kapubanner for mobile
Megjelent: 1 hónapja

Jelentősen változott az alanyi adómentesség szabályozása 2025-től

A kisvállalkozók számára kedvező változások lépnek életbe 2025. január 1-jétől az alanyi adómentesség terén, mivel az értékhatár 12 millió forintról 18 millió forintra emelkedett. Emellett azok is újra választhatják az alanyi adómentességet, akik korábban túllépték az értékhatárt, de az új szabályoknak még megfelelnek. A változásokat érintő legfontosabb határidők és kötelezettségek részletei január 25-én jelentek meg a Magyar Közlönyben.

Határa

2025. január 1-jétől jelentősen változik az alanyi adómentesség szabályozása, amely számos kisvállalkozó számára jelenthet kedvező lehetőséget. A legfontosabb változás, hogy az alanyi adómentesség értékhatára 12 millió forintról 18 millió forintra emelkedik. Az alanyi adómentesség új, 18 millió forintos értékhatára azt jelenti, hogy azok a vállalkozások, amelyek éves szinten nem érik el ezt a bevételt, választhatják az alanyi adómentességet, így mentesülnek az áfa felszámítása és bevallása alól.

Váltás

Főszabály szerint, ha egy vállalkozás az alanyi adómentesség értékhatárát túllépte, annak újbóli választására csak az átlépést követő második év végéig nincs lehetőség. Fontos, hogy ebben az esetben sem kell kivárni ezt az időszakot, mivel a 2025-ös évre már újra választhatja a vállalkozás az alanyi adómentességet, még akkor is, ha a két év még nem telt el.

Ez a változás visszamenőleges hatállyal is érvényes, azonban a 2025-ös évre vonatkozó alanyi adómentesség választásáról legkésőbb 2025. február 28-ig nyilatkozni kell a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé.

A változás különösen azoknak a kisvállalkozásoknak kedvező, amelyek 2023-ban vagy 2024-ben átlépték a korábbi 12 milliós értékhatárt, de az új, 18 milliós határt nem. Az újonnan induló vállalkozások a tevékenységük megkezdésekor is választhatják az alanyi adómentességet, ebben az esetben nem vonatkozik rájuk a február 28-i határidő.

Nyilatkozat

Az érintett vállalkozásoknak – a választástól számított 8 napon belül – módosítaniuk kell az idei számlákat, és azokat alanyi adómentesen, áfa felszámítása nélkül kell újra kiállítani. Emellett fontos, hogy a kisvállalkozó a módosított számlát átadja a partnerének.

A korábban, az alanyi mentesség választása előtt kiállított nyugták nem igényelnek módosítást, függetlenül attól, hogy pénztárgéppel, papíron vagy számítógépen készültek.

Mivel az alanyi adómentesség nem jár áfa-visszaigénylési lehetőséggel, azok a vállalkozók, akik eddig áfabevallást nyújtottak be és levonandó áfájuk volt, kötelesek azt korrigálni. Az alanyi adómentességet választókra vonatkozó szabályok az egész évre érvényesek, ezért a 2025. január 1. előtti időszakra visszamenőleg nem vonható le az általuk befogadott számlák áfatartalma.

Átlépése

Ha a vállalkozás bevétele meghaladja az alanyi adómentesség (AAM) 18 millió forintos értékhatárát, az alábbi kötelezettségek merülnek fel:

  • Áfa-kötelezettség: Az alanyi adómentesség megszűnik, így a vállalkozásnak az általános forgalmi adó (áfa) szabályai szerint kell eljárnia. Ez azt jelenti, hogy a számlákon áfát kell felszámítania és bevallania.
  • Bejelentési kötelezettség: Az értékhatár túllépését követő 15 napon belül a változást be kell jelenteni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé.
  • Újbóli választás lehetősége: Ha az alanyi adómentesség az értékhatár átlépése miatt szűnik meg, akkor a megszűnést követő második adóév végéig nem választható újra.
  • Nyilatkozattételi kötelezettség: A NAV felé csak akkor szükséges nyilatkozatot tenni, ha a vállalkozás az általános szabályok szerinti adózást vagy más adózási módot kíván választani, illetve, ha az alanyi adómentessége az értékhatár túllépése miatt megszűnik. Ha az alanyi adómentesség továbbra is fennáll, és nem történt változás, azt nem kell évente bejelenteni.

 

  • 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Majdnem háromszor gyorsabban emelkedtek a munkaerőköltségek Magyarországon, mint az EU-ban

2024 negyedik negyedévében átlagosan 4,3 százalékkal haladta meg a munkaerőköltség az Európai Unióban az egy évvel korábbi szintet, a növekedés... Teljes cikk

Céges telefonok használata: minden, amit tudni kell az adózásról

A céges telefonok magáncélú használata nem csupán kényelmet, de adózási kötelezettségeket is von maga után. A személyi jövedelemadó törvény... Teljes cikk

Jelentősen változott az alanyi adómentesség szabályozása 2025-től

A kisvállalkozók számára kedvező változások lépnek életbe 2025. január 1-jétől az alanyi adómentesség terén, mivel az értékhatár 12 millió... Teljes cikk