kapubanner for mobile
Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő - Forrás: MTI
Megjelent: 3 éve

Palkovics szerint minden rendben a gazdaságvédelemmel

Az eddigi gazdaságvédelmi intézkedések révén több mint 950 ezren kaptak munkaerőpiaci vagy képzési támogatást. A kormány kiemelt területként kezeli az építőipar és az élelmiszeripar fejlesztését, valamint a védelmi ipar újraépítését - mondta Palkovics László.

Sikeresnek értékelte a Gazdaságvédelmi akcióterv programjait éves meghallgatásán Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az Országgyűlés gazdasági bizottságában.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) elmúlt egy évének tevékenységét erőteljesen befolyásolta a koronavírus miatti gazdasági krízis, a hangsúly átkerült a járvány gazdasági hatásaival szembeni védekezésre, ugyanakkor a tervezett programokat is vitte tovább a tárca.

A vírus okozta helyzetnek sok olyan gazdaságpolitikai következménye is van, amelyre a jövőben építeni lehet. A munkaerőpiaci támogatásokról a miniszter elmondta: az eddigi intézkedések eredményeképpen több mint 950 ezren kaptak munkaerőpiaci vagy képzési támogatást.

A kutatás-fejlesztésben dolgozók bértámogatásával kapcsolatban a miniszter kemelte: ezen a területen senkit nem bocsátottak el, emellett több vállalat is úgy döntött ebben az időszakban, hogy Magyarországra hozza kutatási tevékenységét.

Eddig 877 milliárd forintnyi beruházástámogatási programot hirdettek meg, ennek nagy része már a gazdaságban van, a támogatások eredményeképpen csaknem 1500 milliárd forintnyi fejlesztés valósul meg. A beruházások támogatásánál szintén a munkahelyek megtartása volt az egyik fő feltétel.

A gazdaságba áramló, a vállalkozások likviditásának biztosítását segítő forrásokat összegezve elmondta: több mint 3600 milliárd forint már a gazdaságba került, 1400-1500 milliárdról van támogatói döntés, és még mintegy 1000 milliárd forint áll a programcsomagból a vállalkozások rendelkezésére.

A kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztési stratégiájának megvalósítását a vírus okozta gazdasági helyzet részben felgyorsította, példaként említette, hogy új, célzott pályázatokat tudtak kiírni egyebek mellett technológiaváltásra.

Zajlik a következő időszak tervezése is: a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programot (Ginop) követő Vállalkozásfejlesztési és Innovációs Operatív Program kerete lesz a legnagyobb, így a következő pénzügyi ciklusban a teljes összeg 30 százalékát vállalkozásfejlesztésre fordítják majd.

A Zöld Infrastruktúra és Klímavédelmi Operatív Program, valamint a Mobilitás Operatív Program kerete összesen 39 százalék, így ezeknek is jelentős gazdaságfejlesztési hatása lesz.

Az iparpolitika kapcsán hangsúlyozta egyebek mellett, hogy az építőipar és az élelmiszeripar fejlesztése, a védelmi ipar újraépítése kiemelt terület.

Az élelmiszeripar fejlesztése az egyik prioritás lesz a következő támogatási időszakban. Megkezdték ennek előkészítését, hamarosan kiírnak egy 35 milliárd forintos programot kis- és közepes vállalkozásoknak, amellyel az élelmiszeripari beszállítóvá válást támogatják.

A már korábban elfogadott egészségipari stratégiát a koronavírus-járvány hatására részben átalakították. Jelenleg a magyar ipar már képes arra, hogy minden kritikus, az egészségügyi védekezéshez szükséges terméket biztosítson, az egészségipar 85 milliárd forint támogatást kapott ennek érdekében.

Palkovics László sikeresnek értékelte a modellváltást az állami felsőoktatásban, mint mondta, ennek célja a rugalmasabb, gyorsabb reagálás a gazdaság igényeire, illetve a korszerűbb és kiszámíthatóbb működési környezet.

Elkészült a tudományos és innovációs parkok hálózatának terve, elindultak a nemzeti laboratóriumok.

A szakképzési rendszer átalakítása bevált, létrehoztak több olyan konstrukciót, amely a vállalatok és a szakképzés együttműködését segíti - fejtette ki a miniszter, hozzátéve, hogy a felnőttképzési rendszer is új struktúrában indult el szeptember 1-jén.

Felidézte azt is, hogy a kormány szeptemberi határozataival kijelölt négy gazdaságfejlesztési zónát, valamint két speciális területet.
  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Legyen naprakész a társadalombiztosítási jogokkal és kötelezettségekkel!

Ismerje meg a BNO kód jelentőségét az egészségügyi diagnózisok és adókedvezmények szempontjából. Használja ki a betegszabadság kalkulátor... Teljes cikk

A közszolgálati jogviszony szabályai: illetmények, szabadságok, felmentési idő nagyító alatt

A közszolgálati tisztségviselők életében az illetményalap és a szabadságrendszere kiemelt jelentőséggel bír. A 2024-es minimálbér-emelkedés... Teljes cikk

Foglalkoztatottság, nyugdíj, keresetek - jobban teljesítünk, mint 20 éve?

Lemaradunk a visegrádi országoktól, vagy épp az élre törünk? Tényleg megelőzött minket Románia? Május 1-én uniós csatlakozásunk 20.... Teljes cikk