Jelentősen csökkentenék az OKJ-s képzések számát
Az idén már 40 ezren mentek át a közfoglalkoztatásból a versenyszférába. Közben a szakképzés és felnőttképzés területén lát potenciált a helyettes államtitkár. Egyebek mellett egyszerűsíteni kellene a rendszert, például az OKJ-s képzések számának csökkentésével.
Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) és a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) közös gazdasági fórumán kifejtette, az országban tapasztalható munkaerőhiány európai jelenség. György László elmondta: a V4-ekkel összevetve Magyarországon a legalacsonyabb a hozzáadott érték az exportban. Közölte, az exportáló magyar tulajdonú vállalatok aránya 30 százalék, ami szintén alacsony a régiós országokkal összevetve.
Szólt arról is, hogy a kormány, egyik lehetőségként, kedvező feltételeket teremt az értékláncoknak, hogy itt fejlesszenek. A lehetséges megoldások között példaként említette az innovációs ökoszisztéma fejlesztését. Aláhúzta, fontos, hogy a stratégiai döntések a vállalkozás működése szerinti országban szülessenek meg.
Pölöskei Gáborné szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár elmondta, jó lehetőségek vannak a rendszerszintű változtatások megvalósítására a szakképzésben. Úgy vélte, "keresletvezérelt szakképzésért és felnőttképzésért kiált a rendszer", rugalmasságra van szükség az új kihívások kezeléséhez. Úgy vélte, a kis- és középvállalkozásoknak (kkv) jobban be kellene kapcsolódniuk a képzésekbe. Közölte: 18 ágazati készségtanács kezdi meg a működését a tervek szerint, amelyekben vállalati szakértők is dolgoznak, illetve ágazati képzőközpontokat hoztak létre a kkv-k képzési részvételének növelésére. Az oktatás hatékonyságának növelése szerinte még a módszertan módosításával is lehetséges. Közölte, a digitális technológiák felé kell elmozdulni.
Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium államtitkára szerint a statisztikák szerint a munkaerőpiac jelentősen javult a bevezetett intézkedések hatására, már a munkaerőhiánnyal kell szembenézni. Az uniós pályázatoknál is ezzel a problémával találkoznak, a munkaerő kiáramlása komoly nehézség - mondta. Szorgalmazta egyúttal a felnőttképzés egyszerűsítését, ezért többek között az OKJ-képzések számának csökkentését 760-ról a Németország által is tervezett 150-re.
Szigeti Ádám innovációért felelős helyettes államtitkár elsődleges feladatnak nevezte a köznevelési rendszer, a felsőoktatás szabályozásának rugalmasabbá tételét. Hozzátette, hogy Magyarország a világpiacon a mennyiségi versenyben nem nyerhet, ezért minőségre és hatékonyságra kell törekednie.
Bársony Farkas, az AmCham elnöke köszöntőjében rámutatott: a versenyképesség növelése a magyar kormány és a befektetők közös érdeke. A tanácskozáson javaslatokat fogalmaznak meg és vállalásokat tesznek az oktatás, az adózás, a szabályozási környezet, illetve a digitalizáció területein - mondta.
Ésik Róbert, a HIPA elnöke elmondta: a kormány és a versenyszféra együttműködésével Magyarország egyre jobb teljesítményt ér el a befektetésekért zajló nemzetközi versenyben. A HIPA közreműködésével az idén az első fél évben 46 cég döntött magyarországi befektetés mellett - ismertette.
Az AmCham IV. Business Meets Government konferencián Magyarország versenyképességének növelési lehetőségeiről tanácskoztak. Az AmCham 2015 óta minden évben megrendezi a konferenciát, amelyen a befektetői környezet, a munkaerőpiac, a digitális gazdaság, és az innováció területeihez javaslatcsomagot dolgoznak ki, ajánlásokat fogalmaznak meg a kormánynak.
MTI
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Kikre és milyen készségekre lesz leginkább és legkevésbé szükség a következő öt évben? Mely munkakörök növekednek a leggyorsabban? A... Teljes cikk
A cégeknél fontosabb szempont lett, hogy az állásra pályázó jelölt legyen etikus és gyorsan tanuljon, legyen meg benne a fejlődési igény. A... Teljes cikk
Lesz elég gyerek a szakképzésben, mi fog történni a hiányszakmákban, ki fogja megfelelő színvonalon oktatni a diákokat? Súlyos dilemmák előtt áll... Teljes cikk
- Így vehetik majd igénybe a nyugdíjasok az áfa-visszatérítést 2 hónapja
- "Láss a jövőbe!" – innovációs pályázat a Z-generációnak 2 hónapja
- Tehetségbarát vállalat díjért versenyezhetnek a munkaadók 2 hónapja
- Több vállalkozás számára lesz elérhető a GINOP Plusz kkv hitelprogram 2 hónapja
- Építési és Közlekedési Minisztérium: továbbra sincs home office a MÁV-csoportnál 3 hónapja
- Ezek a problémák foglalkoztatják leginkább a középiskolásokat 4 hónapja
- Már erre is fordítható a SZÉP kártyára érkező összeg fele 2025-től 4 hónapja
- Így kapható munkáshitel: megjelentek a részletszabályok 5 hónapja
- Új pályázati lehetőség, hogy "2030-ra minden második magyar kkv innováljon" 5 hónapja
- NGM: ne akadályozza a bérgarancia lehívását a Liberty! 5 hónapja
- A kormány felszólította a Libertyt, hogy fizesse ki a Dunai Vasmű dolgozóit 6 hónapja