HR Tehetségek 2025: Borbás-Horváth Anita
A szombathelyi Schaeffler Savaria Kft. Powertrain gyáregységének HR Business Partnering vezetőként dolgozik, közel 3000 fő munkavállalóért felel. A veszprémi Pannon Egyetemen diplomázott 2014-ben. Első munkahelye a Schaeffler Savaria, ahol HR adminisztrátorként kezdte pályáját. Borbás-Horváth Anita is felkerült a HR Portál HR Tehetségek 2025 listájára.
A HR Portálnál évente több iparági listával is jelentkezünk. Ilyen például „A 20 legbefolyásosabb magyar HR vezető” összeállítás, amelyben jellemzően nagyvállalatok HR igazgatói kapnak helyet. Úgy gondoltuk, hogy a tehetséges fiatalok is megérdemlik a figyelmet egy lista keretében. Olyan 20-, 30-as éveikben járó, egy-egy szakterületen kiemelkedőt nyújtó szakemberek vagy kisebb szervezetek vezetői, akik nincsenek annyira a reflektorfényben. Mégis munkájuk, személyiségük, elhivatottságuk mintaadó. Tekintélyes, több évtizede a szakmában dolgozó HR vezetőket és szakembereket kértünk arra, hogy ajánljanak a figyelmünkbe ilyen tehetségeket indoklással, jellemzéssel. A javaslatokat mérlegeltük, csekkoltunk, "osztottunk-szoroztunk" és kiválasztottuk azokat, akiket szeretnénk a következő hetekben bemutatni. Sorozatunkat Borbás-Horváth Anitával folytatjuk.
Mi vitt a HR felé?
Gimnáziumi éveim végén pályaválasztási előadássorozaton vettem részt, amelyen több szakmát is bemutattak, köztük a HR-t is. Már akkor megfogott ennek a területnek a sokszínűsége - az, ahogyan a közgazdasági, üzleti és társadalomtudományi ismeretek találkoznak benne. A szakma bemutatását olyan példák, helyzetek ismertetése mentén építették fel, amellyel már 16-17 évesen én magam is találkozhattam, így könnyedén tudtam magam ebben a szerepben elképzelni. A tanulmányaim alatt és befejezését követően pedig csak megerősödött bennem, hogy jól választottam: a HR-ben folyamatosan lehet tanulni, fejlődni - mind elméleti, mind gyakorlati szinten.
Mi motivál a munkádban a mindennapokban és a szakmában?
A kihívások, megoldandó szituációk éltetnek - és ezekből mindig akad bőven. Legyen szó a szervezeti kultúra fejlesztéséről, a digitalizáció mentén történő folyamat- és rendszerfejlesztésekről, vagy akár a gazdasági helyzetből fakadó bizonytalanságok stratégiai kezeléséről. Fontosnak tartom, hogy ezen kihívások meghatározása mindig az üzleti igényekre reflektálva történjenek, hiszen releváns sikereket szerintem így érhetünk el HR-esként.
Mely projektedre vagy különösen büszke?
Ha a kezdetekre gondolok vissza, különösen büszke vagyok arra, hogy gyakornokként én alakíthattam ki a Munkavállalói Ügyfélfogadó Centrumot a vállalatnál. Ebbe beletartozott a folyamatok felülvizsgálata a felelősségi körök meghatározásától egészen a formanyomtatványok kialakításán át az irodai helység berendezéséig.
Nemzetközi szinten pedig a lengyelországi Schaeffler Shared Service Centerbe történő adminisztratív HR feladatok - 7 különböző folyamat mentén - kiszervezésének teljeskörű koordinálását említeném.
A különböző projektek és feladatkörök végett sokat tanulhattam magamról emberként, majd idővel vezetőként is - ezeknek köszönhetően ma arra a csapatra vagyok a legbüszkébb, akikkel jelenleg is együtt dolgozhatok a holnap célkitűzésein.
"Bízzunk abban, aki azt tudja, ami megtaníthatatlan és tanítsunk meg neki mindent, ami tanítható" - ezt a mentalitást a vezetőmtől tanultam és igyekeztem e szemlélet mentén építeni én is a csapatomat, kiválasztani kollégáimat - ők pedig sikereikkel igazolják is mindezt számomra.
Mit tanulsz éppen most?
Jelenleg nem folytatok klasszikus értelembe vett tanulmányokat. Ehelyett azon fórumok követésére és az ott megjelenő tartalmak elemzésére törekszem, amelyek a mindennapi munkámhoz és a saját fejlődésemhez szükségesek lehetnek. Mindig úgy gondoltam, hogy a legtöbbet a valós helyzetekből és a hétköznapok állandóan változó feladataiból lehet megtapasztalni és ezáltal tanulni is.
Milyen készségeket tartasz fontosnak egy HR-es számára?
Elengedhetetlennek tartom, hogy HR-esként folyamatosan jelen legyünk az üzleti partnereink mindennapjaiban ahhoz, hogy megértsük a szervezet kimondott és ki nem mondott igényeit, továbbá azokra proaktív akciókat kezdeményezhessünk és valósíthassunk meg. A "jelenlét" támogatottságához viszont hasznosnak is kell lennie a HR-esnek, így mindenkihez meg kell találni azt az utat, ami által az együttműködés igazán nyereséges lehet az érintettek számára. Eddigi tapasztalataim alapján ezen partneri kapcsolatok kialakításához és fenntartásához kitartó hozzáállás, rendszerszemlélet, rugalmasság, nyitottság és a hiteles kommunikáció egyaránt fontosak.
Milyen jelentős változásokat vársz a jövőben a szakmában vagy azon a részterületen, ahol dolgozol?
Az egyik legnagyobb változást a mesterséges intelligencia bevonásában látom. Ezt leggyorsabban és leghatékonyabban a toborzás-kiválasztási és adatszolgáltatási folyamatokban tartom megvalósíthatónak. Az AI integrációja jelentős adminisztrációs terhet vehet le a HR-es munkatársaktól, amelynek következményeként nagyobb hangsúlyt és több kapacitást lehet fordítani a tudatos személyzetfejlesztésre, szervezetfejlesztési és egyéb feladatokra is. Erre szükség is lesz, hiszen a munkavállalók digitális készségeinek és kompetenciáinak fejlesztése nem csak a HR munkatársakat, hanem minden munkakörben dolgozó munkavállalót érinteni fog a jövőben. Ebben már most előnye van a Z és Alfa generációnak, akik eleve a digitális technológia korában nevelkedtek-nevelkednek fel. Egy szervezet kiengyensúlyozott működéséhez fontos, hogy a generációkban fellelhető értékes készségeket és kompetenciákat olyan módon tudjuk ötvözni, amelyben mindenki fejlődhet és sikereket érhet el - mindennek a ki- és átalakításában HR-esként kiemelt szerepünk van. Ez viszont nem egyik napról a másik napra történik, így időben el kell kezdenünk felkészíteni az alfa generáció érkezésére a szervezeteket.
Ki volt nagy hatással a szakmai gondolkodásodra, működésedre?
Eddigi pályafutásom alatt számos tehetséges szakemberrel volt már szerencsém együtt dolgozni, de a legnagyobb hatással jelenlegi vezetőm, Gazdag András volt. Hálás vagyok, amiért lehetőséget biztosított, hogy kipróbáljam magam először HR generalistaként, majd idővel a jelenlegi HR Business Partnering vezetői szerepkörömben is. Rendkívül inspiráló számomra látni a munkássága által, hogyan lehet stratégiai partnerként működni az üzlet, az érdekképviseletek és munkavállalók körében. Ő mutatta meg számomra, hogyan léphet fel vagy kell fellépnie a HR-nek egy-egy kérdéskörben, akár az üzleti célok, akár a munkavállalói érdekek képviseletére gondolunk. Továbbá vezetőként mindig arra törekszem, hogy a "nyitott ajtó" szemlélet mentén bárki bizalommal fordulhasson hozzám, akárcsak én tehetem ezt, jelenleg is.
A nyitóképen Borbás-Horváth Anita
Korábbi cikkeink a sorozatban:
HR Tehetségek 2025: Bakos Dóra
HR Tehetségek 2025: Rózsa Katinka
HR Tehetségek 2025: Bacsó György
HR Tehetségek 2025: Bakro-Mohácsi Krisztina
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Amíg cégek százai készülnek megfelelni az EU-s bértranszparencia irányelvnek, addig ez az Ingatlan.com, a Hasznaltauto.hu és a Money.hu oldalak... Teljes cikk
Már 24 évesen HR vezetői pozícióba került a Bayer Hungáriánál, most több, mint 500 munkavállalóért felel. Tavaly óta pedig már a multi cég... Teljes cikk
„Képzési és fejlesztési szakemberként az motivál a mindennapokban, hogy hozzájárulhatok a kollégák fejlődéséhez, motivációjához és a... Teljes cikk
- Stratégiai fegyverré vált a fejvadászat: stabil, jövőképes vezetőket keresnek a cégek 4 napja
- HR Tehetségek 2025: Bakos Dóra 1 hete
- HR Tehetségek 2025: Rózsa Katinka 2 hete
- Cukorbetegek munkahelyi jólléte – egészségtámogató tanácsok 2 hete
- A Lidl kommunikációs vezetője a Yettelnél folytatja 3 hete
- HR Tehetségek 2025: Bacsó György 3 hete
- Transport Coordinator 4 hete
- HR Tehetségek 2025: Bakro-Mohácsi Krisztina 4 hete
- Így lehetsz jobb vezető nőként 1 hónapja
- HR tehetségek 2025: Krigel Tamás 1 hónapja
- HR tehetségek 2025: Varga Vilmos 1 hónapja

Egy CEO naplója - a világ egyik legnépszerűbb podcastja