kapubanner for mobile
Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő - Forrás: MTI
Megjelent: 10 éve

Ennyit fialtak a nyugdíjpénztárak

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján közzétette az önkéntes és magánnyugdíjpénztárak hozamait, a múlt évben elért legmagasabb nettó hozamráta 16,39 százalék, míg a legmagasabb 10 éves átlagos hozamráta 10,46 százalék volt, a legalacsonyabb pedig 0,9, illetve 5,42 százalék.

Az MNB közlése szerint a nyugdíjpénztárak között tavaly a legmagasabb nettó hozamrátát és a legmagasabb 10 éves átlagos hozamrátát egyaránt az Aegon Magyarország Önkéntes nyugdíjpénztárnak a klímaváltozási "F" portfóliója érte el. Ebben a portfólióban a múlt év utolsó napján piaci értéken 1,9 milliárd forintot tartottak a pénztártagok.

A 10 éves átlagos hozamráta még egy portfóliónál lett kétszámjegyű: az Aegon szakértői "E" portfóliójának éppen 10 százalékos volt a hozama. Az éves hozam viszont csak 8,3 százalékot tett ki. A portfólió piaci értéke 11,7 milliárd forint volt múlt év végén.

A klasszikus, biztonságra törekvő portfóliók tavalyi hozamában jelentős eltérések mutatkoztak az önkéntes pénztáraknál. Az Aegon 7,12, az Allianz 4,86, míg az Aranykor 7,23 az OTP pedig 7,13 százalék nettó hozamot ért el.

Legnagyobb piaci értéket 121 milliárd forinttal az OTP Önkéntes Kiegészítő Nyugdíjpénztárának kiegyensúlyozott portfóliója képviselt a múlt év végén. A tavalyi nettó hozama 8,55 míg a 10 éves hozama 7,94 százalék volt.

A második legnagyobb piaci értéket 112,7 milliárd forinttal az Allianz kiegyensúlyozott portfóliója tudhatott magának 2013 végén. A múlt évi nettó hozama 8,75, míg a 10 éves hozama 7,96 százalék volt.

A magán-nyugdíjpénztárak körében a legmagasabb éves nettó hozamrátát a Budapest Országos Kötelező Nyugdíjpénztár érte el, 10,98 százalékkal. Az átlagos 10 éves hozamrátában viszont az AXA Magánnyugdíjpénztár vezet 8,33 százalékkal.

A legnagyobb portfólió a szétválás alatt álló ING Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár, magánpénztári ágazatáé volt. A növekedési portfólió piaci értéke 49,8 milliárd forint volt a múlt év utolsó napján.

A leggyengébb teljesítményt nyújtó az önkéntes pénztárak körében a Rába Önkéntes Kiegészítő Nyugdíjpénztár 0,9 százalékos éves hozammal. A 10 éves átlaghozama viszont 6,08 százalék. A 10 éves átlaghozamnál 5 és 6 százalék közé esnek az alacsonynak mondhatók: az OTP szolgáltatási portfóliója 5,42, míg az AXA fiatalos lendület portfóliója 5,44 százalékot hozott, ezek éves hozama is minimális volt tavaly.

A magánnyugdíjpénztáraknál a múlt évi hozam a Budapest Országos Kötelező Magánnyugdíjpénztárnál volt a legalacsonyabb 4,76 százalékkal. A 10 éves átlaghozam pedig a Szövetség Magánnyugdíjpénztárnál a legkisebb, 5,55 százalékkal.

A nettó hozamráta a vagyonkezelési költségek levonása utáni százalékos mérték, ennyihez jutottak a pénztártagok. Az átlagos 10 éves hozamráta az éves nettó hozamráták mértani átlaga.
  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Levonás jöhet a SZÉP Kártyákra! - Erre a határidőre érdemes figyelni!

Az új szabályt a munkavállalónak és a munkáltatóknak is figyelembe kell venniük. Teljes cikk

5 milliárd forintnyi alvó pénz van a SZÉP-kártyákon

A megnövekedett költési kedv ellenére hozzávetőlegesen 5 milliárd forintnyi "alvó pénz" ragadt benn a SZÉP-kártya tulajdonosoknál. A kártyákon... Teljes cikk

Melyek a legnagyobb egészségpénztárak?

Három nagy szereplő határozza meg az egészségpénztárak piacát. A tavalyi évben mind taglétszámban, mind vagyonban nőtt a piac. Kik a nagy... Teljes cikk