Két féléves mesterképzés lesz a főiskolák jövője?
Új felsőoktatási intézményi forma, 2 féléves, speciális mesterszakok engedélyezése és a felsőfokú szakképzések szerepének növelése, valamint diplomával történő jutalmazása is bekerült abba a javaslatba, amellyel a Dunaújvárosi Főiskola kíván hozzájárulni a felsőoktatási törvény előkészítéséhez.
Dr. Pósán László az Országgyűlés Oktatási, tudományos és kutatási bizottságának alelnöke és dr. Dux László a Nemzeti Erőforrás Minisztérium helyettes államtitkára nyitotta meg Dunaújvárosban a "A főiskolák szerepe és helyzete az európai felsőoktatásban" elnevezésű konferenciát. A szakmai egyeztetésen amerikai, brit, holland, finn és német szakemberek a hazai felsőoktatási szektor szereplőivel a felsőoktatási törvényi koncepció vitás elemeiről tárgyaltak.
Az egyik legszembetűnőbb különbség a nyugat-európai és a magyar felsőoktatási szektor között, hogy a főiskolák szerepvállalása nemzetközi szinten is kiemelkedő jelentőségű, hiszen a főiskolák elsődleges feladata a gyakorlati szakemberek képzése és az alkalmazott kutatások folytatása. Nemzetközi szinten az "Alkalmazott tudományok egyeteme" (Univerity of Applied Sciences) intézményi kategória az egyetemek és a főiskolák közti átmenet jelzéseként került bevezetésre és elsősorban rövid ciklusú képzéseket folytatnak. Nyugati mintára, a főiskolai szektor kiválósági kategóriájaként indokoltnak látszik hazánkban is a szakegyetemi intézményi forma létrehozása.
"Az a főiskola, amelyik képes mesterképzést, esetleg doktori képzést nyújtani, használhatná az "alkalmazott tudományok egyeteme" elnevezést. Különösen indokolt ez olyan intézmények esetében, mint a Dunaújvárosi Főiskola, amely erősen iparosított környezetben működik, ahol az iparvállalatok egyértelmű elvárása és igénye, hogy a régióban a gyakorlati kutatási, fejlesztési feladataikat helyben tudják segíteni. A korszerű intézményi struktúra egyesítené az akadémiai szabadságot a piaci szemlélettel" - mondta dr. Bognár László a Dunaújvárosi Főiskola rektora.
A konferencia anyagából javaslat készül az Oktatási Bizottság részére. A dokumentumba az alkalmazott tudományok egyeteme koncepciója mellett olyan javaslatok is bekerültek, mint a 2 féléves, gyakorlatorientált, nemzetközi szinten már működő "professional master" szakok engedélyezése és állami támogatása, vagy a felsőoktatási szakképzés népszerűsítése és felsőfokú végzettségként történő elismerése.
Szintén a törvényjavaslat részét képezi az elismert, minőségi képzést nyújtó felsőoktatási intézmények megóvása a tisztességtelen versenyfeltételektől és versenytársaktól, a finanszírozási rendszer átalakítása illetve az intézményi akkreditáció tekintetében a Magyar Akkreditációs Bizottság kizárólagos döntéshozási jogkörének korlátozása.
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Rekordot döntött az idei felsőoktatási felvételi jelentkezés - mondta Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium... Teljes cikk
Rekordot hozott az idei felsőoktatási felvételi jelentkezés, 129 730-an adták be jelentkezésüket magyarországi felsőoktatási intézménybe - mondta a... Teljes cikk
Új nyelvekkel bővült a KRÉTA Idegennyelvi Felkészítő Modul: február közepétől már a spanyol és francia, sőt, a magyar, mint idegen nyelv is... Teljes cikk
- Kurzus indul a mesterséges intelligenciáról egy vidéki egyetemen 2 hónapja
- Ez a jó toborzás titkos receptje: a recruitment új trendjei 2 hónapja
- Bemutatták a megújult Diplomás Pályakövetési Rendszert 3 hónapja
- Tiltakozás az állami finanszírozású felsőoktatási helyek csökkentése ellen 3 hónapja
- Ennyi állami ösztöndíjas férőhelyet hirdettek meg a felsőoktatásban 3 hónapja
- Még egy hónapig lehet jelentkezni a felsőoktatásba 3 hónapja
- Elindult a felsőoktatási felvételi 4 hónapja
- Csak látszólag lett 1100 fővel több vasutas 4 hónapja
- Nincs elég írnok a bíróságokon, óriási a baj 4 hónapja
- Hol volt bővülés, hol létszámcsökkenés? Itt vannak a számok 4 hónapja
- Állami fenntartásban marad-e a Műegyetem? 5 hónapja