kapubanner for mobile
Szerző: Barna Eszter
Megjelent: 6 éve

A jövő kihívása: az adatvezérelt szervezetfejlesztés

Az adatok és ezek elemzése, a belőlük levont következtetések egyre nagyobb szerepet játszanak a szervezetek életében, mert befolyásolják a céges kultúrát is. De mit jelent mindez a vállalatok jövője, az őket irányító vezetők szempontjából? Erről kérdeztük A szervezetfejlesztés és a coaching jövője ICF-Hogan budapesti konferenciájának egyik előadóját, Michael Siller coach, szervezetfejlesztőt.

Hogyan hat a vállalatok jövőjére, hogy a szervezeti kultúra is egyre inkább adatvezéreltté válik?

A technológiának köszönhetően remek helyzetben vagyunk, hiszen pillanatok alatt gyűjthetünk és elemezhetünk adatokat, vonhatunk le következtetéseket. Ez tíz évvel ezelőtt hetekbe telt volna. Így gyorsan és könnyen kaphatunk tiszta képet a szervezeti kultúráról. Ugyanakkor a kérdőívekből származó adatok használhatóságának korlátaival is tisztában kell lennünk, hiszen azok hasznossága attól függ, hogy a megfelelő kérdést tettük-e fel.

Mivel a vezető kutatók sem tudtak megegyezni egy közös definícióban arról, hogy mit is jelent a szervezeti kultúra, ezért nagyon sokféle modellre találunk példát a piacon, amelyeknek az értékelési módjai, lehetőségei is különböznek, ugyanakkor mind érvényes lehet.

A kérdés az, hogy azok a válaszok, amelyeket ezen elemzések segítségével megkapunk, segítik-e céget, hogy megoldja a kihívásokat, amelyekkel szembekerül. A céges kultúra az egyik legösztetettebb tényezője egy szervezetnek. Egy érvényes modell szerepe, hogy leegyszerűsítse ezt a komplex képet, és olyan módon írja le, amely eredményes párbeszédet tesz lehetővé a kihívásokról, amikkel szembe kell néznünk. Némelyik modell túlzottan kevés rétegét mutatja meg ennek a bonyolult rendszernek, így nagyon korlátozott képet kapunk csak a nagy egészről.

Míg mások túl komplikáltak maradnak, így a megszerzett információt nagyon nehéz a vezetésben eszközként használni. A modell, amit én használok egy többfókuszú modell, amit Geert Hofstede professzor dolgozott ki. Ez az eszköz segít elkülöníteni azokat a szempontokat a szervezeti kultúrában, amelyek jól működnek, azoktól, amelyek nem, valamint a szükséges változás bevezetését is segíti. Míg a cégek manapság a jövő év sikerét az elmúlt év sikerei alapján próbálják előre jelezni, addig a jövőben az adatvezérelt elemzéseknek köszönhetően a sikert a szervezeti kultúra működőképessége alapján lehet majd megjósolni.

Michael SillerMichael Siller: ...a szervezeti kultúrát olyan módon formálni, ami támogatja az együttműködést, az azonosulást a céggel.
Hogyan kell változni a vezetésnek ezek mellett az elvárások mellett?

A kihívás, amivel a mai vezetők szembenéznek leginkább az, hogy hogyan segítsék az együttműködést a sokszínű munkaerő körében, hogyan szerezzék és tartsák meg a lehető legjobb embereket. Ez a jövőben egyre nagyobb kihívást jelent. Nem lesz elég tudni, hogy hogyan kell menedzselni és irányítani az embereket, hanem az is elengedhetetlen lesz, hogy a munkakörülményeket, a környezetet, amelyben dolgoznak befolyásolni tudjuk, a szervezeti kultúrát olyan módon formálni, ami támogatja az együttműködést, az azonosulást a céggel. A vezetők egyre inkább az adatvezérelt érékelő rendszerekhez fognak fordulni ennek érdekében.

Hogyan tudnak a vezetők alkalmazkodni ezekhez a változásokhoz?

A változáskezelés legjobb módja a kíváncsiság. Szerintem a kíváncsiság a kulcs azokban a szituációkban, amelyeket ma még el sem tudunk képzelni, de szembe kell velük néznünk holnap. Mert míg a félelem a legjobb részünket blokkolja, addig a kíváncsiság kinyitja és ösztönzi a gondolkodást. Így ebből a nézőpontból érdemes leginkább az új kihívásokra reagálni.

A másik lehetőség, hogy a vezetők megismerkednek azokkal az elemző eszközökkel, amelyeket a cégük használ. Tudniuk kell, hogy hogyan olvassák az adatokat, hogyan hasznosíthatják azokat a siker érdekében.

Harmadrészt a vezetőknek rendszerben kell gondolkodniuk, használni a szervezeti coaching eszközöket, hogy a szükséges változtatásokat végre tudják hajtani.


Cikkünk több oldalas! Lapozzon!
1. oldal - A jövő kihívása: az adatvezérelt szervezetfejlesztés
2. oldal - A jó vezető így csinálja
  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ezért használja titokban sok dolgozó az AI-t

A munkahelyek alig több mint negyede tervezi, hogy idén generatív AI-képzést kínál dolgozóinak. Teljes cikk

Alacsony kódú technológiák - Így alakulhat át a munkaerőigény a szoftverpiacon

Az elmúlt években állandó slágertéma volt a globális informatikushiány, majd elkezdtek záporozni a hírek a techszektorban zajló tömeges... Teljes cikk

Minél több a mesterséges intelligencia a munkahelyen, annál rosszabb a dolgozók életminősége?

Az új technológiáknak, köztük a teljesítményt mérő eszközöknek, robotoknak és mesterséges intelligencia alapú szoftvereknek való kitettség a... Teljes cikk