Munka- és pihenőidő párhuzamos munkaviszonyokban
A munkaügyi gyakorlatban arra a kérdésre, hogy tiltott-e párhuzamosan több munkaviszony létesítése azonos munkavállaló által, hamar „rávágják”, hogy ez nem tilos. Formális tilalom valóban nincs a magyar jogban, de korlátozások azért igen, hívja fel a figyelmet Fodor T. Gábor ügyvéd, munkajogász.

A minap egy internetes bejegyzésben még azt is „rendben lévőnek” tartották, hogy egy adott munkavállaló heti nyolcvan órányi munkát teljesítsen több munkaviszonyban.
Az kétségtelen, hogy formális tilalom a magyar jogban – legalábbis látszólag – nincs a párhuzamos munkaviszonyok kapcsán, még akkor sem, ha ezen foglalkoztatások óraszáma a napi átlag nyolc órát jelentősen meghaladja. Az egyetlen formális kivételt a közlekedési ágazat képezi, egészen nyilvánvaló okokból.
Ugyanakkor az nem jelenthető ki, hogy valóban semmi sem korlátozná a párhuzamos munkaviszonyok létesítését.
Vizsgáljuk meg tehát, hogy valójában melyek ezek a korlátozó szabályok. A helyzetet bonyolítja, hogy más végeredményre jutunk, ha pusztán a magyar jogszabályok rendelkezéseit vesszük figyelembe, mintha az uniós jogi normákra is figyelemmel vagyunk.
A magyar jogszabályok alapján először is arra kell figyelemmel lennünk, hogy a munkavállaló nem veszélyeztetheti a munkáltató jogos gazdasági érdekeit. Erre először is sor kerülhet önmagában azzal, hogy egy másik munkáltatónál létesít munkaviszonyt a munkavállaló, de még ha ettől az elsősorban versenytilalmi szemponttól el is tekintünk, fontos megjegyezni, hogy a jogos gazdasági érdek veszélyeztetése már önmagában azzal is megvalósulhat, hogy a munkavállaló nem tudja magát kipihenni a következő munkanapra amiatt, hogy egy másik munkáltatónál is munkát végez. A munkavállalónak ugyanis alapvető kötelezettsége, hogy munkára képes állapotban jelenjen meg a munkavégzésre.
Ehhez tartozik az is, hogy a munkáltató – legalábbis főszabály szerint – maga jogosult a munkaidő beosztására, illetve rendkívüli munkavégzés elrendelésére. Így a munkára képes állapot követelményének sérelme akár váratlanul is bekövetkezhet, ha a másik munkáltató megváltoztatja a munkaidő-beosztást, vagy rendkívüli munkavégzést rendel el.
A fentiek ugyan még kezelhetőek azzal, ha a munkavállaló mindkét – vagy több – munkáltatójával előzetesen egyeztet a munkavégzési kötelezettség időszakairól, azonban még így is munkáltatói érdekekbe ütközhet a heti 60-80 órás munkavégzés, hiszen tartósan aligha tartható fenn megfelelő színvonalon a munkára képes állapot ilyen terhelés mellett. Ráadásul ez nem csak a munkavállaló rizikója, hiszen maga a munkavállaló is igényekkel léphet fel egészségkárosodása esetén az őt kollektíve „agyondolgoztató” munkáltatói ellen.
Szintén meg kell említeni, hogy amennyiben a munkáltatók valamiféle (jellemzően tulajdonosi) kapcsolatban állnak egymással, úgy felmerülhet az is, hogy a többes munkaviszonyokat a munkaidős szabályok kijátszása céljából hozták létre a felek. Különösen igaz ez arra az esetre, ha a munkaköri feladatok az egyes munkaviszonyokban többé-kevésbé azonosak.
Heti 48 órás korlát
Ráadásul az uniós jog tovább korlátozza a lehetőségeket, hiszen többségi – és valószínűleg helyes – álláspont alapján a vonatkozó uniós irányelv heti 48 órás, a munkaidőre vonatkozó korlátja munkavállalónként, és nem munkaviszonyonként értendő. Ezzel kapcsolatban ugyan viták folynak még az uniós munkajoggal foglalkozó munkajogászok között, de az irányelv szövegezése alapján valószínűnek tűnik a szigorúbb álláspont helyessége. Ebből pedig következik, hogy – legalábbis közvetlen irányelvi hatály esetén, pl. állami/önkormányzati cégek tekintetében – a heti átlag 48 óránál hosszabb munkavégzési kötelezettséggel járó párhuzamos munkaviszonyok jogellenesek. Megjegyzem, hogy a legújabb uniós bírói gyakorlat fényében ez valószínűleg minden munkáltatóra igaz. Egyértelmű és világos uniós bírósági döntések ugyanakkor még nincsenek a témában.
Megállapíthatjuk tehát, hogy bár formailag valóban nem tilos párhuzamos munkaviszonyok létesítése, és ezzel akár heti 60-80 órányi munkavégzés elvállalása sem, de pusztán jogi szempontok is legalábbis óvatosságra intenek ennek kapcsán mind munkavállalói, mind munkáltatói oldalon.
Azt már nem feltétlenül jogászként jegyzem meg, hogy a probléma valójában elsősorban nem jogi, hanem szociális és gazdasági – nyilván senki nem jókedvében vállal heti 80 órányi munkát, veszélyeztetve ezzel a saját – és tegyük hozzá – akár mások egészségét is.
Fodor T. Gábor
ügyvéd, munkajogász
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Cikksorozatunk első fejezetében a kiküldetés legfontosabb jogi kérdésit vettük górcső alá, most az adózási és társadalombiztosítási... Teljes cikk
A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése az egyik legbarátságosabb módja egy cégtől való távozásnak. Azonban ennek a... Teljes cikk
Összekötni a tenerifei nyaralást távmunkavégzéssel? Három hónapra Kínába küldeni a munkavállalónkat? Míg tíz éve ezek a kérdések egyedinek... Teljes cikk
- Az irodában töltött időtől függ a munkahelyi identitás és lojalitás? 1 hónapja
- Ez a juttatás kétszer olyan fontos lett a nők számára mint a szülői szabadság 2 hónapja
- Nem csak a Z, minden generáció szereti a rugalmas munkavégzést 2 hónapja
- A nagyobb rugalmasságot kínáló munkahelyek optimistábban tekintenek a jövőbe 2 hónapja
- A home office stigmájának eltörlése: a hibrid és a távmunka előnyei 2 hónapja
- "Az számít, amit elérsz, nem az, hogy honnan dolgozol" - így megy ez a Revolutnál 2 hónapja
- Ledolgoztathatják az étkezési időt? 2 hónapja
- Megvan az Év Leginspirálóbb Vezetője Díj nyertese 2 hónapja
- Figyelmeztetést adtak ki: ezek a téli munkavégzés legnagyobb veszélyei! 2 hónapja
- Figyelmeztet az adószakértő: sok kisvállalkozás maradhat le az alanyi mentességről 3 hónapja
- Egyedülálló munkaügyi reform: csökkentenék a heti 40 órás munkaidőt a spanyolok 3 hónapja