kapubanner for mobile
Megjelent: 7 éve

70 százalék pótlékátalány éjszakai és munkaszüneti nap esetén nem kevés?

Egy munkáltató diszpécser és biztonsági őr munkakörben foglalkoztat embereket. A diszpécserek 8-18 óráig otthon készenlétet, 18-8 óráig munkahelyen ügyeletet, hétvégén munkahelyen 24 óra ügyeletet, az őrök munkahelyen 24 óra ügyeletet látnak el. A munkavégzések riasztáskor vannak, előre nem meghatározható időtartamban. A munkáltató 70% pótlékátalányt fizet, a munkavállalók órabéresek. Elfogadható-e pótlékátalány százalékban? Sérül-e a napi munkaidő? Milyen pótlékok járnak? Én kevésnek találom a 70%-ot, mivel van éjszakai, munkaszüneti napi munka is. A pótlékátalány összege mindig jár, fix összegű,ó ráktól függetlenül?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A kérdésében sok területet egyszerre, általánosan említ, így én is az általános szabályokat írom le.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I.tv. (Mt.) 145.§-a lehetővé teszi egyes bérpótlékok alapbéresítését (vasárnapi, munkaszüneti, műszak és éjszakai pótlék), valamint a többi bérpótlék átalányként történő meghatározását. Ezekre azonban további előírások is vonatkoznak. Az alapbéresítés feltétele, hogy a felek erről a munkaszerződésben, bérpótlékonként állapodjanak meg. Arra nézve nincsen előírás, hogy az alapbéresített résznek arányosnak kell-e lennie, de szerintem igen.

Ami a bérpótlék átalányokat illeti, azokról is munkaszerződésben kell megállapodni külön-külön. Arra is lehetőség van, hogy ügyelet és készenlét esetében a munkavégzés díjazását is magába foglalja az átalány. A bérpótlékátalánynak azonban - az alapbéresített bérpótléktól eltérően - ténylegesen egy átlagnak kell lennie. Az tehát bérszámfejtési egyszerűsítés, és nem spórolási lehetőség. Az a lényeg, hogy a kifizetett átalánynak meg kell hozzávetőlegesen az átlagnak felelnie (amit átalány nélkül kifizetne a munkáltató).

A napi munkaidő 8 óra, készenléti jellegű munkakörben napi 12 óra. Felteszem Önökre ez utóbbi vonatkozik. A munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje 8 órás napi munkaidő esetén maximum 12 óra, heti munkaideje pedig maximum 48 óra, melybe a rendkívüli munkavégzés időtartama is beleszámít. Készenléti jellegű munkakörben a napi munkaidő lényegesen magasabb, 12 óra. A beosztás szerinti napi munkaidő pedig akár 24 óra, a heti munkaidő pedig 72 óra is lehet.

Ezek a fő szabályok, érdemes azonban a konkrét esetet személyekre lebontva munkajogásszal vagy szakszervezettel egyeztetni.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Kéri Ádám Munkajogi szakértő - Kéri Ádám

A jogi egyetemet 2001-ben fejeztem be (ELTE). Ezt követően európai uniós képzéseken vettem részt, majd 2004-től az Egyesült Államokban tanultam amerikai jogot.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Jogszerűen nem fizették ki a túlóráimat, ha táppénzen voltam?

12 órában dolgozom, ez év januárban 192 órát dolgoztam le, 176 óra helyett, így lett 16 óra túlórám. Februárban voltam betegszabadságon 3 napot.... Teljes cikk

Felmondási idő alatt is jár a temetési szabadság?

A 2 nap temetési szabadság arányosítható-e, ha felmondási idő alatt történt? Teljes cikk

Mit tudok tenni, ha nem kaptam meg a béremet a munkaviszony megszűnését számított 5 munkanapon belül?

Január 31-én szűnt meg a munkaviszonyom, tudomásom szerint az 5. munkanapon meg kellett volna kapnom a béremet és a papírjaimat, viszont ez még a mai... Teljes cikk