kapubanner for mobile
Megjelent: 7 éve

Miért kell foglalkoznunk a dolgozóink egészségével?

Szinte hetente megjelenik egy hír arról, hogy mennyire „beteg a magyar”! Nézzünk egy gyors áttekintést a közelmúlt OECD statisztikái alapján!

A magyar lakosság több, mint 60%-a elhízott, ezen populáció felénél az elhízás mértéke eléri a „súlyos elhízást”, amely már közvetlen betegségkockázatot jelent. Az elhízási térképen Európában az első helyet foglaljuk el, a Világban pedig csak Mexikó, az Egyesült Államok és Új-Zéland jár előttünk. Minden negyedik magyar ember dohányzik, ezzel dobogós helyen állunk az Európai Unióban.

Az alkoholfogyasztást tekintve éppen leszorultunk ugyan a dobogós helyekről, de fontos megjegyezni, hogy a statisztika a kereskedelmi forgalomban kapható alkoholtermékekre épül, ezáltal kimaradt a hazánkban népszerű „házias jellegű italok” fogyasztásának feltérképezése... A magyar lakosság több, mint 10%-a vallja magát depresszív szindrómáktól érintettnek, amely szintén az első helyre tesz minket az európai összehasonlításokban.

Sajnos az egészség- és életmód-statisztikákkal korrelálnak a halálozási adataink. A vezető halálokok között a szív- érrendszeri és a daganatos megbetegedések állnak, amelyek vonatkozásában Magyarország szintén a negatív dobogós helyek valamelyikén áll. Az öngyilkosságok aránya is hasonlóan magas, ami a pszichés megbetegedésekkel mutat korrelációt.



Jelentkezés

Több munkáltató partnerünk elmondása szerint, a munkából -egészségügyi okokból - távolmaradottak aránya Magyarországon a duplája, sőt, akár a háromszorosa is annak, mint amit ugyanazon vállalat környező országokban működő szervezeteinél tapasztalnak. A statisztikák tehát sajnos valóban megdöbbentőek, így mindenki számára világos, hogy valamit tenni kell a munkáltatói oldalon is. Az is jól látszik, hogy nem lehet mindent az egészségügyi rendszer gyengeségeire fogni, bár igaz, hogy a gyors- és hatékony egészségügyi ellátás sokat tud segíteni például szűrővizsgálatokkal, illetve jól megszervezett egészségügyi ellátással.

A világ több országában indultak el az utóbbi években, évtizedekben tudatos egészség- és életmódprogramok a munkahelyeken, amelyek mára mérhető eredményekkel mutatnak jó példát nekünk is. Ezek a programok az orvosi szűrővizsgálatoktól a megfelelő egészségügyi ellátáshoz történő hozzáférés elősegítésén át, a mozgás- és táplálkozási programokon keresztül, a pszichés támogatásig az egészségfejlesztés minden területét felölelik.

Hazánkban is egyre több nagyvállalat dönt úgy, hogy „kézbe veszi” a munkavállalók egészségét és tudatosan felépített programokkal, saját infrastruktúrával, egészségbiztosítással, stb. próbál javítani a helyzeten. Ennek kiemelkedő példája Magyarország egyik legnagyobb foglalkoztatója, a General Electric (GE) Hungary, amely lehetővé tette, hogy a dolgozók egy kiemelten felszerelt egészség-központban érjék el a magas szintű egészségszolgáltatásokat, a privát egészségbiztosításuk által finanszírozva. Ezen túl a GE Greens irodapark éttermeiben egészséges ételeket kínálnak a dolgozóknak és egy jól felszerelt fitness-központ is várja a mozogni, relaxálni vágyókat. Ez a best practice követendő példa lehet minden hazai munkáltató számára. A GE, a Főnix-Med, az Affidea és az UNION Biztosító közösen határozták el, hogy a modell bemutatásával és a munkáltatók számára hasznos információk megosztásával járulnak hozzá a munkahelyi egészségfejlesztési koncepció minél szélesebb körben történő népszerűsítéséhez.

Ennek első lépéseként ezek a vállalatok - Health On Day néven -egészségfejlesztési szakmai napot szerveznek kifejezetten HR, illetve kompenzációs vezetőknek, illetve egészségfejlesztési szakembereknek, amely 2017. november 23-án kerül megrendezésre.”

Jelentkezés
  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A teljesítményértékelés digitalizálása: Hogyan változtatják meg a digitális eszközök a teljesítményértékelési folyamatokat?

A teljesítményértékelés a legtöbb vállalat számára alapvető folyamat. Azonban a digitalizáció terjedésével, egyre nagyobb népszerűségnek... Teljes cikk

Több mint 27 éves HR vezetői tapasztalatát viszi be a Corvinus képzésébe

Jakobsen Petra HR tanácsadóval, a Flow Consulting HR üzletágának vezetőjével a teljesítményértékelés változásáról, a HR analitika üzleti... Teljes cikk