Ügyvezetői tisztségre pályáznak a fiatal tulajdonosok
A megkérdezettek negyede szerint a változó vevői igények a diszrupció fő mozgatórugói, mutat rá a PwC NextGen felmérése.
A PwC idei NextGen felmérése szerint a közép- és kelet-európai új generációs családi vállalkozók fokozottabban szeretnének részt venni cégük tevékenységében. Jelenleg 53%-uk folyik bele aktívan vállalkozásuk mindennapi tevékenységébe, ami a globális átlag (70%) alatti arány, de az elkötelezettség növekszik. Az ügyvezetői tisztség elnyerésére a megkérdezettek közel fele (47%) számít, egyharmaduk (33%) pedig úgy véli, 2025-ig többségi tulajdonossá válik.
Digitális know-how-jukra támaszkodva a válaszadók csaknem 90%-a úgy gondolja, hogy jelentős értéket adhatnak hozzá annak érdekében, hogy segítsék vállalkozásukat a digitális kornak megfelelő stratégia kialakításában. Úgy vélik, hogy a digitális technológia kulcsfontosságú a vállalkozásuk sikeréhez, sőt a válaszadók 30%-át aggasztja, hogy családi vállalkozásuk jelenleg sereghajtó ezen a területen.
„Mivel ők valóban a digitális generáció tagjai, a régió családi vállalkozásainak jövendő vezetői szívesen vetik be technológiai képességeiket, hogy segítsék vállalkozásukat a digitális korhoz való alkalmazkodásban és érvényesülésben. Tehát megfelelő összhang van a családi cégtulajdonosok következő generációjának jövőbeli üzleti prioritásai, valamint képességeik és érdekeik között. Ugyanakkor sokan úgy érzik, hogy a családi vállalkozás vezetésével kapcsolatos tapasztalataik és a szakértelem hiánya akadályozza őket abban, hogy valódi hatást fejtsenek ki”- mondta Juhász Gergely, a PwC Magyarország magánvállalkozásokért felelős cégtársa.
Az átalakulás letéteményesei
A válaszadók kicsivel több mint negyede (26%) említette a változó vevői igényeket mint a diszrupció fő mozgatórugóját. Az új generációs cégtulajdonosok a technológiai változások (22%) és a piaci verseny (19%) hatásaitól is tartanak. A világ többi részéhez képest Közép- és Kelet-Európában a családi vállalkozások új generációs tulajdonosai saját magukat sokkal inkább az átalakulás élharcosainak tartják (68%, szemben a 48%-os globális átlaggal), és felelősséggel kormányozzák vállalkozásukat a digitális forradalommal járó nehézségek és a változó vevői igények közepette.
A régiós válaszadók jelentős része az ipari és a gyártási ágazatban tevékenykedik, így az általuk említett legfontosabb kialakulóban lévő technológiák közé tartozik a dolgok internete, azaz az IoT (82%) és a robotika (57%), amelyet szorosan követ a mesterséges intelligencia (54%).
Az új generáció régióbeli képviselői a globális társaikhoz hasonló üzleti prioritásokat határoztak meg: vállalataik vezetési módjának professzionalizálása és korszerűsítése (97%), valamint a tehetségekre való összpontosítás (90%-uk szerint változtatni kell a tehetségek vonzása és megtartása terén; 86%-uk úgy véli, hogy ez a munkatársak továbbképzésére is vonatkozik).
Hogyan készülnek a vezető szerepre az új generáció tagjai?
Annak érdekében, hogy a jövőben jobban felkészüljenek családi vállalkozásuk átvételére, az új generáció tagjai befektetnek a saját maguk képzésébe. A többség (90%) főiskolai és egyetemi képzésekkel fejleszti képességeit, ezt követi a konferenciákon és szemináriumokon való részvétel (73%). Sokkal kevesebb válaszadó használja ki a kiküldetéseket (37%) és az egymástól való tanulást (37%). Mindössze 20%-uk véli úgy, hogy a kiküldetések vagy a vállalkozáson belüli rotáció hozzájárulna a vállalkozásukon belüli értékteremtéshez.
„Az olyan személyes szociális készségek kulcsfontosságúak lesznek, mint például a problémamegoldás és a stratégiai gondolkodás, a vezetői és a kommunikációs készségek. A technikai hozzáértésre kevésbé fókuszáltak a felmérés válaszadói, ezen a téren ugyanis a jövőben egyre inkább támaszkodnak az adott területhez - pénzügy, HR, marketing, jog, ügyvitel - értő szakemberekre - tette hozzá Bencze Róbert, a PwC Magyarország People & Organisation, HR-tanácsadási szolgáltatások igazgatója.
A felmérésről
A PwC felmérése családi vállalkozások 40 döntéshozójának válaszaira épül. A válaszadók elsősorban Közép- és Kelet-Európa különböző országaiban (Lengyelország, Oroszország, Románia, Bulgária és Albánia) tevékenykedő második generációs cégtulajdonosok. A válaszadók családi vállalkozásai az ipari és gyártási ágazatban, a gyógyszeriparban és az egészségügyben, a kiskereskedelemben, a szállításban és a logisztikában, az építőiparban és az ingatlanszektorban, a technológiai, média- és telekommunikációs ágazatban, valamint a pénzügyi szolgáltatások területén működnek.
A felmérés 2019 júniusa és augusztusa között készült. A válaszadók 75%-ának éves árbevétele kevesebb, mint 50 millió dollár; 21%-a 50 és 250 millió dollár közötti árbevétellel rendelkezik; 4%-uk vállalkozásának 250 millió dollárt meghaladó az árbevétele.
A felmérés globális eredményei az alábbi hivatkozáson érhetőek el.
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Milyen kihívásokkal szembesül egy, a munka világába visszatérő kisgyermekes szülő? Ezt a kérdést járta körbe kutatásában Szijjártó Linda,... Teljes cikk
Sokan ismerik, de kevesen beszélnek róla. A toxikus vezetők sok szervezetben jelen vannak, azonban keveset tudunk arról, hogy mi jellemzi ezt a vezetési... Teljes cikk
Nemhogy nőne, hanem csökkent az elmúlt évtizedben az informatikai területen tanuló nők aránya. Ezért fontos a jó gyakorlatok és törekvések... Teljes cikk
- Változás, ekkor utalják a nyugdíjat és a családi pótlékot áprilisban! 2 hete
- Mentesülnek a kkv-k az ESG adatszolgáltatási feladatok alól - itt vannak a részletek 2 hete
- Az anyák szja mentessége kiüti a családi adókedvezményt? Van megoldás! 3 hete
- Több mint 440 milliárd forint értékben indítanak pályázatokat vállalatok számára 1 hónapja
- Az ezer lakosra jutó regisztrált vállalkozások száma - grafikon 2 hónapja
- Az ÉVOSZ szerint több tűzvédelmi szakemberre van szükség az építőiparban 2 hónapja
- Felmérés: javulóban a kormányzati intézkedések megítélése a kkv szektorban 2 hónapja
- Együttműködési szerződést írt alá a VOSZ és a Családbarát Magyarország Központ 2 hónapja
- Biztos alapokon nyugvó vállalkozás a magánegészségügyben 2 hónapja
- Ma már nem csupán idehaza alapíthatunk céget! 2 hónapja
- Elvállaltam egy irodai állást, délutánonként a varrodában dolgoztam, éjszaka pedig az albérletben varrtam 3 hónapja