kapubanner for mobile
Megjelent: 8 hónapja

Sofőr állás

Munkakörök, tanfolyamok, fizetések.

Vizsgák

A teherautó, valamint a hozzá csatolt pótkocsi és félpótkocsi vezetéséhez szükséges C+E jogosítványt 18 éves kortól bárki szerezhet, ám fontos tudni, hogy csak 21 éves kortól vezethet valaki ilyen jogosítvánnyal külföldön. A C kategóriás jogosítványra jelentkezés feltétele a B kategória megléte és a II. csoportú orvosi alkalmassági igazolás (PÁV II.). A pályaalkalmassági vizsgálat (röviden: PÁV) a Nemzeti Közlekedési Hatóság által 4 különféle kategóriában kiadott engedély. Elsődleges feladata a hivatásos gépkocsivezetők kompetenciájának mérése. Ha a C kategóriát megszerezzük, akkor lehet E kategóriára jelentkezni. Ez összesen 2023-as árakon 600-800 forintjába kerül a munkavállalónak.

Buszvezetéshez D kategóriás jogosítvány szükséges. Ennek ára körülbelül 750 000 forint. 2023. szeptembertől hatályba lépett könnyítés: már B kategóriás jogosítvány birtokában is be lehet iratkozni D kategóriás jogosítvány megszerzésére (eddig előbb a C kategóriát kellett letenni és csak utána lehetett menni a D-re, ami költségekben is nagy tehernek számított.)

A PÁV típusai: PÁV I. megkülönböztető jelzést használó gépjármű vezetése PÁV II. buszvezetés, taxi vezetése, veszélyes áru szállítása (ADR) PÁV III. közúti árufuvarozás PÁV IV. (azon személyek számára kötelező, akik ötödszörre is megbuktak/alkalmatlan vizsgát tettek, ill. a fentiekben nem említett gépjármű vezetése.) Jelentkezés menete, időpontok A jelentkezés itt történik: https://ekapu.kavk.hu/

Munkarend

Az Európai Unió Tanácsának 561/2006/EK rendelet szerint:

Egy busz- vagy teherautóvezető napi 9 órát tölthet vezetéssel, mely heti két alkalommal 10 órára emelhető.

Munkaideje maximum 15 óra lehet 24 órás perióduson belül, abban az esetben, ha a 15 órás munkaidőn belül 3 óra egybefüggő pihenőidőt tudott tartani. Ha a 3 óra folyamatos pihenőidőre nincs lehetőség, a munkaidő maximum 13 óra lehet. (A gépkocsivezető indulástól-érkezésig 13 órát tölthet úton).

Egy gépkocsivezető esetén a kötelező napi pihenőidő 11 óra megszakítás nélkül, két gépkocsivezető esetén 8 óra megszakítás nélkül.

Egy gépkocsivezető folyamatosan 4 és fél órát vezethet. A vezetési idő letelte után a vezetést kötelezően meg kell szakítania legalább 45 percre. Ha 4 és fél órán belül áll meg és nem veszi ki egyszerre a 45 perc pihenőt, először minimum 15 perc, utána minimum 30 perc megszakítás szükséges. 15 percen belüli megállás vezetésnek számít.

A gépkocsivezetőnek heti 2 pihenőnap jár. Lehetőség van arra, hogy az egyik héten 6 napot dolgozzon, utána 1 pihenőnapot kell kapnia. A következő héten már kötelező a 2 pihenőnap és a 3. hét végéig az egy elmaradt pihenőnap pótlása. Tehát vagy a második vagy a harmadik héten már csak 4 napot dolgozhat!

Fizetések

A fizetesek.hu adatai szerint a kamionsofőr bérsávja Magyarországon bruttó 369 823 - 909 368 Ft, az autóbuszvezetőé pedig 360 390 - 669 899 Ft között mozog.

A cégektől kapott információk szerint azonban a gyakorlatban inkább ennek felső sávját vagy még ennél is többet lehet keresni. Egy belföldi napi fuvarért 2023-ban Magyarországon nettó 30 000 forintot fizetnek a kamionsofőrnek (ez 20 munkanappal nettó 600 ezer forint). nemzetközi fuvarokkal pedig 1 millió forint felett lehet keresni. Igaz, utóbbival vállalni kell a családtól, a lakhelytől való akár egy hetes távollétet.

A BKV-nál a busz- és trolisofőrök átlagos fizetése eléri a havi bruttó 730 ezer forintot, de az állomány 20-25 százaléka ennél is többet, bruttó 850 ezer forintot visz haza. A pontos nettó bér sok tényezőtől függ, például a pótlékoktól és a ledolgozott évektől is, de a nettó nettó bér az 500 ezer forintot biztosan eléri.

Az Arrivánál 2023 első negyedévében az új belépők átlagosan nettó 480 421 forintot kerestek.

Állásajánlatok

Sofőr állások az Állásportálon találhatóak.

  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.16Atipikus foglalkoztatási formák – Dr. Bankó Zoltán Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Feketén foglalkoztattak egy 15 éves fiút, akinek mindkét kezét összepréselte egy gép

Vádat emelt a Kecskeméti Járási Ügyészség két férfi ellen, akik munkaszerződés és munkavédelmi oktatás nélkül foglalkoztattak egy 15 éves... Teljes cikk

Munkahelyi tréfa: benzint öntött a csikkjére és felgyújtotta kollégáját

A Tatabányai Járási Ügyészség súlyos testi sértés bűntette miatt nyújtott be vádiratot azzal a férfival szemben, aki tréfából meggyújtotta... Teljes cikk

35 milliót fizet az exférj volt feleségének a házasság alatt végzett házimunkáért

A háztartásban és a gyereknevelésben végzett munkát, melyet gyakran "láthatatlan munkaként" is emlegetnek, ritkán lehet pénzbeli fizetésre váltani.... Teljes cikk