kapubanner for mobile
Megjelent: 7 éve

Hogyan váltsunk karriert?

A „miért” mindenkinek egyéni: ráunt az eddigi munkáira, valami fontosabbat szeretne csinálni, vagy kevésbé stresszeset, már nem tud azonosulni az eddigi munkája céljával. Bármi is az, nem kell ezt megmagyaráznia akkor sem, amikor majd arról kérdezik az állásinterjún, miért váltott. Akkor arról kell majd beszélnie, mit lát az új karrierben, miért választotta, és miért pont ezt választotta - írja JobAngel a HrBlog-on.

images

images

A karrierváltás gyakorlati lépései sokkal nehezebbek lesznek, mert a munkáltatók szemlélete még nem igazán alkalmazkodott a karrierváltáshoz. Az ő fejükben még az van, hogy a pályakezdők legalább olcsók (már nem szerencsére), és nagyon rugalmasabb (értsd: kihasználhatók, de szerencsére egyre kevésbé igaz ez is). E két tulajdonsággal szemben egy munkatapasztalatokkal már rendelkező, rutinos, jogait ismerő ember nem tűnik jó választásnak ott, ahol az olcsóság és a kihasználhatóság szempont. Ez valahol azt is garantálja, hogy ha a karrierváltók egyszer találnak új szakterületükön egy jó munkahelyet, az hosszútávú lesz mindkét fél részéről.

A karrierváltók pedig többnyire családos és/vagy anyagilag elkötelezett emberek, így a karrierváltás kockázatait minimalizálniuk kell. Amikor hozzám fordulnak segítségért, erre törekszem.

Tapasztalatom szerint a karrierváltás majdnem nélkülözhetetlen eleme a biztos nyelvtudás. Ha ez megvan, akkor a multitól a kkv-ig lehet keresgélni, szakterülete válogatja, hol érdemes.

A karrierváltásnak két fő iránya lehet, az egyik, amikor egy határozott döntéssel irányba állunk. Ezt akarjuk, ez volt az álmunk, mert… A másik, mikor belesodródunk, megtetszik, és jön az ötlet: ezt csinálni akarjuk!

A karrierváltás gyakorlati lépései innentől kezdődnek. A legtöbb esetben erős tervezés, ütemterv kell majd ahhoz, hogy sikerre vigyük, és a kockázatait is minimalizáljuk. Az ilyen tervezésben személyes tanácsadás során is szoktam segíteni, a legfontosabb dolgokat az alábbi kérdések mentén beszéljük át:


  • Megvan-e már az a tudás, amivel belekezdhetsz az új karrieredbe?
    Ha nincs, mi kell hozzá? (Tanfolyam, vizsga, olvasottság stb.) Ha megvan, hogyan tudjuk igazolni? (Tapasztalat, gyakorlat, referencia, papírok stb.)
  • Motiváció: miért ezt, miért most?
  • Érvek melletted: mit hoztál az előző „életedből”, ami az újban is jól használható lehet? Tárgyi tudás, készség, hozzáállás. Pl. karrierváltó tanárok egészen biztosan jól prezentálnak, jó kapcsolatteremtők, jó tudásátadók.
  • Mi hiányzik az új karriered kezdéséhez? 90%-ban szakmai kapcsolatrendszer. Ki kell találni, hogyan hozzuk fel ezt, és talán ez a legnehezebb.


Ezek a fő szempontok, és persze egyénileg akad még sok-sok szempont. Nagyon szeretek karrierváltókkal dolgozni, mert az átlagos álláskeresőkkel szemben, ők nem az akadályokat látják, szinte ők próbálnak meg engem meggyőzni arról, hogy jól választottak, és van perspektíva abban, amit most választottak. Ezt szoktuk lefordítani motivációs leírásokra. Rájuk azért kell vigyázni, hogy a lelkes, lendületes karrierváltó álláskeresési szándékot ne törje meg a néhány törvényszerű kudarc. Mert lesznek elutasítások, válasz nélkül hagyott álláspályázatok, sikertelen állásinterjúk is, de ez nem ingathatja meg őket. Illetve a lelkesedés nem lehet olyan mértékű, hogy mindet feladva vesse bele magát a változtatásba (kockázatminimalizálás).

A karrierváltás egy speciális esete a külföldről hazaköltözés, vagy akár belföldön más régióba költözés. Erre az esetre a fentieken kívül sok más szempont is felmerül, ezeket mindig egyénileg kell egyeztetni. Az pedig egy egészen másféle beszélgetés, ha valaki csak azt tudja, hogy ami van, azt már nem akarja, de nem tudja, merre induljon. Ezt is ki lehet találni egy strukturált beszélgetés során természetesen. Folyt. köv.

JobAngel
HRBlog
  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
AI-vel a rák ellen: interjú Török-Böröcz Annával, a Turbine HR igazgatójával

Milyen egy startup cégnél HR-t vezetni? Török-Böröcz Anna hét évvel ezelőtt egy 10 fős csapathoz csatlakozott HR-esként, most hetvenen vannak öt... Teljes cikk

Hátrább az agarakkal!

A zaklatás kiemelt médiatéma mostanában. Gyakran fennáll a veszélye annak, hogy ha megkérdőjelezünk egy álláspontot, akkor ez a zaklatás vádját... Teljes cikk

Megtalálni nehéz, megtartani még nehezebb

A kiválasztási folyamatban résztvevő szakembereknek komoly munkával jár megtalálni a vállalat számára megfelelő munkatársakat. Mivel a toborzás... Teljes cikk