kapubanner for mobile
Megjelent: 9 éve

Aki kérdez: Molnár Emese

HR Szubjektív rovatunkban Molnár Emese a Sanofi HR igazgatója kérdez, miután Dr. Juhos Andrea a Lee Hecht Harrison Hungary Career Consultants Kft. ügyvezető partnere, coach kérdésére válaszolt.

"Mik az Ulrich modell bevezetésének eddig legfontosabb tapasztalatai a Sanofinál?"

Frissül a HR szervezet a Sanofinál – FreshHR Projekt, az Ulrich modell bevezetése és regionális integrálódás

Hozzávalók

Végy egy globális céget, adj hozzá egy nagy múltú helyi vállalatot Magyarországon, és annak emberi erőforrással foglalkozó szervezetét.
Áraszd el őket föntről a divatos Ulrich modellel, támogasd meg Lean szemlélettel, és add hozzá Romániát és Bulgáriát. Vedd figyelembe, hogy a három országot közös régióvá formálja a Duna, a három HR szervezetet pedig egy közösségé hivatott olvasztani egy szervezetfejlesztési projekt.
Úgy rakd össze az új szervezetet, hogy nem állhat egyetlen pontban össze, mert a mátrix tulajdonsága, hogy nem piramis. De csináld meg úgy, hogy a stratégiai pontokon mégis összeálljon, mert az elefánt tulajdonsága, hogy mégsem bolha (Ch. Handy).

Elkészítés

Tavaly a Sanofi magyarországi telephelyein elkezdtük a FreshHR projektet, mert úgy éreztük, hogy a folyamataink és a munkamódszerünk sok esetben csak tűzoltásra adnak lehetőséget. Ezt igazán jól csináltuk, és elismert problémamegoldók lettünk ugyan, de felimertük, hogy közben fontos dolgokra nem jut elég figyelmünk. Tudtuk azt is, hogy a vállalatcsoport elvárása, hogy az Ulrich modell alapján gondoljuk át működésünk minden aspektusát.

Így nekiálltunk 2014 februárjában a LEAN egy magunkra „puhított” módszertanával átnézni a folyamatainkat, azonosítani a mudákat (veszteségek), és optimális megoldásokat keresni. Közben folyamatosan ízlelgettük a HR Business Partner, Center of Expertise, és Shared Service Center fogalmakat. Beszélgettünk róluk, elképzeltük a különböző szerepekben magunkat és egymást. Végiggondoltuk, hogy miben hasonlítanak és miben térnek el a mostaniaktól, és milyen hatással lesznek ezek az eltérések másokra. És elkezdtünk mesélni a szervezetben arról, hogy mit is csinálunk éppen.

Hamarosan a projektünk kinőtte a lokális környezetet, és nekifogtunk, hogy egy regionális szinten integrált HR szervezetet hozzunk létre. Ennek a sűrűjében vagyunk most, magyar, román és bolgár HR-es kollégák együtt.

Ahol odakozmálhat:

1. A HR Generalista szerepből a „vezető támogató” HR Business Partner szerepre való átállással együtt járó főbb változások: elengedés képessége (korábbi feladatok, ügyfelek), új kompetencia és tudásfejlesztés (coaching, változásmenedzsment, szervezetfejlesztés, üzleti érzék, challanger), vezetők támogatása a people management feladatokban.

2. Ki akar SSC-ben (Shared Service Center) dolgozni? A lelketlen, tömeges rutinfeladatok rémképe jelenhet meg a mindenes tyúkanyók és a változatos feladatokhoz szokott specialisták előtt is. Miközben az SSC két kritikus területért felel majd: az ügyfélszolgálat és az operatív HR folyamatok működtetéséért. Itt arra kell figyelnünk, hogy a ’jól csinálni’ mellett, azonos mértékben maradjon meg a ’jót csinálni’ elve (Baracskai Z.), és a szerepek ennek megfelelően nem csak hatékonyra, hanem változatosra is formálódjanak.

3. Munkavállalói és vezetői önkiszolgáló rendszerek hivatottak nagymértékben csökkenteni a HR-es kollégák leterheltségét, és növelni a munkavállalók önállóságát. A sikerkritériumok: felhasználóbarát-e a rendszer, mekkora támogatást kap a felsővezetőktől, és mikorra szoknak rá a felhasználók.

4. Integrált működés a három országban. Mit integráljunk regionális szinten és mi maradjon lokális? Ha van multi-country HR, akkor van-e értelme a country HR-nek? A HR Business Partnerek lokális vagy transzverzális megbízást kapjanak-e?

… és még folytatódik a sor.

A szakácsnő tippje

Főzni jó, mert kreatív élmény és elismerés forrása. Főzni nem jó, amikor robot és elvárják. Így vagyok én is a változási folyamatunkkal. Élvezem, mert izgalmasan nagy falat, sokrétű, és komoly tétje van. És felkészítem magam, hogy nem minden pillanatát fogom szeretni, és lesznek elakadások, és talán veszteséget is át fogok élni. És ez így rendben van. A szervezet lehet sokféle, de élhetővé és élvezhetővé végső soron azok az emberek teszik, akik alkotják. Rajtunk múlik.

Kérdésem Orosz Györgyi közösségépítő, kommunikációs tanácsadóhoz, a Hero Fest Közhasznú Nonprofit Kft. CEO-jához:

„A Hősök Tere kezdeményezés gondolatiságát hogyan alkalmazná nagyvállalati környezetben, mit ajánlana a felsővezetők, és mit a munkavállalók figyelmébe?”
  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Milyen közös munkára van szükség a vezetők és a HR között a toborzás és megtartás témájában?

HR Szubjektív rovatunkban Marázi Judit HR szakértő és szervezetfejlesztési tanácsadó kérdez, miután válaszolt Oláh Henrietta, a Givaudan HR Global... Teljes cikk

Milyen kihívást jelent a globális folyamatfejlesztés? - aki válaszol Oláh Henrietta, a Givaudan HR Global Process Expert-je

HR Szubjektív rovatunkban Oláh Henrietta, a Givaudan HR Global Process Expert-je kérdez, miután válaszolt Lőrinczi Máté, a Danfoss Industrial... Teljes cikk

Egy lassú előre, két gyors hátra: foglalkoztatási pávatánc

Rövidített munkaidő és home office, nem csak hálás konferenciatéma vagy hatásos márkaépítési üzenet kellene, hogy legyen, hanem valódi people... Teljes cikk