Jutalom, bónusz, prémium - összefoglaló, amit ezekről a plusz juttatásokról tudni kell
A jutalom, a bónusz és a prémium olyan, az alapbéren felüli juttatások, amit a munkáltatók adhatnak a munkavállalók motiválása, a teljesítménycélok teljesülése érdekében. De melyik megnevezés mit jelent, melyik juttatással mi jár?
Ezek a fogalmak a mindennapi használatban gyakran keverednek, pedig alapvetően más és más jogok és kötelezettségek járnak velük.
Jutalom, bónusz, prémium: fogalmak és meghatározások
A jutalom a munkáltató által önkéntesen adott pénzbeli (vagy akár tárgyi) elismerés, amiért a munkavállaló átlag feletti teljesítményt nyújtott, vagy például hozzájárult egy sikeres projekt megvalósításához. Fontos tudni, hogy nem kötelező, nem jár automatikusan, és nem szerepel a munkaszerződésben vagy kollektív szerződésben. A munkáltató teljes döntési szabadsággal rendelkezik a döntést és kifizetést illetően. Valamint a jutalmazás oka nem csak a munkavállaló teljesítménye lehet, hanem számos más okból is sor kerülhet rá. Jutalmazás alapja lehet például a dolgozó munkáltató irányába tanúsított hűsége, példás magaviselete, pontossága, de jutalmazásra adhat okot a munkavállaló adott helyzetben való helytállása is.
A bónusz és a prémium ezzel szemben már kifizetési kötelezettséget ró a munkáltatóra, amennyiben az előre lefektetett feltételek teljesülnek.
A prémium előre rögzített teljesítménycélok teljesítése esetén járó juttatás, amelynek kritériumait a munkáltató előre meghatározza. Ha a munkavállaló teljesíti a prémiumfeltételeket, akkor a munkáltató köteles kifizetni. Így ez a munkáltatóra nézve jogilag kötelezőbb juttatási forma, mint a jutalom.
A prémium a bírósági gyakorlat szerint nem más, mint a teljesítménybér egyik formája. A prémium feltételeit általában a munkáltató egyoldalúan határozza meg, azonban nincs kizárva, hogy erről a felek a munkaszerződésben állapodjanak meg. Ha a munkavállaló az egyoldalúan kitűzött prémium feladat teljesítését már megkezdte, akkor a munkáltató a prémium kitűzést rendszerint már nem vonhatja vissza. Ha pedig a feltételek a munkaszerződésben szerepelnek, akkor ezen módosítani csak a felek közös megegyezésével lehet. Erről dr. Szabó Gergely ügyvéd részletes írása itt olvasható.
A bónusz általában szintén előre meghatározott feltételekhez kötött pénzbeli juttatás, ami lehet teljesítményalapú vagy eredményfüggő. Gyakran szerepel a munkaszerződésben vagy vállalati szabályzatban, és ha a feltételek teljesülnek, jár a dolgozónak. Például az éves bónusz meghatározott lehet a cég nyereségessége alapján, vagy ha a dolgozó elér bizonyos értékesítési célokat. Amennyiben azonban a jutalomhoz hasonlóan, nincsenek előre meghatározva a bónusz feltételei és körülményei, akkor nem állnak a munkáltató fenti kötelezettségei. Ebben az esetben a munkáltató a bónusz összegéről, a jutalmazás okáról és feltételeiről a munkáltató saját mérlegelési jogkörében dönthet.
A Munka Törvénykönyve ezeket a juttatásokat külön nevesítetten nem szabályozza. A munkáltatók gyakran összekeverik az elnevezéseket. Ezért minden esetben meg kell nézni, hogy milyen körülmények és felételek között kerül sor a meghatározásra és a kifizetésre. Vagyis, ha a munkáltató bónusznak nevezett juttatást helyez kilátásba, a fent említett körülmények szerint, és előre közli a munkavállalókkal az elérésének feltételeit, akkor valójában ebben az esetben is teljesítménybérnek minősülő prémiumról van szó.
2025
Mivel ezek a juttatások nem törvényben maghatározottak, hanem a munkáltató felelősségi körébe tartoznak, ezért ezek összegének, mértékének meghatározása is a munkáltató jogköre, illetve a munkaszerződésben vagy a válalalti szabályzat szerint meghatározottak.
Jutalom, bónusz, prémium adózása
Mindhárom juttatás adóköteles. 2025-ben Magyarországon a prémium, a bónusz és a jutalom adózása azonos módon történik, mivel mindhárom juttatás munkaviszonyból származó jövedelemnek minősül. Ez azt jelenti, hogy ezek a juttatások a munkabérhez hasonlóan adókötelesek, és a következő közterheket vonják le belőlük:
- 15% személyi jövedelemadó (SZJA)
- 18,5% társadalombiztosítási járulék (TB)
- 13% szociális hozzájárulási adó (szocho)
Fontos megjegyezni, hogy ezek a juttatások a bruttó bér részét képezik, így a munkáltató által adott prémium, bónusz vagy jutalom után ugyanazokat a közterheket kell megfizetni, mint az alapbér után.
Amennyiben a munkáltató "jutalomként" kedvezőbb adózású juttatást kíván nyújtani, például csekély értékű ajándékot vagy utalványt, ezekre speciális szabályok vonatkoznak, és külön adózási feltételekkel járnak. Ezek azonban nem összekeverhetők a prémium, bónusz vagy jutalom kategóriájába tartozó kifizetésekkel.
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
2025-ben az új határidőket kell szem előtt tartani a Széchenyi Pihenő Kártya működésére vonatkozóan - figyelmeztet Fata László juttatási szakértő. Teljes cikk
A GKI Gazdaságkutató Zrt. februári felmérésében 5 fő feletti vállalatokat kérdezett meg, többek közt arról, hogy terveznek-e lakhatási... Teljes cikk
A SZÉP-kártya egyre fontosabb szerepet kap a magyar háztartások pénzügyi életében, népszerűsége pedig tavaly tovább növekedett, ezzel hozzájárul... Teljes cikk
- Szja kedvezmény 2025 2 hete
- Nyugdíjkorrekció 2025 3 hete
- Fontos hír a nyugdíj előtt állóknak: ezek az új számok! 4 hete
- Céges telefonok használata: minden, amit tudni kell az adózásról 4 hete
- Így érintik a leépítések az Audi Hungáriát 4 hete
- Lehet számítani novemberi nyugdíjkorrekcióra 4 hete
- Béren kívüli juttatások 2025-ben: mutatjuk, mi mennyire népszerű 1 hónapja
- Mutatjuk, mely ágazatokban, milyen mértékű béremelésre lehet számítani 2 hónapja
- Mennyit keresnek a HR-esek 2025-ben? 2 hónapja
- Juttatás a javából: ötévente plusz egy hónap fizetett szabadságot kapnak a munkatársak 2 hónapja
- Borúsan látják a jövőt a magyar munkavállalók 2 hónapja