"Európa-bajnokból világbajnok" lehet a magyar szakképzés - csaknem 96 milliárd forintot költenek rá
A magyar szakképzés fejlesztését folytatni kell, hogy "Európa-bajnokból világbajnok legyen" - mondta el Hankó Balázs államtitkár egy rendezvényen. A szakképző iskoláknak nyújtott fejlesztések országszerte 18 szakképző centrum 31 intézményének 34 helyszínén valósulnak majd meg - csaknem 96 milliárd forint értékben az 53 milliárd forintos építési beruházáson túl.

Az idei esztendő a fejlesztések éve az "Európa-bajnok" magyar szakképzésben - jelentette ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára csütörtökön Szolnokon. Hankó Balázs beszédet mondott a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal országos intézmény- és eszközfejlesztési programjának szolnoki nyitórendezvényén. Mint ebből kiderült, a szakképző iskoláknak nyújtott fejlesztések országszerte 18 szakképző centrum 31 intézményének 34 helyszínén valósulnak meg, csaknem 96 milliárd forint értékben az 53 milliárd forintos építési beruházáson túl.
Hozzátette: Európa-bajnok a magyar szakképzés, mert az európai szakmák versenyében - az informatikában, a rendszerüzemeltetésben - nagy sikereket értek el a magyarok.
A megújított szakképzés sikere köszönhető annak, hogy középpontjában a gyakorlat, a duális képzés áll: "olyan tudásra, gyakorlatra van szükség, amely a magyar gazdaságot erősíti" - hangoztatta. A siker másik kulcsának azt nevezte, hogy a megújított szakképzés egyszerre biztosít szakmát, érettségit, megélhetést. Szólt arról, hogy tavaly ősszel fogadta el az Országgyűlés azt a módosítást, amelynek értelmében akik a szakképzésből tovább akarnak tanulni, már a szakképzés utolsó évében előzetes jogviszonyba kerülhetnek az egyetemmel. Erre jó példa Szolnok, ahol egymásba kapcsolódik majd a műszaki egyetemi és a technikumi képzés, de több más példát is lehet említeni az országból - mondta.
A magyar szakképzés fejlesztését folytatni kell, hogy "Európa-bajnokból világbajnok legyen" - emelte ki Hankó Balázs, hozzáfűzve, hogy ennek egyik pillére a digitális fejlesztés. Közölte: az elmúlt év végéig több mint hétszáz digitális tananyag készült el a szakképzésben.A másik pillérként a bérfejlesztést említette, amelynek során átlagosan több mint 32 százalékkal növelték a szakképzésben oktatók bérét. A harmadik pillér pedig a 21. századi szakképző intézményeket fejlesztő program. A programban Szolnokon 6 milliárd forintból újulhat meg két szakképző intézmény.
A fejlesztések lehetőséget adnak a modern oktatási eszközök alkalmazására
Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) építészeti államtitkára arról beszélt, hogy a kormánynak fontos az oktatás, a szakképzés fejlesztése. A szakképző intézmények a benyújtott pályázatok alapján várhatóan 55 százalék feletti energiamegtakarítást érnek el. Az infrastrukturális és építési beruházások célja a megújuló energiaforrások használatát biztosító rendszerek kiépítése mellett a tanműhelyek fejlesztése, oktatási terek átalakítása is - ismertette, megjegyezve, hogy a fejlesztések lehetőséget adnak a modern oktatási eszközök alkalmazására.
Nyul Zoltán, az ÉKM magasépítésért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy a beruházásoknál fontos az alapos tervezés, előkészítés, a műszaki ellenőrzés. Úgy fogalmazott, a jövőben csak olyan beruházásokat szeretnének Magyarországon, ahol a funkcionális, gazdaságossági, üzemeltethetőségi, fenntarthatósági, esztétikai szempontok minden eleme "a helyén van".
Csontos Dávid, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal általános és projektirányítási elnökhelyettese elmondta: a fejlesztéseknél 7 helyszínen új építés, 8 helyen bővítés és felújítás, 19-en pedig felújítás valósul meg. A 95,8 milliárd forintból a teljes projektben 110 ezer négyzetméter iskolai tér újul meg, ebből csak Szolnokon 7300 négyzetméter.
Szalay Ferenc (Fidesz-KDNP), Szolnok polgármestere a munkaerőpiaci igényeket kiszolgáló szakképzés fontosságát emelte ki. Megemlítette, hogy szeptembertől indul Szolnokon a Debreceni Egyetem műszaki képzése, amely kiegészíti a városban meglévő "erős" középfokú szakképzést.
Az eseményen jelen volt Kállai Mária, a térség fideszes országgyűlési képviselője, Berkó Attila Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei kormánymegbízott; Hubai Imre, a vármegyei közgyűlés elnöke és Borbás Zoltán, a vármegyei közgyűlés alelnöke is.
kép: Szolnok, 2024. február 8. Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára beszédet mond a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal országos intézmény- és eszközfejlesztési programjának szolnoki nyitórendezvényén 2024. február 8-án. MTI/Mészáros János
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Az idei a gazdasági áttörés éve, 2025 második felében már 3 százalék feletti növekedés, a következő években pedig a GDP dinamikus bővülése... Teljes cikk
Megjelent a kormányzati segítségnyújtást lehetővé tevő rendelet, amely alapján a Bérgarancia Alapból is anyagi támogatásban részesülhetnek a... Teljes cikk
Benyújtották a kétgyermekes anyák személyijövedelemadó-mentességéről szóló törvényjavaslatot a parlamentnek fideszes és KDNP-s képviselők hétfőn. Teljes cikk
- Erre van szüksége a cégeknek az SNI-tanulók foglalkoztatásához 2 hete
- Képzés a munkahelyen: kötelezhet a munkáltató? 2 hete
- Idén is díjazták a 40 év feletti női szakembereket 3 hete
- Új szakmákkal bővülhet a Szakmajegyzék 3 hete
- Ekkora fizetésre számíthat, aki átképzi magát informatikusnak 3 hete
- AI-képzettség tekintetében is nagy a nemek közti szakadék 3 hete
- 15 milliárd forintos kerettel indul a munkavállalók képzését támogató program 1 hónapja
- "Műszaki művészetre" van szükség - együttműködést kötött a Mol Nyrt. és a Miskolci Egyetem 1 hónapja
- Többségében roma embereket képeznek majd ki csúcstechnológiára 1 hónapja
- Csak a dolgozók töredéke vett részt AI-jal kapcsolatos továbbképzésen 1 hónapja
- Ingyenes AI képzés indul pedagógusoknak 1 hónapja