kapubanner for mobile
Megjelent: 2 éve

GKI: Valójában ennyit keresnek a magyarok

Havi 60 ezer forinttal kevesebbet vitt haza egy átlagos dolgozó 2020-ban Magyarországon, mint amekkora átlagbért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közölt - derül ki a GKI adóbevallásokon alapuló számítasaiból.

bérek fizetések gki ksh-

A 2020-as valós fizetések jelentősen eltérnek a KSH által publikáltaktól, amely csak az 5 főt foglalkoztató, teljes munkaidős dolgozókat veszi figyelembe. Havi 60 ezer forinttal kevesebbet vitt haza egy átlagos dolgozó 2020-ban, mint amekkora átlagbért az állami statisztikai intézet közölt – számolta ki a GKI az adóbevallások alapján.

kereset ksh

Valójában alig haladta meg a nettó 210 ezer forintot az egy munkavállalóra jutó átlagos fizetés, ráadásul a települések 87 százalékán még ennél is rosszabbul kerestek az emberek.

A Covid-járvány első éve pedig tovább növelte a már korábban is létező kereseti szakadékot Magyarország különböző területei között.

"A 2022-es adatok most 373 ezer forint körüli átlagot mutatnak az egyszeri tételek, például a féléves fegyverpénz nélkül, ami jól mutatja, hogy egy kis létszámú csoport jelentős fizetésemelése mekkorát tud dobni az átlagon" - mondta Molnár László, a GKI vezérigazgatója az Inforádióban.

kereset ksh

Szerinte látszik az adatokból, hogy a KSH 2020-as nettó átlagkereseti adata (268 ezer forint) nem nézett még több cégtípust sem. Ha ugyanis így tett volna, 211 ezer forint körüli átlag jött volna ki.

A két kereseti mutató közti 60 ezer forint eltérést részben az 5 fő alatti cégek figyelmen kívül hagyása okozza, részben pedig az, hogy a non-profit szervezetek körében "csak mintavétel van".

kereset ksh

És míg a nagy non-profit szervezetek kiemelt állami támogatást kapnak, és viszonylag magas béreket tudnak fizetni, másutt ebben a szektorban korántsem kirívóak a bérek.

Az 5 fő feletti cégek és az államigazgatási dolgozók közül pedig csak a teljes munkaidőben foglalkoztatottak kerülnek be a statisztikába - magyarázta Molnár László.

Fotó: unsplash.com

 

  • 2024.05.16Atipikus foglalkoztatási formák – Dr. Bankó Zoltán Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Várakozáson felül: 600 ezer forint az átlagkereset. Elindultak a bérek?

Minden elemzői várakozást felülmúltak a KSH által közzétett januári kereseti adatok. A bruttó átlagkereset 605.000 Ft, a rendszeres bruttó... Teljes cikk

A cégek 70 százaléka tervez bérfejlesztést a munkaerő megtartása érdekében

Optimistábbá váltak a magyar cégvezetők mind az ország, mind saját cégük kilátásait illetően a Niveus Consulting Group tanácsadó felmérése szerint. Teljes cikk

Mennyit keresnek a HR-esek?

Több szakterület béradatairól készített összeállítást a piacvezető munkaerő-közvetítő cég a közelmúltban. Most a HR szakmában, elsősorban... Teljes cikk