Egy egész várost magával ránthat egy-egy vállalat bukása
Nem szerencsés, ha egy város egyetlen nagyvállalatra vagy iparágra építi fel a gazdaságát. Dunaújváros a Dunaferr miatt kerülhet nehéz helyzetbe, de Detroit már konkrétan csődbe ment az autóipar hanyatlása miatt, Cupertino, a kisváros, ahol az Apple központja van is rosszul járhat, ha a cég becsődöl – derül ki a Portfolio.hu cikkéből.
1949-ben döntött a Magyar Dolgozók Pártja a Dunai Vasmű, és ezzel együtt Dunaújváros megalapításáról. A város az 1950-es években épült fel, a cég és a város a következő években dinamikus fejlődésen ment át. A ma ISD Dunaferrnek nevezett vállalat a 47 ezer fős lakosságú város legnagyobb munkaadója, 7500 embert foglalkoztat. A lakosok nagy rész függ a vasműtől: ők maguk, vagy családtagjaik vállalnak benne munkát, esetleg beszállítóként állnak kapcsolatban a céggel.
A vasmű sorsa még nem dőlt el: az orosz tulajdonos nyilatkozatai szerint szinte szociális alapon tart fenn egyes munkafolyamatokat, és a kormány is elkötelezett a cég megmentése, állami tulajdonba vétele mellett. Az állam részéről szintén lehetségesek stratégiai és szociális megfontolások, például a több ezer munkahely megtartása.
A dunaújvárosi gyár és így az egész város jövője szempontjából azonban még a tulajdonosváltásnál is fontosabb ügy a kohófelújítás. A tavaly januárban leállított 1-es számú kohó még mindig áll, a beruházás még el sem kezdődött, így sokan a folyékony fázis (a nyersvas- és acélgyártás) fennmaradását féltik. Ez pedig további, több száz, akár ezernél is több munkahely megszűnésével járna – írja a Portfolio.
Detroit csődje és az autóipar: General Motors, Ford, Chrysler
Detroit az amerikai autógyártás központjává vált az ötvenes évekre, később azonban leépítették a termelést a városban. A város a huszadik század elején még csak 285 ezer lakost számlált, ami 1930-ra 1,6 millióra növekedett, a felfutás pedig az autógyáraknak és beszállítóiknak volt köszönhető.
A General Motors, a Chrysler és a Ford is hatalmas gyárakat épített. Csak a Fordnál a csúcson 90 ezren dolgoztak. A második világháború alatt a hadiipar látta el megrendeléssel a gyárakat, utána pedig az autóeladás növekedése húzta tovább a vállalatokat. A hanyatlás már az ötvenes években elkezdődött: a gyárak decentralizálták a gyártást és nagy léptékű volt az automatizálás is. A hetvenes években az emelkedő üzemanyagárak és az erősödő verseny miatt mindhárom gyártó csődközelbe került, ezért leépítették a detroiti gyártást.
Újabb pofont a 2007-ben kezdődött válság adott, a GM és a Chrysler is csődvédelmet kért. Tavaly maga Detroit városa is csődbe ment, az ingatlanok eladhatatlanok, az emberek tömegesen hagyják el a várost, a lakosságszám mára 681 ezer főre csökkent, a munkanélküliség 23 százalékos, a közbiztonság katasztofális.
Wolfsburg a Volkswagentől függ
Amikor 1938-ban a településen létrehozták a Volkswagen gyárát, Wolfsburg egy 1200 fős kis falu volt csupán. A náci vezetésnek grandiózus tervei voltak a településsel: Európa legnagyobb autógyárát akarták felépíteni. A második világháború alatt a gyár sok hadiipari megrendelést kapott, a világháború után pedig folytatódott az autógyártás. Mára a wolfsburgi üzem Európa egyik legnagyobb és legmodernebb autógyára, ott készül többek között a Golf, a Tiguan és a Touran.
A gyárban közel 51 ezer ember dolgozik. A város lakossága ugyanakkor még ma is csak 122 ezer fő, így könnyű belátni, hogy a város sorsa mennyire függ az autógyár sikerétől (egyelőre minden rendben megy).
Cupertinot az Apple futtatta fel
A kaliforniai kisváros, Cupertino ad otthont az Apple központjának. A hatvanezres város munkahelyeinek 40 százalékát a technológiai vállalat adja, manapság 16 ezer ember dolgozik ott. Az adókon keresztül a város büdzséjének közel ötödét is az Apple állja. A cég 2016-ig egy újabb központot is létrehoz a városban, ahol a csúcson 13 ezer ember dolgozhat (egyelőre 7400 új munkahely van tervben), és Cupertino költségvetésének 25 százalékát adhatja a vállalat.
Mindezt beárnyékolja, hogy az elmúlt negyedévekben az Apple nem teljesít olyan jól, a részvényárfolyamok is csökkentek valamivel. A városka vezetői ezután kezdtek arról nyilatkozni, hogy nem jó, ha a település ennyire függ egy ilyen dinamikusan változó iparágban tevékenykedő vállalattól.
Walldorfban szinte több az SAP-alkalmazott, mint a helyi lakos
A német városban, Walldorfban 14 600 ember él, az SAP nevű szoftvercég pedig 12 500 embert foglalkoztat. A városban minden az SAP körül forog: külön városrészt építettek fel, több épületet is a cégről neveztek el. Az SAP 1970-es megtelepülése után Európa egyik leggazdagabb városává tette Walldorfot.
A város felett már gyülekeznek a viharfelhők: a vállalat egyik alapítója és a felügyelőbizottság elnöke nyíltan beszélt arról, hogy egy globális szoftvercég központjának nem Németországban, hanem az Egyesült Államokban kellene lennie (ő és a vállalat marketingigazgatója már a kaliforniai Palo Altoban dolgozik), az SAP egyik felügyelőbizottsági tagja pedig nyíltan arról beszélt, hogy öt éven belül az USA-ban lesz a vállalat központja, ebben az esetben pedig több ezer fejlesztői állás is megszűnhet Walldorfban, ami súlyosan érintené a várost is.
Portfolio.hu
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Egy felmérés szerint a kutyát tartó emberek nagyobb valószínűséggel töltenek be vezetői pozíciókat. Erre az lehet a magyarázat, hogy a kutya mint... Teljes cikk
A Starbucksot arra kötelezték, hogy 50 millió dollárt fizessen egy futárnak, aki megégett egy forró ital miatt - cikkezi a CNN. A döntést egy... Teljes cikk
A művészet birodalma elképesztően széles körű, mert nemcsak a kreatív alkotások kaphatnak főszerepet, mint a festészet vagy a szobrászat, hanem... Teljes cikk
- Elindultak a kifizetések a Liberty Dunaújvárosnál 8 hónapja
- Tüntetésbe kezdtek a Liberty Dunaújváros dolgozói 8 hónapja
- 10 ezer munkahely szűnt meg júliusban - emelkedik a cégcsődök száma a németeknél 9 hónapja
- Kínai támogatást kap a Liberty Dunaújváros 9 hónapja
- A Liberty Dunaújváros leállítja kokszoló kemencéit - több száz dolgozó lehet közvetlenül érintett 11 hónapja
- Dunaferr Liberty: nem lesz sztrájk, sikerült megállapodni 11 hónapja
- Sztrájkra készülnek a dolgozók a Dunaferr Libertynél 11 hónapja
- Újra beindult a termelés a Dunaferrnél 1 éve
- Kiderült, mi lesz a Dunaferr új neve 1 éve
- Több száz városi dolgozó bére került veszélybe Balmazújvárosban 1 éve
- Megduplázódott tavaly a cégfelszámolások száma 2 éve