani a világot és benne önmagunkat a kívánt változás irányába.
  • Beszéd - azaz az idegtudományok és az agykutatás eredményeinek megértése és felhasználása a beszélgetésekben, vagyis hogyan beszélgessünk bárkivel bármiről úgy, hogy együtt teremtsük meg a beszélgetés céljának megfelelő kimenetét, eredményét.
  • Csapat - azaz csináljuk azokat a dolgokat, amelyek a nyerő csapatot motiválják, fejlesztik és összetartják.

Hogyan tudjuk mindezt szilárdan megalapozni?

Lynn ScottLynn Scott
Lynn Scott első, nagyon fontos ajánlása az, hogy a vezető kezdje magával, ne a többiekkel! Egyszerű, már nagyon régen megfogalmazott tézis ez: „A változás te magad légy!” Úgy tűnik mégsem felesleges ismételni és hangsúlyozni. Tudjuk magunkról, hogy kik vagyunk (önismeret), azaz legyünk tisztában az értékeinkkel, vezetőként a vezetésünk értelmével, céljával, erősségeinkkel és vakfoltjainkkal. (A gyengeségeinkre úgyis figyelmeztetnek mások.) A szilárd alapok lerakásához vezetőként érdemes feltenni a kérdést magunknak: „Ismerem elég jól magamat?” Ennek az egyszerű kérdésnek a megválaszolása több fontos területre irányítja a figyelmet: melyek a motivációim, milyen preferenciák és hiedelmek irányítják a gondolataimat, cselekvéseimet a vezetés során. A könnyed vezetés állapotához való eljutás megalapozásához milyen visszajelzésre van szükségünk, hogy az (ön)tudatosságunk fejlődjön? Milyen kérdéseket kell önmagunk és mások felé megfogalmazni, hogy ezeket a visszajelzéseket megkapjuk? Amikor ezekre a kérdések megvannak a válaszok, indulhat a könnyed vezetés megvalósítása!

A szilárd alapok lerakása után fókuszálhatunk a könnyed, erőfeszítésektől mentes vezetés 4 pillérére. (A cikknek nem célja a teljes workshop anyagának átadása ezért pillérenként csak egy-egy fontos momentumot emelek ki)

Az Idő pillér - Keressük meg a legidőpazarlóbb dolgokat, illetve azonosítsuk azokat, amelyeket kerülünk, nehezen csinálunk meg! Különítsünk el minden nap 20 perce időt, amikor csak magunkkal foglalkozunk!

A Transzformáció pillér - Vezetőként el tudjuk juttatni üzeneteinket a munkatársakhoz úgy, hogy azok meghallják, megértsék azokat, és azoknak megfelelően cselekedjenek? Nyilvánvalóan ez a pillér szoros kapcsolatban van a Beszéd pillérrel, vagyis a beszélgetéseink, kommunikációnk megfelelőségével. Érdemes példaképeket, olyan személyeket keresni, akik komoly pozitív befolyást tudtak gyakorolni másokra. Mit és hogyan csináltak ők? Mit tudok én ebből tanulni és megvalósítani a saját kommunikációmban? (Természetesen itt is a kis lépések elvét alkalmazva lehet a legjobb eredményeket elérni.)

A Beszéd pillér - Figyeljük meg, hogy milyen beszélgetéseket kerülünk és milyenekben veszünk részt szívesen! Keressük meg a miérteket! Tanuljuk meg, milyen beszélgetés-minták nyitják meg a partnerek elméjét és milyenek építenek bizalmat! Azt is, hogy melyek során záródik az elme és melyek, amelyek bizalmatlansághoz vezetnek! A motivációk ismerete nagyban segít ebben! Ahhoz, hogy a másik emberben az elfogadás érzését (és így az általunk kívánt cselekvéseket, attitűdöt) elérjük. Rossz hangulatú, negatív beszélgetések esetén a stressz hatására megnő a kortizol termelés, amely szűkülő tudati működést eredményez és védekező (estleg támadó) viselkedésbe torkolhat. Ilyen állapotban a partnerünktől, de magunktól sem várhatjuk el a teljes együttműködést, a magasabb teljesítményt. (Az üss, fuss, lefagyás, behódolás állapotok valamelyikébe kerülünk a döntés- és cselekvőképesség állapota helyett.) Lynn második (délutáni) workshopja a jelenlétről, speciálisan a coach jelenlétéről szólt. A jelenlét és annak megnyilvánulásai fontos elemét képezik ennek a pillérnek: Hallgatás (meghallgatás és meghallás), olyan kérdések feltevése, amelyekre nincs saját válaszunk (vállaljuk a nemtudás tényét). Ez odafigyeléssel, gyakorlással és kis lépésekben valósítható meg.

A Csapat pillér - A csapat teljesítménye a vezetés minőségét is jelzi. Fontos, hogy vezetőként értékelni tudjuk a csapatunk teljesítményét. Minél több szempontot veszünk figyelembe, annál hatékonyabban tudunk vezetőként beavatkozni. (Belső és külső kommunikáció, együttműködés, tudásmegosztás stb.) Érdemes szempontonként skálázva értékelni a teljesítményt és meghatározni azt, mi kell ahhoz, hogy egy ponttal javuljon az érték.

Látható, hogy ezek nem különlegesen bonyolult dolgok, mégis - Lynn tapasztalatai szerint - a fentieket figyelembe véve és alkalmazva a vezetés sokkal könnyedebbé tehető.

Gogolák Zoltán ACC - Ábri Judit MCC (CHN alapító)

Fotók: Peredi Ágnes
  • 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ami mű, azon a kollégák gyorsan átlátnak: Jakus Tamás, a Thermo Fisher Scientific HR igazgatója

Jakus Tamás 2020-ban érkezett Thermo Fisher Scientifichez, amikor az élettudományokkal foglalkozó cég üzleti szolgáltató központjában még alig... Teljes cikk

A magyar vállalatvezetők jóval optimistábbak globális társaiknál, de ettől nagyon tartanak

A 14. PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérésben megkérdezettek 1,8%-os GDP-növekedést és 415 forintos euróárfolyamot jósolnak 2025-re 4,8%-os... Teljes cikk

Gyakornokból lett szállodaigazgató - Hegedüs Hajnalka, a Hilton Budapest első női igazgatója

„Amikor először vezető lettem, akkor nagyon sokat jelentett, hogy valaki azt mondta: „Hajni, most ne bizonyítani akarj, azért vagy ott, mert már... Teljes cikk