HR képzések 2023 - felsőoktatás
A magyar felsőoktatásban HR-t egy alapszakon és egy mesterszakon lehet tanulni. Aki lemaradt a február 15-i jelentkezési határidőről, még július végén-augusztus elején - bizonyos megkötésekkel - a pótfelvételin jelentkezhet az idén ősszel induló képzésekre. Utána legközelebb a jövő februárban startoló keresztféléves képzések jöhetnek szóba, amire november 15-e a határidő.

Emberi erőforrások alapszak
A magyar felsőoktatásban a “HR szak” hivatalos neve: emberi erőforrások alapképzési szak. Az ezen a szakon megszerezhető végzettség: közgazdász emberi erőforrások alapképzési szakon, amelynek angol megnevezése: Economist in Human Resource Management. A szak a gazdaságtudományok képzési területbe tartozik, 7 félév alatt végezhető el, amelyből az utolsó a szakmai gyakorlat. Érdemes figyelni, hogy az egyes intézmények milyen specializációval hirdetik meg a szakot, mert ez egyetemi hatáskör és ez adja azt a pluszt, amit a hallgató kap a tanulmányai alatt.
A 2023. szeptemberben induló képzést 12 intézmény hirdette meg:
- Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Kar (Budapest)
- Budapesti Metropolitan Egyetem Üzleti, Kommunikációs és Turisztikai Kar (Budapest)
- Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar (Budapest)
- Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (Eger)
- Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar (Budapest)
- Kodolányi János Egyetem (Budapest)
- Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Gazdasági és Társadalomtudományi Képzések Központ (Gödöllő, Budapest, Gyöngyös)
- Milton Friedman Egyetem (Budapest)
- Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar (Miskolc)
- Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kar (Veszprém)
- Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar (Pécs)
- Wekerle Sándor Üzleti Főiskola (Budapest)
Az Oktatási Hivatal Diplomás Pályakövetési Rendszere szerint a 2018-ban ezen a szakon végzettek egy évvel később bruttó 358 ezer forintot kerestek átlagosan. A bsc diplomát szerzők 36 százaléka tanult tovább mesterszakon. A karrierjüket elkezdők 54 százaléka saját bevallása szerint diplomás munkakörben dolgozott. Álláskeresési idejük 1,41 hónap volt. A munkakörök, amelyekben a legtöbben állást találtak: HR asszisztens, ügyintéző, HR generalista, referens, HR munkatárs, HR recruiter, HR koordinátor, HR menedzser.
Emberi erőforrás tanácsadó mesterszak
A mesterszak pontos megnevezése: emberi erőforrás tanácsadó (Human Resource Counselling). A megszerezhető szakképzettség: okleveles emberierőforrás tanácsadó. A szak a bölcsészettudományi képzési területbe tartozik.
A mesterképzésre bizonyos alapszakok diplomásai jelentkezhetnek. Ilyen az andragógia és közösségszervező alapképzési szak, a főiskolai szintű művelődésszervező, a személyügyi szervező, a munkavállalási tanácsadó, valamint a bölcsészettudomány képzési területről a pedagógia, a pszichológia; a gazdaságtudományok képzési területről az emberi erőforrások, a társadalomtudomány képzési területről a szociológia, a politológia, az informatikus könyvtáros és a kulturális antropológia alapképzési szak; valamint a pedagógusi képzési terület alapképzési szakjai. Tehát aki azemberi erőforrások alapszakot elvégezte, ő folytathatja ezen a mesterszakon a sikeres felvételi után.
A szakon 2023. szeptemberben induló képzést 9 intézmény hirdette meg:
- Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar (Debrecen)
- Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar (Budapest, Szombathely)
- Kodolányi János Egyetem (Székesfehérvár, Budapest, Orosháza)
- Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Gazdasági és Társadalomtudományi Képzések Központ (Budapest, Gödöllő)
- Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar (Miskolc)
- Budapesti Metropolitan Egyetem Üzleti, Kommunikációs és Turisztikai Kar (Budapest)
- Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar (Pécs) - magyar és angol nyelven is
- Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar
- Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Kar (Győr)
Az Oktatási Hivatal Diplomás Pályakövetési Rendszerének (DPR) adatai szerint a 2018-ban ezen a szakon végzettek 91 százaléka dolgozott egy évvel a diplomázás után, kétharmaduk diplomás pozícióban. Átlagos bruttó fizetésük 361 ezer forint volt 2019-ben, és egy hónap sem kellett ahhoz, hogy állást találjanak (elhelyezkedési idő: 0,95 hónap). Ezekben a pozíciókban helyezkedtek el a legtöbben:HR szakértő, HR tanácsadó, HR munkatárs, HR asszisztens, HR menedzser, HR referens, pályaorientációs tanácsadó.
Ki és mikor jelentkezhet?
Pótfelvételi keretében július végén-augusztus elején egy szakot meg lehet jelölni a 2023 szeptemberében induló képzésekre. Ám csak azok jelentkezhetnek, akiket egyetlen általuk megjelölt képzésre sem vettek fel az általános eljárásban (az idén február 15-ig jelentkezettekre vonatkozik), vagy idén egyáltalán nem is jelentkeztek felsőoktatásba. Utána a 2024. februárban induló keresztféléves képzésekre 2023. november 15-ig lehet jelentkezni. A 2024. szeptemberben startoló képzésekre pedig 2024. február 15-ig. A jelentkezés oldala és minden hivatalos információ a www.felvi.hu oldalon.
Nyitókép: Mimi Thian on Unsplash
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
A kormány a hazai kkv-k erősítésére 15 milliárd forint kerettel munkavállalók képzését támogató programot indított, közölte Varga-Bajusz... Teljes cikk
A diákok digitális készségei javuló tendenciát mutatnak, de még van hová fejlődniük, különösen az algoritmikus gondolkodást igénylő, komplex... Teljes cikk
Folytatjuk a Budapest Business Journal HR-hez kapcsolódó iparági listáinak közlését. Ezúttal a tréningcégeket vesszük nagyító alá a vállalati... Teljes cikk
- Itt vannak a legnagyobb vezetési tanácsadó cégek 7 napja
- Elindult az év képzési pályázata, 150 millió forint támogatás is igényelhető - Rengeteg a pozitív változás 2 hete
- Erre van szüksége a cégeknek az SNI-tanulók foglalkoztatásához 2 hete
- Rekord az idei felsőoktatási felvételi jelentkezésben - minden 4. jelentkező harminc év feletti 2 hete
- Képzés a munkahelyen: kötelezhet a munkáltató? 2 hete
- Ekkora fizetésre számíthat, aki átképzi magát informatikusnak 3 hete
- AI-képzettség tekintetében is nagy a nemek közti szakadék 3 hete
- 15 milliárd forintos kerettel indul a munkavállalók képzését támogató program 1 hónapja
- Rekordot hozott az idei felsőoktatási felvételi jelentkezés 1 hónapja
- Többségében roma embereket képeznek majd ki csúcstechnológiára 1 hónapja
- Csak a dolgozók töredéke vett részt AI-jal kapcsolatos továbbképzésen 1 hónapja