Válság alatt és után is jó választás a diákmunka
Március eleje óta Magyarországon is vezető téma a koronavírus-veszélyhelyzet, majd téma lett a szemmel látható, bőrünkön érezhető gazdasági visszaesés. Elmúlt a húsvét, eltelt a tavasz, lassan belecsúszunk a nyárba, amely a diákmunka csúcs-szezonja. De vajon az lesz-e idén is? Ha az lesz, hogyan lehet az?
Csúcs lesz-e 2020 nyarán a diákmunka?
A koronavírus-veszélyhelyzet és a vele járó gazdasági visszaesés a diákmunka-ágazatot sem kímélte: a leginkább érintett ágazatok szinte mindegyikében (turizmus, vendéglátás, szállodaipar, fürdők-strandok) jelentős létszámban dolgoztak diákok. Más ágazatok, mint az élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem vagy a drogériák és az élelmiszeripar kevésbé szenvedték meg eddig a válságot. A nyári fesztiválok elmaradása nemcsak a szervezőket és a résztvevőket érinti hátrányosan: ezeken a fesztiválokon nagyon sok diák dolgozik évente. Idén ennyivel biztosan laposabb lesz a „csúcs”. Én személy szerint az idegenforgalom volumenét is alacsonyabbra várom a tavalyinál, így várhatóan ebben az ágazatban is kevesebb diák fog dolgozni.
Most még nem igazán látjuk, hogy bármely más ágazat képes lenne ezt a hiányt pótolni, azaz olyan létszámban felszívni a diák-munkaerőt, hogy aki akar, az biztosan tudjon is dolgozni. Nekünk persze lenne ötletünk, kérdés, hogy a vállalkozások nyitottak-e rá.
A diákok szövetkezeti tagként történő foglalkoztatása, mint konstrukció, nagyon is életképes, előnyökkel jár a diákok és a diákmunkát igénybe vevő vállalkozások számára egyaránt.
Tényleg kedvező a diákmunka költsége?
A vállalkozások szemszögéből vizsgálva a kérdést, az egyik legfontosabb szempont a költség. Ez a mondat kiemelten érvényes lesz idén nyáron, amikor az elmúlt hónapok kieséseit kell minél nagyobb hatékonysággal visszatermelni! A jelenlegi szabályozási környezetben diákszövetkezettel szerződve egy diák 1.000 forintos nettó bére 1.386 forintból kihozható. Ennél kedvezőbbet, szabályos foglalkoztatással, nem fognak találni a vállalkozások.
Látható, hogy a diákmunka igénybevételének a költsége alacsony, a kapcsolódó adminisztrációs kötelezettség pedig kimerül a jelenléti ívek leigazolásában! Úgy gondoljuk, hogy ezek az előnyök sok vállalkozásnak számítani fognak idén nyáron!
Mennyire rugalmas ez a konstrukció?
Nagyon rugalmas ez a foglalkoztatás, mert ténylegesen csak a ledolgozott órákat kell kifizetni a munkaerő részére. Másrészt a reggel jelentkező igényre sokszor már délután munkába állíthatók a diákok, akár 1-2 órás feladatra is, és ha vége a munkának, egyszerűen hazamennek, minimális adminisztráció mellett (szerződéskötés az iskolaszövetkezettel, jelenléti ívek igazolása).
Ami pedig a létszámokat illeti: nyáron nem nehéz akár 20-30 fős, vagy még nagyobb teljesítési csoportokat megszervezni diákokból.
Mi a helyzet a dolgozók gyermekeinek foglalkoztatása esetén?
Még mindig sok, főleg nagyobb létszámú cégnél bevett szokás, hogy a nyári időszakban a szabadságok miatt kieső munkaerőt diákokkal pótolják, mégpedig saját dolgozóik 16-25 év közötti gyermekeivel. A szervezett diákmunka ebben az esetben is megfelelő megoldást jelent a vállalkozások számára, mivel így kedvezőbb áron juthat a vállalkozás a diák-munkaerőhöz.
Az adminisztratív feladatok is minimálisra csökkennek, hiszen a diákokkal a szerződés megkötését és minden kapcsolódó adminisztrációs terhet az iskolaszövetkezet végez. Ez a konstrukció a diákok számára is előnyös, mivel a havi bruttó bérükből csak a 15% SZJA-t kell levonni, a többi 85% a nettó bérük. Az előnyöket sok vállalkozás felismerte és alkalmazta már az elmúlt években. Azt gondolom, az idei évben is sokan folyamodnak ehhez a megoldáshoz már csak azért is, mert sok esetben a diákmunka a nyári szüneten túl is folytatódik, hiszen a főiskolai-egyetemi hallgatók egész évben szívesen dolgoznak.
Lesz-e elég diákmunkás idén nyáron?
Most úgy látjuk a piacot, hogy igen. Tíz-tizenöt évvel ezelőtt még nem tudtunk minden munkakereső diáknak feladatot biztosítani nyaranta. Aztán az elmúlt három-négy évben úgy változott a helyzet, hogy nem tudtunk minden, diákmunkást foglalkoztatni akaró vállalkozásnak diákot biztosítani.
Talán idén kiegyensúlyozottabb lesz a nyár: minden diák tud majd dolgozni, és minden vállalkozáshoz tudunk vinni diákot. Nem lesz egyszerű a feladat, most újra a lehetséges megrendelők elérése lesz fókuszban. Erősíteni kell a feléjük irányuló marketinget, ezzel együtt a sales tevékenységet is.
Remélem, hogy a cikket olvasó HR-vezetőket, cégvezetőket is elérjük telefonon a következő hetekben, és a gyakorlatban is megmutathatjuk, hogy miért és hogyan érdemes nyáron diákokat foglalkoztatni!
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
A kulcspozíciók betöltése sosem volt egyszerű feladat, de a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben különösen nagy kihívást jelent a megfelelő vezetők... Teljes cikk
A HR szerepe ma már stratégiai terület, ahol az aktuális trendek, a jogi környezet ismerete nélkülözhetetlen. A XXII. Magyar Munkajogi Konferencia... Teljes cikk
A szakmai gyakornoki programok nemcsak a fiatal tehetségek számára kínálnak lehetőséget, hanem a cégek számára is kiváló keretet adnak az... Teljes cikk
- Íme a legfrissebb adatok az álláskeresők számának változásáról - grafikon 2 hete
- A Covid utóhatásai - A fiatalok közel háromnegyedét érinti a szociális szorongás, a karrierjüket is befolyásolja 3 hete
- Erre van szüksége a cégeknek az SNI-tanulók foglalkoztatásához 3 hete
- Hogyan váltható ki az EFO a rugalmas és költséghatékony szövetkezeti foglalkoztatással? 4 hete
- Nemzetközi munkaerő-bevonás: EoR, az új csodaszer? 4 hete
- Megtakarítások: a fiatalok nem húznák sokáig a félretett pénzükből 4 hete
- Kétszer nagyobb költségvetési bevételt fog eredményezni az EFO-törvény megváltoztatása 4 hete
- Mutatjuk, melyik megyében mennyit költenek a cégek átlagosan egy munkavállalóra 1 hónapja
- Így változott a foglalkoztatás az uniós országokban 1 hónapja
- Felmérés: ez a fiatalok legnagyobb problémája 1 hónapja
- Költséghatékony foglalkoztatás: Alternatívák az EFO helyett 1 hónapja