A női életpálya-modell problémái
Néhány szempontból újfajta, néhány szempontból viszont hagyományosnak mondható életpályát vázol fel a nők számára Ferenczi Andrea, a Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség alapítója és elnöke. Szerinte korán kell szülni, élethosszig kell tanulni, és egész életünkben készülni a nyugdíjra.
- Ez csak magyar probléma, vagy egész Európában hasonló a helyzet?
- Nemrég részt vettem egy EU-s foglalkoztatási konferencián, ahol kiderült, egész Európában nagy gond a pályakezdő fiatalok elhelyezkedése és a munkahelyre való beilleszkedése. Egy felmérés szerint sokszor a szüleiket hibáztatják, amiért nem készítették fel őket az életre, de az oktatási rendszer sem számol a munkaerő-piaci elvárásokkal. A munkaadók sehol sem díjazzák azokat, akik sok időt töltöttek az egyetemen. Jó jelnek veszik, ha valaki legalább önkéntesként dolgozott, de nálunk ez sem megy simán. Az USA-ban fizetnek az egyetemisták azért, hogy olyan információkhoz jussanak, mint amit például a mi szervezetünknél meg lehet szerezni, de Magyarországon alig egy-két ember jelentkezett a felhívásunkra. Az idei EU önkéntesség éve legalább segít felhívni a figyelmet erre a problémára.
- Miért kell külön beszélnünk a nőkről? Ugyanezekkel a problémákkal a férfiak is szembesülnek, nem?
- Milyen munkaerőnek számítanak a nők például az USA-ban?
- Az USA-ban és az amerikai multiknál, ahogy nálunk is, nagyon jó munkaerőnek tartják a nőket. Sőt, egy családos ember sok esetben jobb munkavállalóként van számon tartva, mint egy szingli, mert hozzá van szokva a felelősségvállaláshoz. Nagyon fontosnak tartják, hogy nők is részt vegyenek a döntéshozásban, főleg ha egy cég termékeinek nagy részét nők használják vagy vásárolják. Nem az a jellemző, hogy a cégek nem alkalmazzák a nőket, hanem inkább az, hogy olyan fizetést adnak neki, hogy ne akarjanak évekig otthon maradni a gyerekükkel. Ha egy időre mégis kiesnek a munkából, nem veszik el a mobiljukat, a laptopjukat, a telefonjukat, hogy ne veszítsék el a kapcsolatukat a céggel. Öt-hat hónap után általában vissza is mennek dolgozni, és sokszor a férj marad otthon. Ez Európában is elfogadható, de nálunk még kevésbé terjedt el, bár a törvényi háttér biztosított.
- A férfiak általában rosszul élik meg, ha a feleségük karriert csinál. Ez csak magyar jelenség?
- Ez az USA-ban és Nyugat-Európában sincs másképp, de ott legalább megpróbálnak "jó képet vágni" a dologhoz. Ebben a franciák viszonylag jók, a németek válasza az, hogy évente több tízezer nőt vesznek feleségül Kelet Európából és Ázsiából. A skandináv országokban eleve nem nagyok a különbségek, sem a nők és a férfiak, sem a gazdagok és a szegények között, bár ott meg bizonyos kor fölött óriási hiány van férfiakból. Az USA-ban nagyon sok a szingli, és az is terjed, hogy a nők spermát vesznek, így lesz gyerekük, de ez nagyon veszélyes út. Szerintem a családokat mindenképp fenn kell tartani.
- Ön mit tanácsolna a fiatal magyar nőknek, a karrierjük szempontjából mikor a legjobb szülni?
- Már nálunk is egyre több fiatal azt tartja a legjobb megoldásnak, ha a pályája első 5-10-15 évében a karrierje kialakításán fáradozik, és csak azután vállal gyereket. Bár én úgy gondolom, hogy ez elsősorban magánügy, mégiscsak a családnak kell az első helyen állnia, annál is inkább, mert a munkaadókat már nem riasztja el, ha egy pályázónak gyereke van. Ha egy nőnek van lehetősége rá, akkor szüljön. gyerek mellett tanulni is lehet, kapcsolatot is lehet tartani a munkahellyel. Internet még öt gyerek mellett is van. Mi a "Legjobb Női Munkahely" pályázatunk kapcsán sok olyan céget ismertünk meg, amely lehetővé teszi, hogy az anya akkor se essen ki a munkából, amikor a gyereke még kicsi, és a továbbtanulásra is megteremtik a lehetőséget. Általában nem egészséges, illetve kockázatosabb, ha egy nő negyven éves kora után kezd el szülni, bár vannak szerencsés kivételek. Az sem jó, ha a nők több évet maradnak otthon a gyerekkel, anélkül, hogy legalább távmunkában, részmunkában, vagy továbbképzésben részt vennének. Felelőtlenség lenne erre nem felhívni a nők figyelmét. Ha kiesnek a munkaerőpiacról, és három gyerek után, negyvenévesen próbálnak elhelyezkedni, nagyon nehéz lesz munkát találniuk. És mi lesz velük, amíg nyugdíjba mehetnek, ha lesz nyugdíjuk egyáltalán?
- Kisgyerek mellett dolgozni nem egyszerű. Mi van, ha a munkahely segítsége sem elég?
- Segíthet a generációk összefogása is. Nagyon pozitívnak tartom azt az új szabályt, amely szerint a nők negyven év munkaviszony után nyugdíjba mehetnek. Egy nagymama így komolyan tud segíteni az unokái nevelésében. A családi napközi vagy az egyéb kisebb közösségek is megoldást jelenthetnek. A bölcsőde az állam számára a legdrágább megoldás. Mostanában egyébként már az is előfordul, és hosszabb távon talán ezt is kell ösztönözni, hogy a cégek maguk is beszállnak óvodák vagy bölcsődék létesítésébe, ha kell nekik a női munkaerő.
- Az előbb szóba került a nyugdíj. Ön mire számít ezzel kapcsolatban?
- A fejlett világban már felismerték, hogy hosszabb távon gond lesz az állami nyugdíjakkal, és nekünk is érdemes erre minél hamarabb felkészülnünk. Az időskor már nem csak a nyugdíjról szól, nekünk már addig kell dolgoznunk, amíg csak tudunk. Magyarországon a rendszerváltozás után majdnem minden gondot a korai nyugdíjazással akartak megoldani, ami nagy hiba volt: munkaképes, erejük teljében lévő negyvenesek kerültek ki a munkaerőpiacról, akiket most már semmiképpen nem lehet visszahozni. Húsz év alatt különben is sok rossz lépést tettek a nyugdíjrendszerrel kapcsolatban. Ma minden munkavállalónak azt lehet ajánlani, hogy vigyázzon magára, mindenkinek a saját felelőssége, hogy egészséges maradjon, mert különben nyomorban fog élni. Egy egész életen át kell a nyugdíjra készülni. Húsz-harminc év múlva a lakosság egyharmada hatvanévesnél idősebb lesz, és nemcsak nálunk, hanem egész Európában, sőt Ázsiában is, Japánban a legrosszabb a helyzet. Nem lesz egyszerű a probléma megoldása: olyan kérdésekkel állunk szemben, amelyekre egész Európa keresi a válaszokat. Az Európa 2020 stratégiában azt fogalmazták meg, hogy addigra a népesség 75 százalékának kell dolgoznia. Ma nálunk 55 százalék ez az arány, Európában pedig 65 százalék.
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Április első keddjén, a láthatatlan munka világnapja alkalmából a WHC azokra hívja fel a figyelmet, akik a társadalom és a gazdaság működéséhez... Teljes cikk
Elveszi a mesterséges intelligencia a munkánkat? Kell félnie a fehérgallérosoknak? Egy álláspiaci szakértőt és egy jövőkutatót kérdeztünk a... Teljes cikk
- Ezek a munkavállalás fő kritériumai a lengyel fiatalok számára 2 hete
- Tegyen szert megbízható és tapasztalt munkaerőre a nyugdíjas foglalkoztatással! 3 hete
- Nemzetközi munkaerő-bevonás: EoR, az új csodaszer? 3 hete
- Sztrájkot helyeztek kilátásba a budapesti repülőtéri dolgozók 3 hete
- Munka mellett is igénybe vehető lesz a CSED, de csökkentett összegben 3 hete
- Kétszer nagyobb költségvetési bevételt fog eredményezni az EFO-törvény megváltoztatása 3 hete
- A kutyás inkább vezető, a macskás keményebben dolgozik? Mit árul el a háziállatunk a munkánkról? 3 hete
- Munkahelyi hatékonyság növelése szinte ingyen 1 hónapja
- Nők és pénz 1 hónapja
- A magyar, német, török és román állampolgárságú foglalkoztatottak száma Ausztriában 1 hónapja
- Ez a juttatás kétszer olyan fontos lett a nők számára mint a szülői szabadság 1 hónapja