Dobránszky Blanka: Célunk minden esetben az, hogy növeljük a munkatársaink produktivitását
Valószínűleg sokan vagyunk úgy vele, hogy egy fárasztó munkahét utáni pénteken kora délután, ha nem is kapcsoljuk ki a telefonunkat, de lélekben már mindenképpen a hétvégét tervezzük. A négynapos munkahét több helyen már valóság, Magyarországon is több vállalat teszteli jelenleg is, de mi a helyzet a kockázati tőkealapok piacával? Többek között erről is beszélgettünk Dobránszky Blankával, a magyar-amerikai hibrid modelljéről ismert kockázati tőkealap-kezelő, a Vespucci Partners back office munkatársával.
Június elején jelentette be a Telekom, hogy tesztelik a négynapos munkahetet, illetve egy országos, reprezentatív kutatás keretében azt is vizsgálják, hogy mi a véleménye a magyarországi munkáltatóknak és munkavállalóknak a kezdeményezésről. Mit gondol, milyen eredménnyel zárul az tesztidőszak, illetve a felmérés?
Nem vonnék le messzemenő következtetéseket. Már csak azért sem, mert back office munkatársként pontosan tudom, mennyire összetett kérdéssel állunk szemben. A lehetséges forgatókönyvekről egyaránt szükséges megkérdezni a munkavállalókat és az üzleti élet szereplőit. Fontos, hogy a projekt ideje alatt a munkatársak változatlan munkabér mellett lássák el a feladataikat, ugyanolyan hatékonyan, mint előtte, ráadásul nem lehet figyelmen kívül hagyni a munka megszervezésének módját, valamint a tapasztalatgyűjtésre szánt időt sem.
Két és fél éve dolgozom a Vespucci Partners kockázati tőkealap-kezelőnél, és már ezalatt az idő alatt is rendkívül sokat tanultam arról, hogy hogyan épül fel egy szervezet, hogyan tudnak a munkatársak optimálisan együtt dolgozni, hogyan tudjuk a leghatékonyabban tartani egymással a kapcsolatot. Ezek mind-mind összefüggésben vannak a rövidített munkaidővel, amellyel már több ország kísérletezik egy ideje.
(Dobránszky Blanka interjúját a jó back office működéséről a link alatt olvashatjátok.)
Idén már bevezették a négynapos munkahetet Belgiumban és Angliában is.
Igen, Belgiumban februárban, Angliában áprilisban határozták el a döntéshozók, hogy kipróbálják a négynapos munkahetet. Sőt, 2021-ben már Izlandon is lezajlott egy kétezer-ötszáz fő bevonásával zajló kísérlet, amely alatt a reykjavíki önkormányzat, illetve az izlandi kormány partnerségével próbálták meg rövidíteni a munkahetet.
Belgiumban a reformok értelmében az embereket csak munkaidőben lehet munkaügyekkel megkeresni, munkaidőn túl a munkavállalóknak akár a mobiltelefonjaikat sem kell felvenniük, ahogy nem kötelezheti őket a főnökük arra sem, hogy hivatalos e-mailekre válaszoljanak. Szerencsére nincs kőbevésett szabály, hiszen a munkavállalók saját jogon dönthetnek az új munkarendjükről, és ha a négynapos munkahét valamiért nem váltaná be a hozzáfűzött reményeket, miután kiértékelték a tapasztalataikat, visszatérhetnek a megszokott ötnapos munkahétre.
Angliában is többezer munkavállaló részvételével zajlik a négynapos munkahét kipróbálása. A The Guardian szerint ez a világon az eddigi legnagyobb kaliberű kísérlet a rövidített munkahétre, amelyben a június-december közötti tesztidőszakban a legkülönfélébb területeken tevékenykedő kisebb és nagyobb cégek vesznek részt.
A rövidített munkahét célja, hogy pozitív irányba billenjen a munkavállalók munkahelyi és magánéleti egyensúlya, hogy adott esetben az anyukák és apukák több időt tölthessenek a gyermekeikkel.
HR-szakemberek szerint a kísérlet a koronavírus-világjárvány miatti nehéz évek után egy innovatív gazdasági lépésnek tekinthető, amely hozzájárulhat egy – a digitalizáció révén – fenntarthatóbb jövő kialakításához.
Ha belegondolunk, a pandémia az egész életünket megváltoztatta, a járvány idején a világ legtöbb országában, így Magyarországon is sokan tértek át a távmunkára, vagy a hibrid munkavégzésre. Mindez pedig nagy változást indított el az addig megszokott reggel 8 és délután 4 közötti munkavégzésre vonatkozóan.
Több gazdasági érv szól a négynapos munkahét mellett. Az egyik ilyen, hogy környezetbarátabb, mint a hagyományos modell, hiszen egy hét majdnem felében nem szükséges hűteni vagy fűteni a munkahelyiségeket, ezáltal több áram és víz spórolható meg. Ráadásul mivel mind több ország hajtja végre a maga négynapos kísérletét, ezek az értékek globálisan összeadódnak, tehát jelentősen mérsékelhető például a szén-dioxid-kibocsátás.
Ami a konkrét gazdasági hasznot illeti, a Washington Post már 2010-ben arról írt, hogy ha az állami alkalmazottaknak szabadságot adnának a pénteki napokra, az előzetes becslések szerint az állam 3,19 millió dollárt takaríthatna meg.
Egyes vélemények szerint a munkanapok számának csökkenésével egyenlő arányban csökkenhet a stressz-szint is, ezáltal egészségesebb életmódot folytathatunk. Energikusabbak és kipihentebbek lehetünk, aminek köszönhetően jobban tudunk az elvégzendő feladatainkra koncentrálni.
Sokak szerint a négynapos munkarend csökkenti a termelékenységet, azonban napvilágot láttak már azok a kutatások, amelyek szerint ennek pont az ellenkezője igaz. Alighanem mindannyian érzékeltük már, hogy egy átlagos nyolcórás munkahéten mennyi munkaóra megy kárba például a személyes ügyeink intézése miatt. Értelemszerűen egy négynapos munkahéten szívesebben mondanánk le ezekről a szokásainkról.
Hogyan hatnak ezek a világban zajló folyamatok a kockázati tőkealap-kezelők világára?
A világjárvány idején a home office bevezetése, a koronavírus konszolidálódását követően pedig az irodába való visszatérés állította kihívás elé a munkaadókat és munkavállalókat egyaránt. A Vespucci Partners munkafolyamataira a pandémia kevésbé volt hatással, mert a világjárvány előtt sem csak és kizárólag az irodában, hanem otthonról is dolgoztunk, ami folytatódott a koronavírus-járvány alatt, illetve azt követően is. A back office részlegen annyi a különbség, hogy pandémia előtt gyakrabban mentünk be az irodába, hogy papíralapon is rendelkezésre álljanak bizonyos dokumentumok, amelyek elhelyezését azóta az irodavezető feladatkörébe soroltuk.
Persze a munkatársaink nagyobb része még napjainkban is leginkább az irodánkban dolgozik, ezért is igyekeztünk számukra a lehető legjobb, legoptimálisabb munkakörülményeket megteremteni. Talán nem meglepő egy magyar-amerikai hibrid modelljéről ismert tőkealap-kezelőtől, hogy élen járunk a digitalizációs megoldások bevezetését és használatát illetően is. Szervezeten belül többféle applikációt használunk, ilyen a Slack vagy a ClickUp nevű alkalmazás. A hatékonyság növelése érdekében a nyomtatás már lehetséges otthonról is közvetlenül az irodába, nem szükséges ezeket az irodavezetőnek elküldenünk, így ő is tud más jellegű feladatokra koncentrálni. Célunk minden esetben az, hogy növeljük a munkatársaink produktivitását, hatékonyságát, egyúttal megkönnyítsük számukra a munkavégzést, az egymással való kapcsolattartást.
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Emlékezetes csapatépítőt eszelt ki egy Pest vármegyei cég vezetője, amire végül a mentőket is “meghívták” múlt vasárnap - olvasható az... Teljes cikk
Egy felmérés szerint a kutyát tartó emberek nagyobb valószínűséggel töltenek be vezetői pozíciókat. Erre az lehet a magyarázat, hogy a kutya mint... Teljes cikk
A Starbucksot arra kötelezték, hogy 50 millió dollárt fizessen egy futárnak, aki megégett egy forró ital miatt - cikkezi a CNN. A döntést egy... Teljes cikk
- 20 munkanap bárhonnan Európából: ez a workation a Deutsche Telekom magyar leányvállalatánál 4 hónapja
- Így változik a Magyar Telekom felsővezetése 5 hónapja
- Sikerült megállapodni: ekkora béremelés lesz a Magyar Telekomnál 6 hónapja
- A felhatalmazás felelősséggel jár - Tóth Zsuzsa, a Magyar Telekom Chief People Officere 7 hónapja
- Megéri a görögöknek a hatnapos munkahét bevezetése? 7 hónapja
- Négynapos munkahéttel kezelik a munkaerőhiányt a munkamániások országában 8 hónapja
- Radikálisan változott a munkavállalók alkupozíciója - interjú Bőgel Györggyel 9 hónapja
- "Kihalásra" ítélve? A nagyvállalati rugalmasság tündöklése és bukása? 9 hónapja
- Ezzel indokolja a görög kormány a hatnapos munkahét bevezetését 10 hónapja
- Görögország bevezeti a hatnapos munkahetet 10 hónapja
- Már nettó 400 ezer forint felett a pályakezdők bérigénye 11 hónapja