Tipikus tévhitek a grafológiáról: a kézzel írt önéletrajz mítosza
Mi értelme van a kézzel írott önéletrajznak az információs társadalom korában? A mai napig masszívan tartja magát az a tévhit, hogy a kézírásos önéletrajz a grafológiai kiválasztás legfőbb eszköze. Gáspár Kati grafológus azonban rávilágít a lényegre.
Az önéletrajzot, amennyiben a mai elvárások szerint írja meg valaki, nem is igazán szerencsés grafológiai elemzésnek alávetni, mert alaki követelményei miatt rosszul elemezhető írásmintának számítana, így a hozzáértő grafológus el sem fogadja a megbízást ennek alapján. A szocializmust építő régi éra idején divatos, litániaszerű önéletrajzok, melyek még úgy kezdődtek, hogy: "Apám vájár, anyám fejőnő. Mindketten elsőként léptek be a Pártba - alakilag megfelelőek voltak grafológiai elemzés céljára. Ezek még leginkább egy levélhez hasonlítottak. Ám ez a régi típusú önéletrajz ma már biztos bukó volna egy pályázatnál. A tévhit valószínűleg akkoriban alakult ki, mikor még postai úton küldtük az önéletrajzokat.
Ha tehát ma, 2011 után kézzel írt önéletrajzot kér tőlünk valaki, akkor három dolgot biztosan tudhatunk:
1; Nem profi grafológus végzi a kiválasztást.
2; Nincs professzionálisan felépített kiválasztási folyamat a vállalatnál. Ennek fényében esetleges módon vesznek fel embereket, nincs valódi humánpolitika.
3; A cég technikai nívója elmaradott - a postán beérkező anyagok megválaszolása is nagyon bonyolult, időigényes. Könnyen lehet, hogy fáradtságos munkával beadott anyagunkat majd válaszra sem méltatják.
Az a profi vállalat aki grafológiai elemzést készíttet a kiválasztottakról, valószínűleg soha nem az önéletrajzot elemezteti, hanem kifejezetten az elemzés céljára kér be kézírás mintákat. Csak azoktól kér be kézírás mintát, akik az adott pozíció szempontjából szóba jöhetnek, nem minden egyes pályázóról. Ha tehát a mi kézírásunkat kérik, az azt jelenti, hogy esélyesek vagyunk az adott állásra. A profi grafológussal dolgozó vállalat a kiválasztás folyamatának a közepén, vagy még inkább a végén készíttet elemzést.
Ha grafológus véleményét szeretnénk kikérni, számos módszer létezik, amit az egyes posztok esetében a szakértő javasolhat. Mindenképp célszerű beszélgetni a választott grafológussal és együtt választani egy megfelelő módszert az írásanyag bekérésére, beszerzésére, elkészítési körülményeire és elemzésére. Figyelem: A jó grafológus kontextusban is vizsgál - ne lepődjünk meg, ha a vezető írását is elkéri, hogy összeillőséget nézzen.
Mire kell figyelni, ha kézírást adnunk be?
Soha ne modorosodjunk, írjunk úgy ahogy általában szoktunk. Ne akarjuk megváltoztatni írásunkat, nem fog sikerülni. Kövessük a pályázati folyamatban a grafológus instrukcióit. Használjunk lehetőleg minőségi tollat (nem feltétlen jelent ez drágát, inkább csak olyat ami nem akad, nem folyat, nem filctoll, nem ceruza, stb.) Vezetőknek, pályázóknak egyaránt hasznos információkkal szolgálhatnak a grafológus tanfolyamok.
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Új cég, új főnök, új csapattagok, új irányelvek és eljárások - természetes, hogy munkahelyváltás esetén meg kell birkózni azzal, hogy "újak"... Teljes cikk
A BME állásbörzéjén, március 11-12-én élesedik a Job Tinder, egy új applikáció, amely a leendő vagy már diplomás mérnököknek segít... Teljes cikk
Tovább emelkedtek a fizetések a hazai munkaerőpiacon, miközben a bérigények is rekordokat döntöttek 2024-ben: egyes régiókban akár 20-25... Teljes cikk
- Így lehet jó önéletrajzot írni 3 hónapja
- Országos ESG-kutatás: a cégek felénél a témának kijelölt felelőse sincs 7 hónapja
- Így lesz toborzási stratégia egy meetingből 8 hónapja
- Így tökéletesíthetjük az AI által összeállított önéletrajzunkat - Tippek 9 hónapja
- Megtalálni nehéz, megtartani még nehezebb 12 hónapja
- Önéletrajz minta - Scrum Master 12 hónapja
- Milyen közös munkára van szükség a vezetők és a HR között a toborzás és megtartás témájában? 13 hónapja
- Rosszul jár, aki ilyen cégben dolgozik gazdasági válság idején 1 éve
- Semmit nem lehet már rutinból csinálni - Sándorné Bosnyák Ágnes, a DENSO HR menedzsere 1 éve
- Hibázik az AI alapú toborzás is - könnyen kerülhetnek süllyesztőbe a legjobb jelöltek 1 éve
- CV trend 2024: az önéletrajz legyen ATS-optimalizált! 1 éve