kapubanner for mobile
Megjelent: 4 éve

Húsz százalékkal marad el a pályakezdő nők bérigénye a férfiakétól

A pályakezdők átlagos nettó bérigénye 247 000 forint. A legmagasabb fizetést a mérnöki, a legalacsonyabbat pedig a középiskolai és szakmunkás végzettséggel várják. A fővárosi fiatalok közel 10 százalékkal keresnének többet, mint vidéki társaik. A nők átlagos bérigénye majdnem 20 százalékkal marad el a fériakétól.

Több mint 3 ezer fiatal részvételével idén második alkalommal készített országos kutatást a Zyntern.com állásportál a fiatalok (a 16-26 éves korosztály) munkaerő piaci elvárásairól.

A kérdések kitértek a fiatalok munkahelyválasztási tényezőire, a pályakezdők fizetési igényeire, a legvonzóbb munkaadókra és a koronavírus munkaerőpiaci hatásaira is.

A KSH adatai szerint a 2019-es átlagfizetés 242 300 forint volt Magyarországon. A felmérése eredményei azt mutatják, hogy a pályakezdő fiatalok bérigénye gyakorlatilag megegyezik ezzel. A megkérdezettek 47% szeretne legalább nettó 250 000 forintot keresni.

A vidéki és a fővárosi válaszadók átlagos bérigénye több, mint 9%-kal eltér egymástól. A vidéki válaszadók átlagos nettó bérigénye 230 000 forint, míg a fővárosi társaik átlagosan 251 000 forint kezdő fizetést várnak. A fővárosi fiatalok 52%-a szeretne legalább 250 000 forintot, keresni, amíg a vidéki társaik 38%-a szeretné pályakezdőként kézhez kapni a hazai átlagkeresetet.

A mérnöki, az IT és a tech terület viszi a prímet

Szektorok szerint a legmagasabb átlagos bérigénnyel a mérnöki területeken tanuló és végzett fiatalok rendelkeznek, ők átlagosan nettó 287 000 forintot várnak. A legalacsonyabb bérigénye a középiskolásoknak (és középiskolai legmagasabb iskolai végzettséggel rendelkezőknek) volt, akik átlagosan nettó 201 000 forintot adtak meg.

Őket követik a szakképzésben tanuló és szakképzésben frissen végzett fiataloknak, akik átlagosan nettó 202 000 forint fizetést szeretnének és a bölcsészek, átlagos 206 000 forint fizetési igénnyel.

A legmagasabb átlagos fizetési igénye a mérnöki és IT/ tech területen tanuló és pályát kezdő fiataloknak van. Előbbiek 39 %-a szeretne legalább 300 000 forint nettó kezdő fizetést , 17% pedig minimum 350 000 forint nettóval kezdené karrierjét.

A középiskolai és szakképzési végzettséggel rendelkezők jelezték a legalacsonyabb átlagos fizetési igényeket. Előbbi csoport 54%-a, míg utóbbi csoport 36%-a adott meg nettó 200 000 forintnál alacsonyabb bérigényt. A kutatásból kiderült, hogy a jogász és bölcsész hallgatók/frissdiplomások több, mint harmada is nettó 200 000 forint alatti keresetre számít.

A nők már a várakozásaikban is alulmaradnak

A Zyntern által publikált eredmények azt mutatják, hogy a nemek közötti bérszakadék már a pályakezdők bérigényeinél megjelenik.

A nők átlagos bérigénye valamennyi szakterület és lokáció válaszait figyelembe véve nettó 223 000 forint, amíg a férfiaké nettó 273 000 forint, ami közel 18.5%-os különbség.

A legnagyobb pályakezdő bérigény szakadék a szakképzésben tanuló és végzett lányok és fiúk bérigénye esetén (21,76%) figyelhető meg, de jelentős a különbség a mérnök (16,55%), a közgazdász (16,19%) és a jogász (15,19%) fiatalok esetében is.

Egymáshoz legközelebb a bölcsész (3,32%) és az IT/Technológia területről érkező kitöltő lányok és fiúk bérigényei voltak (6,69%).

A kutatás nem jelenlegi bérekre kérdezett rá, hanem nettó bérigényeket vizsgált, így nem reprezentatív a bérszakadék jelenlegi mértéke szempontjából. Azt azonban egyértelműen mutatja, hogy a férfiak általában nagyobb önbizalommal és magabiztossággal rendelkeznek, ha fizetési igényekről van szó - hívják fel a figyelmet a kutatás készítői.

“A láthatatlan, de beágyazott és hosszú távon szélesedő bérszakadék kezelése miatt fontos, hogy az indulásnál biztosítottak legyenek az egyenlő feltételek és előmeneteli lehetőségek. És persze a munkaerőpiac közös feladata és felelőssége erősíteni a lányokban is az önbizalmat és hitet munkájuk értékében” - mondta el Megyeri Mirtill, a Zyntern.com állásportál egyik vezetője.

Az adatok áttekintését követően a Zyntern csapata munkaerőpiaci összefogást kezdeményez, mely keretében cégek együttműködését kéri nemek közötti egyenlő bérezés elvének érvényesítéséért. A napokban egy speciális ikont is létrehoztak, hogy a cégek, amelyek kiállnak az egyenlő bánásmód mellett ezt az online térben is jelezni tudják a fiatal munkakeresők felé.
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Stagnáló munkaerő-felvétel? - Erre számíthatunk idén a munkaerőpiacon

Bár a hiányszakmákban nem kérdés, hogy továbbra is keresik a cégek a munkaerőt, más területeken ez nem ilyen egyértelmű. Egyesek szerint... Teljes cikk

"Európában nagyon nehéz lett egy családot eltartani egy jövedelemmel" - avagy miért dolgozik több európai nő mint amerikai?

Gazdasági és társadalmi tényezők állnak a hátterében annak a ténynek, hogy több nő keres állást Európában mint Észak-Amerikában. Szerepet... Teljes cikk

Miért van ennyivel több magyar embernek munkája, mióta az EU-hoz csatlakoztunk?

A KSH szerint 2004 és 2023 közt közel 824 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, ami 21%-os bővülést jelent. A növekmény nagy részét a... Teljes cikk