kapubanner for mobile
Megjelent: 16 éve

Toborzás pontról pontra

A toborzás művelete korántsem oly egyszerű, mint gondolnánk, folyamatok tucatjain kell végigzon-goráznunk, mire egy épkézláb, az adott munkára megfelelően képzett és motivált jelöltet tudunk felmutatni a megbízó számára. Éppen ezért különösen fontos, hogy mindegyikre kellő figyelmet szánjunk.

images

Egyszer volt egy jó szabóm. Kellemes modorú, nyugodt öregúr. Mindig irigyeltem, amikor arra gondoltam, hogy végre valaki, aki - látszólag - stresszmentesen éli az életét. Határtalan nyugalommal fogott hozzá a legapróbb részletnek is. Ha csak fel kellett hajtani egy konfekciós nadrágot, arra se sajnálta a 10 percet a méretvételhez. Amikor pedig megelégeltem a konfekcióméretek adta határokat azzal, hogy elfoglaltam egy biztos helyet az 50-es és 52-es szám között félúton, akkor ismét megjelentem nála.

A szabás-varrás valami olyan dolog, ami kívülállóként teljesen érthetetlen folyamat: hogy azokból a kivágott darabokból hogyan áll össze egy zakó, most is olyan számomra, amikor az 5 ezer darabos puzzle-ben a kék eget kellett (volna) kiraknom, ami önmagában legalább 3 ezer darab volt.

Évekkel később - amikor ifjú vezetőként kellett összeraknom egy szervezetet, amely a maga kisebb-nagyobb problémáival küzdve, de működött és profitot termelt - rá kellett döbbennem, hogy nem ártana megismerni azt a szabás-varrási folyamatot. Eszembe jutott, hogy jártam egyszer Veresegyházon, ahol több száz varrónő keze alatt fehérnemű készül. Egy varrónő általában egyetlen folyamatot varr, és adja is tovább a darabot - nemegyszer 30-40 kézen megy át egy alsónemű, amíg késztermék lesz belőle.

Minden gép egy-egy folyamatra van beállítva, beprogramozva, úgy, hogy az a lehető legrövidebb időt vegye csak igénybe. Itt egy-egy darab esetén a másodpercek éves viszonylatban euró-tízezreket is jelenthetnek. Utána pedig még további lépések a minőségellenőrzés és csomagolás során, amíg végül megjelenik a polcon valami, ami jóval több, mint egy ruhanemű: életérzés, kényelem, sorolhatnám.

De ha már ennyit beszéltem róla, íme egy műremek a szoknyavarrásról:

1. oldalait eltisztáz, vendliz
2. szűkítőt kivarr
3. oldalát állít
4. húzózárat bevarr
5. oldalát, hasítékot vasal, tisztáz, bélés közben készül
6. húzózárbélelés, derékbélelés, bélés oldalának állítása, címke bevarrása => közben derékpánt bevasal
7. derékpánt felvarr, rá a márkajelzés, tűz
8. lyukat köt, gombot varr, holoz (felaljaz)

A toborzás művészete

Személyzeti tanácsadóként is az a cél lebeg a szemünk előtt, hogy a megbízó számára kényelmet, stabil hátteret, a hatékony munka jóleső érzését adjuk - jóval többről van szó, mint egy ember közvetítéséről. A megbízó felé arról, hogy ebbe a problémába neki nem kell elmerülnie. A folyamat szemszögéből - egy hiányzó "rés" betöltéséről. Vagyis, a teljes folyamatban egy téglát kell a helyére tenni, vagy egy húzózárat bevarrni. Mindegy, hogyan nevezzük, egy biztos: előtte és utána számtalan tényezőnek kell passzolnia ahhoz, hogy a végeredmény előálljon.

A személyzeti tanácsadásban közel 500 kiközvetítés, és 4 év tapasztalata alapján azt a megállapítást hoztuk tanácsadóimmal, hogy a legtöbb esetben nem azzal van a legnagyobb probléma, ami kilátszik: nincs alkalmas jelölt, vagy túl sok van és nehéz a választás; ellenőrizni kell az önéletrajzok és referenciák valóságtartalmát; a jelöltek el sem jönnek a megbeszélt interjú-időpontokra. A legtöbb esetben a folyamat már jóval ezeket a tüneteket megelőzően szenvedett csorbát. Hogy miben? Álljon itt most az a leírás, amely a kezdetektől végigvezet egy felvétel-kiválasztási folyamaton.

1. Szervezeti igény felmerülése: egy munkakör nincs betöltve (vagy kevés a létszám a munkamennyiség miatt).
2. Munkakör pontos meghatározása (mi a munkakör megnevezése, hol helyezkedik el a szervezetben, ki a felettese, ki fogja őt kiválasztani a jelentkezők közül, kikkel áll kapcsolatban, mit kell létrehoznia abban a munkakörben, hogyan kell azt elérni (munkaköri leírás).
3. A szervezet felkészítése az új munkatárs fogadására: van rá keret, van hely, munkaeszközök; a szervezetnek jó a híre a piacon, jó a PR-ja; a munkafeltételek, a juttatások rendben vannak, versenyképesek; van kijelölt felelős az új munkatárs betanítására, van gyakornoksági lehetőség, valamint az új munkaerőnek vizsgáznia kell abból, hogy tudja-e helyesen végezni a munkáját.
4. Toborzás előkészítés (ez a pont akkor érvényes, ha külső szolgáltató végzi a keresést): a munkakör megismerése, a munkafolyamatok megismerése, a munkakör céljának megismerése.
5. Ezek alapján a poszt betöltéséhez szükséges kompetenciák azonosítása, ellenőrzése: az elvárások és a juttatások vajon arányosak-e egymással.
6. Toborzás: a kompetenciák és juttatások alapján a lehetséges kör behatárolása, egyeztetés: az elérhető kör milyen szinten teljesíti majd a kompetenciákat. Ha szükséges, módosítani vagy az elvárásokon, vagy a juttatásokon, esetleg mindkettőn, csak ez után jöhet a toborzási kör véglegesítése, hirdetési módok meghatározása, illetve a toborzás lefolytatása.
7. Kiválasztás: nagyobb jelentkezőszám esetén előválogatás teszt és telefoninterjú segítségével:
  • Interjúk lefolytatása. Interjú részei: elbeszélgetés, jelölt szándékának, céljainak megismerése, jelölt motivációinak felmérése: mik a prioritásai az állásválasztáskor, jelölt képességeinek, felkészültségének, szakmai tudásának felmérése; rizikótényezők felmérése; a megbízó, és az állás bemutatása; ha megfelel, de még nem akarja az állást: kideríteni, hogy mi az a tényező, ami miatt nem akarja, a motivációi ismeretében ismételt kísérlet az állás eladására. Annak felmérése, hogy most akarja-e az állást (eldöntötte-e, hogy ha felvennék, akkor elvállalná).
  • Interjúk alapján összesítés, annak feltüntetésével együtt, hogy mely jelöltek biztosak a döntésükben, és kik nem (a bizonytalanokat később még valakinek meg kell győznie),
  • Döntés arról, kik jutottak a legjobb 3-4 közé,
  • Interjúkivonat, analízis készítése, hogy a döntéshozó könnyen tájékozódhasson a jelöltek között.
    8. Jelöltek bemutatása: időpont megszervezése, jelöltek felkészültségének ellenőrzése, megbízó / döntéshozó felkészítése, bemutatás szervezett lebonyolítása.
    9. Döntés / felvétel: megbízó döntésének megismerése, elismerése, jelölt tájékoztatása, munkába állás feltételeinek egyeztetése, munkaszerződés aláírása, munkába állás.
    10. Betanulás: alapképzés írásos anyagok alapján, amely tartalmazza a céggel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, alapképzés a munkakörrel kapcsolatosan (legfontosabb alapvető tudnivalók, amelyek a poszt betöltéséhez szükségesek), teljes képzés a munkakör betöltésére.
    11. Gyakornokság: ebben a munkakörben korábban már gyakorlatot szerzett szakember segítsége, útmutatása alapján gyakornokság lefolytatása, heti szinten reális, elérhető célok kitűzése, amelyet ellenőrzés követ, és a szükséges korrekció is, amennyiben az új munkatárs nem éri el a kitűzött célokat; havi szinten a teljesítmény alapján visszajelzés adása, szükség esetén korrekció.
    12. Vizsga: a munkakör betöltésére való képesség ellenőrzése.
    13. Folyamatos ellenőrzések: az esetleg később fellépő hibák orvoslása.

    Ha jobban belegondolunk, itt sincs ez másképp, mint a szabás-varrásban: ha egy előző lépés kimarad, vagy nem tökéletes, a végeredmény vagy elő sem áll, vagy a folyamatban később jelentkezik a hiba.

    Tokár Péter
    TESK Tanácsadó Kft.
    • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Háromezerrel több az állásajánlat: 36 ezer pozíció vár betöltésre

    Márciusról áprilisra 33 089-ről 36 166-ra nőtt a magyar weben meghirdetett álláshirdetések száma. Ez 3077-tel több az előző hónapnál, egy évvel... Teljes cikk

    Kiderült, miért váltak óvatosabbá a dolgozók a munkahelyváltást illetően

    Országos szinten számottevően csökkent a munkavállalói fluktuáció, 28 százalékra mérséklődött tavaly az egy évvel korábbi 33 százalékról.... Teljes cikk

    Németország kinyitotta álláspiacát a szakképzettek előtt

    Tavaly novemberben lépett hatályba - egyes rendelkezései idén fognak - az új német szakképzett bevándorlásról szóló törvény, amely jelentősen... Teljes cikk