Sokszor öncélúak az élmény jellegű tréningek
A csapatépítő tréningnek nincs szabályozása, csak szakmai meghatározása. Lővey Imre, a Concordia Szervezet- és Vezetésfejlesztési Kft. ügyvezetőjének szavai jól illusztrálják a helyzetet, aki úgy fogalmazott, komplett káosz van a témában. Ezt igazolja vissza a piaci és a céges gyakorlatok sokszínűsége is. De mitől függ a csapatépítő tréning sikere? Kötelezhető-e a dolgozó, hogy részt vegyen rajta?
Így építi a csapatot az Avon és az E.ON
Miként Szabó Veronikától, az Avon tréningekért felelős specialistájától megtudtuk, a kozmetikai vállalat egyre kevésbé fókuszál a klasszikus értelemben vett csapatépítő programok szervezésére, ebben jelentős szerepet játszott a szakképzési hozzájárulás lehetőségének eltörlése is. - Az Avonnál a globális stratégiának megfelelően a belső tréningek dominálnak, amelyet gyakran a HR-esek tartanak - tájékoztat Szabó Veronika. A vállalat által szervezett programok - gyereknap, ünnepi összejövetelek, jótékonysági események - mellett sok osztály saját maga vette kézbe a közösségépítő események szervezését, és önköltséges programok, (közös főzések, bowlingozás, vacsorázás, hétvégi kirándulás) keretében gyakran jön össze a munkahelyi gárda. Központilag új megközelítéssel törekszenek az egész céget összefogni, így többek között kreatív brainstormingokat szerveznek, ahol a különböző osztályokról érkező dolgozók alkotta csapatok aktuális problémákról együtt ötletelnek.
Az Avonnál emellett nagyon kedveltek az önkéntes programok is, amelyek szervezésében a vállalat nyújt keretet a dolgozóknak. A múltban azonban arra is volt példa, hogy a csapat barlangászás során épült, de már nem jellemzőek az ilyen programok. A klasszikus csapatépítő tevékenység alternatívájaként az évente megrendezésre kerülő stratégiai megbeszélések illetve tréningek közben a közösségépítés is megvalósul, főként ha azokra egy külső helyszínen kerül sor.
Az E.ON-nál kimondottan csapatépítő programot jellegzetes csapat életciklusokban - alakulás, nagyobb átszervezés - alkalmaznak. - Ezeknél a csapat saját működésének megértésére fókuszálunk. Ehhez választunk egy olyan programot, élményt, amelyben megfelelő teret kap a közös feldolgozás, a hétköznapokról gondolkodás - árulta el portálunknak Bócsi Béla, az E.ON Hungária Zrt. személyzetfejlesztési és szervezetfejlesztési központjának vezetője.
Mitől csapatépítő a csapatépítő?
A vállalatok csapatépítés címén elviszik a dolgozókat gokartozni, vacsorázni, vadvízi túrára, sziklát mászni, amelyek során egy közös élményben van részük, amely javíthatja az összetartást. Ugyanakkor az irodába visszatérve kiderül, minden maradt a régiben és a szervezeti problémákon nem javított - tapasztalja Lővey Imre, a Concordia Szervezet- és Vezetésfejlesztési Kft. ügyvezetője. Kiemeli: különbséget kell tenni készségfejlesztő és csapatépítő tréning között.
Előbbi elsősorban a résztvevők valamilyen személyes készségét (pl. kommunikációs készséget vagy konfliktuskezelést) fejleszti, amely jól jöhet a csapatmunkához. A csapatépítő tréning lényege azonban az, hogy általa a csapat együttesen nagyobb teljesítményt nyújtson, a csapattagok jobban tudják egymást támogatni szervezetileg és egyénileg, vagyis az ilyen tréningnek a teljes vállalat teljesítményére ki kell hatnia - emelte ki. Úgy látja, a csapatépítő tréningekre vonatkozó szabályozásra való törekvés teljesen reménytelen. Bár azt azért hozzátette: nem lenne haszontalan, ha kialakulna egy szakmai egyetértés, hogy mit értünk csapatépítés alatt. A Concordiánál olyan kombinált programot értenek ez alatt, amely tartalmaz workshop- és tréningelemeket is.
Az Avon tréningekért felelős specialistája azonban minden szűkebb vagy tágabb közösséget összefogó tevékenységet ide sorol. - Ez vonatkozhat egy adott osztályra, amikor egy közös főzésen vagy egy stratégiai meetingen vesznek részt a dolgozók, ahogy az egész cég is bevonható például önkéntes vagy egyéb kreatív programba - mondja. Bokor Attila, az OD Partner szervezetfejlesztési tanácsadója, címzetes egyetemi docens szerint kell egy közös élmény, ami alapján közelebb juthatnak egymáshoz a munkavállalók. Ő is úgy látja, hogy egy egyszerű céges programmal is (pl. családi nap, céges vacsora, táncos mulatság) is épülhet a közösség.
Az E.ON fejlesztési központjának vezetője a tudatossághoz és a tervezettséghez kötötte a csapatépítést. Mint mondja, ha a cél a kötetlen közösségépítés, és nem a mélyreható változás, akkor ahhoz alig használnak vállalati erőforrást (időt, pénzt, szakértőt). - Ősi közösségi igények megnyilvánulásai ezek: közös munka, játék, étkezés, amelyeknél elég, ha pár norma érvényesül. Érdemes ezekben minél nagyobb teret adni a csoportos kezdeményezéseknek. Amikor azonban intenzívebb változást célzó, érzékeny témákat érintő programok érdekében számottevő vállalati erőforrást használunk, akkor elvárható egyfajta hozadék. Ennek a biztosításához, kimutatásához már nagyobb következetesség kell, ez már nem megy szabályok nélkül - nyomatékosítja az energiaszolgáltató fejlesztési központjának vezetője.
Szükség van-e külső trénerre?
A szakavatott, külső tréner jelenléte nem feltétlenül szükséges egy csapatépítő tréningen, bár ez attól függ, hogy a vállalatnak mi a célja az adott programmal - vélik a vállalati szakemberek. - Ha például szervezeti, működésbeli problémákra kívánunk rávilágítani, akkor érdemes külső trénert fogadni. Ha viszont az a cél, hogy az emberek jól érezzék magukat, növeljük a motivációjukat, akkor ez megoldható belső erőforrásból is - magyarázza Szabó Veronika Bokor Attilával és Bócsi Bélával egyet értve. Ez a csoportdinamikai, módszertani tájékozottság, szakértelem jöhet a vezetőtől, HR-estől, külsőstől, attól függően, hogy a vállalat milyen modellt követ.
Bokor Attila úgy véli, nem feltétlenül szükséges, hogy a csapatépítés tréning formájában valósuljon meg, ahogy a külső szakember jelenléte sem. Az irányítás nélküli csapatépítésnek azonban megvan az a csapdája, hogy a zárt csoporton belüli hierarchikus viszonyok miatt, a következményektől tartva nem hozakodnak elő a konfliktusokkal. A külső tréner éppen abban segíti a csapatot, hogy a biztonságérzet fenntartása mellett a valós problémák, konfliktusok is elő tudjanak jönni.
Oroszlán- és kincsvadászat: sokszor öncélúak az élmény jellegű tréningek
Sok vállalat a divathullámok alapján dönti el a csapatépítő tréningek formáját, programját. A legvadabb, legextrémebb dolgokat is megrendelik a célcsoporttól és az anyagi forrástól függően. A tréninggel foglalkozó szakértők azonban nincsenek túl jó véleménnyel ezen programokról.
Amennyiben a rendezvényre munkaidőn belül kerül sor, úgy a csapatépítés gyakorlatilag a rendes napi munkahelyi munkavégzés helyébe lép, amelyre nézvést a munkáltatót legfeljebb a munkavállaló összekészülése szempontjából terheli valamiféle (együttműködési kötelezettségen nyugvó) előzetes tájékoztatási, meghirdetési kötelezettség. Formális határidőhöz kötött előzetes értesítés a munkáltatót álláspontunk szerint viszont akkor sem terheli, ha a csapatépítő rendezvény akár a napi munkaidőt meghaladóan, akár a heti pihenőidő rovására minősülne túlórának. Végszóként elmondható, hogy ezt a munkajogilag továbbra is marginálisan kezelt jogintézményt az új Munka Törvénykönyve sem érdemesíti külön rendelkezésekre. Göndös Gábor, a CMS Cameron McKenna munkajogásza
- Tipikus hiba, hogy élményprogramozunk, mert a vezető mosolygó arcokat akar látni, pedig valójában egy rendes őszinte beszélgetésre lenne szükség, mert a mélyben komoly ellentétek feszülnek. Ezek természetesen jó indító, hangulatfokozó elemek lehetnek; és ha csak ennyi a cél, általuk az viszonylag könnyen és nagy egyetértés mellett biztosítható - véli Bócsi Béla. Az E.ON szakembere hozzáteszi: általában nem önmagában az élmény alakítja át az együttműködést, hanem annak közös átbeszélése, megértése, és a megértésen alapuló tudatos változtatások a hétköznapi együttműködésben. - A HR-esek számtalan példát tudnak mondani költséges élménytúrákról, amelyek hatása két hét múlva már csak néhány újabb közös anekdota, nem több. Fontos, hogy az együttműködés változásában elérendő célra fókuszáljunk, ahhoz válasszuk a programot, és ne fordítva - mondja az E.ON szakembere.
Hasonló véleményen van Bokor Attila is. Mint mondja, a csapatépítő buktatója, ha a vezetőnek semmi célja nincs a csapatépítéssel, egész egyszerűen jó fej akar lenni, le akarja csendesíteni a cégen belüli problémákat. - Ugyanakkor nem magán a módszeren és az élmény típusán múlik, hogy egy csapatépítő tréning célt ér-e. Mert egy közös főzés, barlangászat, oroszlánvadászat, túlélőtúra vagy olyan egyszerű hétköznapi élmény, mint egy vacsora is összehozhatja, építheti a csapatot. Inkább azzal van a baj, ha azok öncélúak és nincs tartalmuk. Sokkal fontosabb, hogy van-e arra valós igény a vezetők és a dolgozók részéről, ha igen, szerepet vállalnak-e a programban és vállalják-e a felelősségüket - mutat rá az egyetemi docens. Bokor Attila hozzátette: a folyamatszerűségben, a mindennapokhoz illeszkedő tevékenységben sokkal jobban hisz.
Lővey Imre szerint azonban nem a vagylagosságon van a hangsúly, hanem a megfelelő egyensúlyon, amit csak testre szabott programmal lehet elérni. Ez azt jelenti, hogy személyes interjúkkal feltárják az igényeket, a célt, hogy milyen problémák zavarják a csoport működését, és ezek függvényében alakítják ki a programot. Az OD Partner tréningjeit is gyakran kombinálják zenével, táncolással, színházzal, koncerttel. Lővey Imréhez hasonlóan Bokor Attila is úgy véli, jó kiegészítő elemei lehetnek egy együttműködést fejlesztő programnak.
Hétköznap vagy hétvégén?
Nem mindegy, hogy a munkához szorosan kapcsolódik-e a tréning, ahogy az sem, hogy munkaidőben tartják-e azt. (lásd keretes írásunkat). Az biztos, hogy arra semmiképpen nem kötelezhető a dolgozó. Az Avonnál is van példa hétvégi csapatépítésre, az azon való részvétel azonban nem kötelező, mégis a tapasztalat azt mutatja, hogy ilyenkor is magas a részvételi arány. Az E.ON azonban nem tart tréninget, céges programokat a hét utolsó napjain. Önkéntes tevékenységekre évi két munkanapot biztosítanak minden munkavállalónak, ami csoportos programok esetén természetesen tartalmazhat közösségépítési célt is - tájékoztat Bócsi Béla.
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Kényes helyezetekhez, feszültséghez, széthúzáshoz vezethetnek sokak szerint a generációs különbségek, főleg a munka világában. Szükségszerű-e,... Teljes cikk
Megvan az, amikor órák óta ülsz egy szobában/teremben/meetingen és valahogy nem tudsz koncentrálni, fáradtnak és üresnek érzed magad? Ez nem csak az... Teljes cikk
Múlt pénteken a Tréneri Edzőtábor Egyesület átadta az Év trénere díjakat. Két kategóriában először hirdettek győztest, az életműdíjat Torma Kálmán kapta. Teljes cikk
- eBike-os csapatépítés a Balatonnál: Élmények, Egészség és Fenntarthatóság 8 hónapja
- Hogyan építsük a vállalati kultúrát hibrid munkavégzés esetén? 1 éve
- Nemzetközi változások az AVON élén 1 éve
- Gondolataink és aztán tetteink formálják a valóságot. A jelent és a jövőt. A közös cél és értékrend azonnal összekapcsol 1 éve
- Csapatépítési trendek - 2024. Építs agilis csapatot! 1 éve
- Év végi csapatépítés 2023 - Kérdőjelek helyett válaszok! 1 éve
- Hivatali Karácsony 1 éve
- Extremitás és az intuíció 1 éve
- SDGs Game - Fenntarthatósági Workshop 1 éve
- Együtt, jól és szívesen dolgozni - mit jelent a jó csapatkultúra? 1 éve
- Milyen egy jó őszi bakancs? 1 éve