kapubanner for mobile
Megjelent: 8 éve

Fáj a fejem, nyakam, hátam! Tipikus munkahelyi egészség problémák, de mit tehetünk?

Hányszor éreztük már, hogy nem bírunk tovább a székünkön ülni, annyira fáj a fejünk, nyakunk vagy a hátunk! Sajnos ilyenkor hiába szeretnénk a munkánkat maximális koncentrációval, teljes erőbevetéssel végezni, az állandósult fájdalmunk gátat szab a teljesítőképességünknek. Még a rutin jellegű feladatainkat is sokkal lassabban tudjuk ilyenkor kivitelezni, nemhogy friss aggyal gondolkodni!

Akár egyre gyakoribban a nyak-, fej- vagy hátfájás a tünetei, sőt állandósulhatnak, de vajon mi lehet a tényleges kiváltó ok?

Felgyorsult világunk, teljesítmény alapú munkatempó, azonnali, tüneti kezelést igényel, hogy újra legjobb formánkat tudjuk nyújtani. Nincs idő az okok feltárására, de a tüneti kezelés, vagy gyakori fájdalom csillapítás, csak fokozza a problémát. Mivel a kiváltó ok továbbra is megmarad, a fájdalom fokozódik, a gyógyszerek pedig fáradékonyságot, kialvatlanságot, koncentráció csökkenést okoznak. Nem is beszélve a gyomor-, és bélrendszer károsító egyéb hatásairól!

Nem is gondolnánk, milyen, akár egyszerűen megoldható okai lehetnek fájdalmainknak.

1. Alacsony vérnyomás, dehidratált állapot.

Sokszor „elfeleljünk inni”. Vérnyomás leesik, dehidratált állapot lép fel. Szervezet próbál jelezni, így fejfájás alakul ki. Bő folyadék fogyasztás hatására ez azonban elmúlik, és nem állandósul a fájdalom.

2. Tényleges mozgásszervi diszfunkció.

Kiváltó okai:

  • Korábbi sérülések, vagy műtétek nem teljesen rehabilitálva
    Bizony elképzelhető, hogy egy gyerekkori bokaficam, lábszártörés, térdsérülés, a mostani hátfájdalmunk oka! Mivel megszoktuk hogyan terheljük, tartjuk magunkat, így nem vesszük észre a minimális instabilitást, az egyik oldal túlzottabb terhelését. Izomrendszerek rövidülhetnek meg, vagy netán nyúlnak túl. Funkcionális erejüket így elvesztik, és gyengült tartóerőt eredményeznek. A sérüléstő eltelt idő függvényében, 1-2 akár 3 ízülettel feljebb is tolódhat a fájdalom helye, de a kiváltó ok továbbra is megmarad.

  • Asszimetriák a testben
    Sérülések kompenzációja is okozhatja, vagy akár egyoldalú folyamatos terhelés (pl. egy oldalon laptop, vagy táska cipelés). Rossz tartás, netán kicsavart, helytelen ülés, irodai asztal, szék beállítás.

  • Motor kontrol kiesés (gyengült vagy kiesett mozgásminták, reflexek, beidegzések)
    Mozgás szegény életmód következménye, hogy az izmok tónust vesztenek, de a beidegzésük, testtudatos kontroll is gyengülnek. Gerinc legmélyebb tartóizmai nem vagy csökkent mértékben kapcsolódnak be az aktív munkába, túlterhelve egyéb területeket, ezzel fokozva a sérülés veszélyt (pl. gerincsérv).

  • Megnövekedett BMI
    Az elhízás, nem csak a cardio -vaszkuláris betegségek kockázatát növelik. Egyértelműen mozgásszervi kockázatokat is rejt magában. A megnövekedett testsúlyhoz nem arányos mértében fejlődik tartóizomzat is. Mindemellett az ízületekre, szalagokra, porcokra sokkal nagyobb terhelés esik, amit egy idő után a szövetek nem bírnak. Porckopás, szalagmegnyúlás, és ízületi gyulladások alakulhatnak ki.

    3. Bruxizmus: állkapocs ízületi szorítás, fogcsikorgatás alvás közben

    A páciens sokszor nem is tudja, hogy ebben a „betegségben” szenved. Sokszor a mindennapi stressz következménye, hogy alvás közben extrém erővel szorítja valaki az állkapcsát, és/ vagy csikorgatja a fogát. Reggel aztán fáradtan ébred, nyak-, fejfájás, izomfájdalom érzéssel. Később a fogak felülete kopni kezd, érzékennyé válnak, netán komolyabb fogászati problémákat okozhat, a mellett hogy a nyakcsigolyák is károsodnak.
    A probléma azonban kezelhető. Stressz szint csökkentése, stresszoldó módszerek. Kialakult fogkopások azonban orvosi segítséget igényelnek, csiszolások, pótlások, fogvédő sín használata.

    A megoldás

    Elsődlegesen fontos, hogy minden esetben feltárjuk a kiváltó okot. Ehhez egy komplex mozgásszervi állapotfelmérés kiváló kiindulási alap lehet. Emellett érdemes alkalmazni az alábbi „kezelési tervet”, amely segít visszanyerni fittségünket:

  • Bő folyadékfogyasztás, vitamin és ásványi anyagpótlás.
  • Rendszeres, jól megválasztott sportolás.
  • Rendszeres korrektív erősítő jellegű mozgás/ edzés
  • Rendszeres nyújtás, kimozgatás.
  • Rendszeres orvosi/fogorvosi kontroll
  • Stresszoldás: masszázs, szauna, jóga, autogén tréning.
  • Testsúly, és testösszetétel optimalizáció

    Miasnikov Tímea
    E-Négyzet wellness
    Egészségprogramok szakmai vezetője

    • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Mire vágynak a dolgozó anyák?

    Mindenekelőtt figyelni kell a nőkre és meg kell hallgatni őket. Ez a hozzáállás inspirálta a Mars nemzetközi #HearToBeHeard kutatását, amely 2021... Teljes cikk

    Íme néhány meglepő trend a munkahelyi étkezéssel kapcsolatban

    A magyarok többsége tisztában van vele, hogy a napközbeni étkezés jelentősen javíthatja vagy épp ronthatja munkahelyi teljesítményünket, a... Teljes cikk

    Hogyan hat az ingázás a dolgozók mentális egészségére?

    A reggeli csúcsforgalom okozta bosszankodás mellett számos tényező nehezíti meg a mindennapjait azoknak, akik ingáznak a munkahelyükre. A szakértő... Teljes cikk