kapubanner for mobile
Megjelent: 9 éve

Hét hiba, ami gyilkolja a motivációt

Hiánycikk a jó munkaerő, ezért egyre inkább ügyelnie kell a vállalkozásoknak arra, hogy megtartsák dolgozóikat. Ez azonban nehéz, ha rossz a munkahelyi környezet: mutatunk hét olyan tényezőt, ami lerombolja a munkavállalók motivációját.

images

A recesszió enyhülése bár jó hír a vállalkozásoknak, de a munkaerőpiac ezzel együtt járó élénkülése új kihívásokat is jelent a vállalatvezetők számára. Bár az álláskeresők és a váltani akarók örülnek az élénkülésnek, a vállalkozások vezetői kezdhetnek gondolkodni azon, hogyan tartják meg legjobb munkavállalóikat.

A jó munkavállaló, a jó szakember ugyanis „hiánycikk”, a jó szakemberekért a versenyképes, a fellendülést kihasználó és bővülő vállalkozások hajlandók akár mélyebben is a zsebükbe nyúlni. Az ilyen embereket foglalkoztatóknak tehát számolniuk kell azzal, hogy a legjobb, legkeresettebb kollégák elcsábulhatnak, és komoly erőfeszítéseket kell tenniük azért, hogy a munkavállalók e csábításnak ellenálljanak.

A legfontosabb motivációs tényező – a fizetés mellett – a munkahelyi hangulat és környezet, ám éppen itt követünk el leggyakrabban súlyos hibákat, amelyek lerombolják az alkalmazottaink motivációját. Összeszedtük ezekből a hét leggyakoribbat!

Energiavámpírok

Bizony, a legtöbb cégnél megtalálhatóak azok a munkatársak, amelyek nem sokat tesznek hozzá a cég működéséhez, viszont folyamatosan negatív energiát árasztanak magukból, semminek sem tudnak örülni, bomlasztják a csapatot. Szabaduljunk meg tőlük!

Nincs fejlődési lehetőség

Ha egy dolgozó éveken keresztül ugyanazért a pénzért végzi ugyanazt, bizony megkopik a lelkesedése. Ezért érdemes egy hosszú távú fejlesztési programot, tréningeket, fejlődési, előrelépési lehetőségeket kínálni az alkalmazottaknak, hogy érezzék, a cég nem csak a profitért, hanem értük, a személyes fejlődésükért is mindent megtesz.

Nincs célkitűzés

Ha a cégnek nincs célkitűzése, akkor a munkatársak sem érzik, hogy merre, hogyan és mire kellene koncentrálniuk. Még a legjobb munkaerő sem tapogatózhat a sötétben, világos célt kell kitűzni eléjük.

Elpazarolt idő

Semmi sem olyan káros, mint a különösebb ok nélkül összehívott meetingek, ahol órákon át csépeljük a szalmát fölöslegesen. Felmérések szerint a meetingekkel évente egy teljes hónapnyi munkaidőt vesztegetünk el, ráadásul tönkreteszi a lelkesedést és árt a csapatszellemnek.

Elégtelen kommunikáció

Ha a kommunikáció nem elég egyértelmű, akkor a munkavállalók sok időt fognak elvesztegetni azzal, hogy rájöjjenek, mit is akart mondani a főnök. Ennél nincs jobb táptalaja a munkahelyi pletykáknak és feszültségeknek, így ha lehet fogalmazzunk mindig világosan és egyértelműen.

Az elismerés hiánya

Az elismerés nem feltétlenül azt jelenti, hogy a dolgozót valamilyen szuper jutalomban részesítjük. A legegyszerűbb és legolcsóbb motivációs módszer ugyanis egy szimpla „Köszönöm a mai teljesítményt” a nap végén. Mégis, sok munkavállaló panaszkodik az elismerés hiányáról.

Rossz vezetés

Ha a főnök hasa fáj, mindenkinek fájni fog – tartja a mondás, és ez sajnos sokszor igaz is. Még a legjobb, leghűségesebb munkaerő sem szereti, ha az éppen aktuális jó – vagy rossz kedvünket éreztetjük vele. Tárgyaljunk az alkalmazottakkal mindig egyformán, korrekt, nyílt hangnemben.
  • 2024.06.05Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit, képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján. Betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.10.02Tréning Kerekasztal Konferencia 2024. A 2024-es, őszi Tréning Kerekasztal Konferenciánk célja, hogy a résztvevők sokféle megközelítést kapjanak arról, a technológia hogyan épülhet be a tréningek világába.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Női oktató kapta idén a Gács-András díjat

Csomós Petra, az ELTE TTK Alkalmazott Analízis és Számításmatematikai Tanszékének docensének személyében másodszor nyerte el női oktató az... Teljes cikk

Az X generációsok tudják: ha nem tanulsz, véged - avagy miért jó megtartani a középkorú munkavállalót?

Nincsenek könnyű helyzetben manapság az X generációs (jellemzően 1960 és 1979 között született) munkavállalók. Könnyen kerülhetnek... Teljes cikk

Az év eleje a felmondások ideje?

Az év elején történő felmondások aránya bár változó lehet, azonban sok cégnél ebben az időszakban, az év végi bónuszok kifizetését követően... Teljes cikk