Változás előtt áll a Gyes, Gyed
Még ebben a kormányzati ciklusban - 2010 előtt - változhat a gyes rendszere. - Akármilyen intézkedés történik, ha az nem párosul a kettő-négy éves gyermekek napközbeni gondozására hivatott intézmények jelentős növelésével, minőségének javításával, akkor az nem lehet sikeres - jelentette ki Koltai Luca, a Budapest Esély - FKFSZ Kht. innovációs igazgatóhelyettese.
Az anyák nemet mondanának
Megszületik a gyes és a gyed
A gyermektámogatási rendszer ma már csak részben tekinthető a munkától való átmeneti távollétet támogató programcsomagnak. A GYTR a munkához szokott iskolázott nők számára megmaradt annak, ami 1990 előtt volt: a fejlett világ egyik bőkezű készpénzes támogatási (fizetett otthonlétet támogató) rendszerének. Az érettségizett és diplomás nők nagyobb része két évig magas összegű keresetarányos juttatást kap, és több mint nyolcvan százalékuk további egy évig igénybe veszi a gyest is. Ugyanakkor a GYTR munkanélküli és szociális segélyezési funkciókat is ellát a munkaerőpiachoz lazán kötődő és/vagy rossz munkapiaci helyzetben lévő társadalmi rétegek esetében.
A gyermektámogató rendszer negatív hatásai
Létrehozásakor a magyar GYTR is a meglévő állás fenntartását ígérte (a világban elterjedt "job-protected parental leave" rendszerek egyikeként), ám ez szép lassan "elfelejtődött", és nem véletlenül. Átlagosan közel négyéves, két gyermek esetén több mint ötéves kihagyás után gyakran nincs esély a munkahelyre történő visszavétel hatósági vagy bírósági kikényszerítésére: a munkahely már megszűnt, átszervezték, átalakult, a munka tartalma megváltozott. A gyesen lévők nagyobb gyerekeinek bölcsődei, sőt esetenként óvodai felvételét is azzal utasítják vissza, hogy az anya "úgyis gyesen van", és mint mindenki jól tudja, ott is maradhat hosszú évekig. Ez is tűrt, az adott feltételek között ésszerű, az egyén választási lehetőségeit azonban súlyosan korlátozó gyakorlattá válhatott egy olyan rendszerben, ami a sokéves otthonlét pénzügyi támogatását tekinti fő feladatának.
A változás mindig nehéz
A választási lehetőségen sok múlik
A dolgozó gyereket vállalók esetében a munkavállalási költségek csökkentésével, a gyerekek napközbeni elhelyezését segítő intézmények fejlesztésével, és az elhelyezkedési esélyeket javító programokkal rövidíteni lehetne az otthonlét idejét, és mérsékelni a kimaradással járó emberi tőkeveszteséget. A piacképes csoportok (és az adófizetők) helyzetét javíthatná egy olyan rendszer, ami valamivel rövidebb ideig támogatja az otthonlétet, és a kisgyermek harmadik életévében a munkavállalást segítő támogatásokat (bölcsőde-utalvány, utazási támogatás, átképzés) nyújtana, esetleg kiegészülve a gyesről visszatérők rugalmas munkaidejű foglalkoztatását elősegítő szubvencióval - a készpénzes támogatásokon elért megtakarítás terhére. Ez választási lehetőséget teremtene.
Ami a támogatottak másik csoportját illeti, mint láttuk, a GYTR-ben több mint a duplájára, az alacsony iskolázottságúak körében a háromszorosára nőtt a korábban nem dolgozók számaránya. Számukra és a magas munkanélküliséggel sújtott, elzárt településen élők számára a GYTR nem az átmeneti otthonlétet támogató rendszert jelent, hanem - a gyermek cseperedésével fokozódó mértékben - munkanélküli vagy szociális segélyt. A szakemberek úgy gondolják a választott forma az ő esetükben is távol áll az ideálistól.
Ahogy egy HR-es kismama látja
Juhász Krisztina mindenképpen egyetért a kormányzat azon tervével, hogy két év alatt fizetnék ki a három évre járó pénzt. De figyelembe kell venni, hogy pszichológiai szempontból azt tanácsolják az anyáknak, hogy ha tudnak, maradjanak otthon három évig, ezért az ideális megoldás az lehetne, ha az összevonást választhatóvá tennék - tette hozzá a humán erőforrás szakember, aki éppen első gyermekét várja.
Krisztina úgy véli, nincs egyértelmű válasz arra, hogy az otthonmaradás vagy a munkára kötelezés a jobb megoldás, mindez attól függ, kinek az érdekeit nézzük. A gyermek szempontjából az az ideális, ha az anya mellette marad, a munkáltatónak jobb, ha már egy olyan munkaerőt kap, akinek három éven felüli gyermeke van. Az anya szemszögéből pedig az a jobb, ha nem kényszerből kell választania gyermek és munkahely között, hanem saját belátása szerint dönthet. Azok a szülők vannak a legnehezebb helyzetben, akik nem kerülnek be egyik bölcsődébe sem és kénytelenek magánbölcsődék, dadusok gondjaira bízni csemetéjüket, plusz anyagi terheket bevállalva.
Gyes/Gyed egyénre szabva
Juhász Krisztina úgy látja, hogy azok az édesanyák, akiknek fontos a karrierjük, ma már nem maradnak otthon három évig, így esetükben nem oszt, nem szoroz az új rendszer bevezetése. Ezzel kapcsolatban Koltai Luca úgy vélekedett, hogy ez az életút, a végzettség, a kor, a családi és anyagi háttér, munkatapasztalat függvénye, mely egyénenként változó. - Itt az a kérdés, van-e választási lehetősége - igény szerint - az illetőnek, utal vissza az előzőkre az igazgatóhelyettes, aki szerint ez lehetne a kulcs a karrierjükről lemondani nem kívánó nőknek, akiket jelenleg sokéves otthonlétre kényszerít a gyermekintézmények hiánya. Például az a diplomás, akinek fontos a karrierje, és nehezen tornázta fel magát egy bizonyos pozícióba, nem fogja elnyújtani az otthon eltöltött időszakot, ha teheti, hiszen tudja, hogy az idő növekedésével arányosan csökken a munkaerőpiacra, pláne adott pozícióba való visszatérési esélye - teszi hozzá.
Milyen gyakorlatot érdemes tehát követni?
Apa új szerepben
Magyarországon még csak a családok 5-6 százaléka dönt amellett, hogy nem az anya, hanem az apa megy gyedre vagy gyesre és marad otthon a kisgyermekkel. Van azonban néhány európai ország, ahol az állam arra ösztönzi az apákat, ők is maradjanak otthon gyermekükkel. Svédországban például 60 napot kifejezetten az apáknak tartanak fenn, akik ezalatt fizetésük 80 százalékát kapják. Finnországban 12 napot kapnak az "erősebb nem" tagjai a fizetés 66 százaléka mellett. Ausztriában és Olaszországban a "gyes" idejének egy részét ugyancsak apáknak tartják fenn, igaz alacsonyabb pénzbeli juttatással. Németországban ebben az évben módosítottak a gyermektámogatási rendszeren. Csak akkor kapható támogatás a teljes, 14 hónapos időszakon át, ha ebből 2 hónapot az apa használ ki. Hogy anyagilag is ösztönözzék az apákat, ezért erre az időre az előző havi nettó fizetésének 67 százalékát folyósítják.
Embertelen gyermektámogató rendszerek
Természetesen át lehet esni a ló túlsó oldalára is, vegyük például azt a külföldi példát, amelyik három hónap után visszaküldi az anyát dolgozni. A HR koordinátor szerint semmiképpen sem jobb ez a nyugati gyakorlat. "Embertelennek tartom. Nem tudom, hogy bírják elviselni azt a rendszert az anyák, bár gyanítom, hogy több a lehetőség a részmunkaidőre vagy az úgynevezett "job sharing" lehetőségre" - vallja a szakember.
- Egy dolgot érdemes megjegyezni: akármilyen intézkedés történik, ha az nem párosul a kettő-négy éves gyermekek napközbeni gondozására hivatott intézmények - bölcsőde, családi napközi, fejlesztő központok - fogadóképességének jelentős növelésével, minőségének javításával, akkor az nem lehet sikeres - mondja ki a zárszót az igazgatóhelyettes.
Kutatások tanulságai
Magyarország költ a legtöbbet a kisgyerekes szülők otthonlétét támogató transzferekre. A magyar kiadási szint az OECD-átlag háromszorosa, az osztrák érték duplája. Három évnél fiatalabb gyerekek kevés része jár bölcsödébe. Az anyák foglalkoztatása Magyarországon a legalacsonyabb. A kutatások szerint nincs szó arról, hogy a szülési kedv kizárólag az anya hosszú távolétét támogató programokkal emelhető. Az édesanya korai visszatérése a munkába hátráltatja a gyerek fejlődését, másfél éves kor után viszont nincs negatív következménye a munkába állásnak. A DexWard 2007-es kutatásából kitűnik, hogy azon anyák, akik soha nem dolgoztak, azoknak a gyereke lassabban fejlődött. Az anyaság és gyermektámogatásoknak a gyermek fejlődésére gyakorolt hatásáról Magyarországon semmilyen, kvantitatív eredményekre jutó empirikus kutatás nem folyt.
Egy kis szociálpolitika
A termékenységi idősorok egyszerű szemrevételezése alapján megfogalmazható, hogy a gyes (1967) illetve a gyed (1984, 2000) bevezetése növelte a szülési kedvet (Tárkányi 2006), vagy legalábbis befolyásolta a szülések ütemezését. A Bokros-csomag a gyed eltörlésével és a gyes jövedelemvizsgálathoz kötésével szűkítette, az előzetes munkaviszony feltételének eltörlésével azonban jelentősen tágította a jogosultak körét. Az 1996-98-ban érvényben volt rendszer lényegében szociális segélyként tekintett a gyesre és gyetre. Az Orbán-kormány előbb alanyi jogúvá tette a gyest és a gyetet (1999) majd újból bevezette a gyedet (2000). Ugyanakkor a közelmúlt kormányai igyekeztek enyhíteni a választási kényszert a munkavállalás és az inaktív otthonlét között. A munkavégzést a gyed alatt mindvégig tiltották, a gyes alatt azonban részmunkaidőben engedélyezték, a gyermek másfél éves korától, 1990-től kezdve. Fokozatosan lehetővé vált a teljes munkaidős foglalkoztatás is, otthoni munkavégzés esetén 1999-től, feltétel nélkül pedig 2006 januárjától. Ez utóbbi lépéssel a gyes közgazdasági értelemben megszűnt, ma csak a jogi szabályozásban van különbség a családi pótlék és a gyes között, a gyermek hároméves koráig bőkezűbb támogatást nyújtó családi pótlék jött létre. Kifejezetten a munkától való átmeneti távollétet finanszírozó programnak ma már csak a gyed (valamint az itt nem vizsgált terhességi-gyermekágyi segély, tgyás) tekinthető.
Forrás: Bálint Mónika - Köllő János: Gyermeknevelési támogatások a munkaerő felvételben
Gyimóthy Éva, HR Portal
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
A kisvállalkozók számára kedvező változások lépnek életbe 2025. január 1-jétől az alanyi adómentesség terén, mivel az értékhatár 12 millió... Teljes cikk
2024 negyedik negyedévében a 20–64 évesek foglalkoztatási rátája az EU-ban 75,9% volt, ami nem jelent jelentős változást 2024 harmadik... Teljes cikk
Nagy visszhangot váltott ki a kormány bejelentése a két- és háromgyermekes édesanyák teljes szja-mentességéről, amely jelentős pluszjövedelmet... Teljes cikk
- Nemzetközi munkaerő-bevonás: EoR, az új csodaszer? 2 hete
- Munka mellett is igénybe vehető lesz a CSED, de csökkentett összegben 2 hete
- Kétszer nagyobb költségvetési bevételt fog eredményezni az EFO-törvény megváltoztatása 2 hete
- Ilyen hatása lehet az anyák szja-mentességének az álláspiacra 3 hete
- Így fogja megoldani Magyarország magyar munkavállalókkal a munkaerőhiányt 3 hete
- A magyar, német, török és román állampolgárságú foglalkoztatottak száma Ausztriában 3 hete
- Minden 30 év alatti anyára kiterjesztené az szja-mentességet a kormány 3 hete
- Ez a juttatás kétszer olyan fontos lett a nők számára mint a szülői szabadság 4 hete
- Külföldi munka: adókon innen, határokon túl 4 hete
- Így javítja a munka-magánélet egyensúlyát az AI 4 hete
- Jó hír a mezőgazdaságnak? - enyhítenek az egyszerűsített foglalkoztatás szabályain 1 hónapja