Hiedelmeink a kiválasztásban
A kiválasztás klasszikus feladata a személyügyi tevékenységnek. Azt hihetjük, szinte mindent tudunk a témáról, vagyis birtokában vagyunk minden ismeretnek ahhoz, hogy professzionális szinten végezzük. Ha ez így van, akkor miért kerülnek a szervezetbe oda nem illő, a munkakör ellátására, a szervezetbe való beilleszkedésre kevésbé alkalmas, vagy motiválatlan emberek? Természetesen erre a kérdésre nem könnyű választ adni, mivel ennek a szervezetek számára hátrányos – és veszteségekkel, károkkal járó – helyzetnek számos oka lehet.
Hibás a szemléletünk a kiválasztásról
Elterjedt szlogen a kiválasztásnál: „A megfelelő embert a megfelelő helyre és megfelelő időben!” Ezzel a kijelentéssel komoly fenntartásaim vannak. A megfelelő idő és a megfelelő hely attól függ, hogy van-e szüksége a szervezetnek új munkatársra. Ez a két jellemző indifferens a kiválasztás szempontjából, és így mindkét esetben a „megfelelő” szó értelmezhetetlen. A megfelelő ember attól függ, milyen munkakörre vagy feladatra, és milyen értékrenddel, motivációval rendelkező embert keresünk.
Az alkalmasság megítélése nem pontos értékítélet, inkább valamilyen valószínűséggel rendelkező becslés. Már a munkaköri követelmények meghatározása is feltételezésekre épül és a jelentkezők kompetenciáinak értékelése is csak részben támaszkodik objektív mérésekre. Ha mindezt figyelembe vesszük, akkor a kiválasztás céljára egyértelműbb definíciót kell megfogalmaznunk! „A kiválasztás célja annak a munkatársnak a megtalálása, aki legnagyobb valószínűséggel beválik.” Ebből a definícióból az következik, hogy lehetőleg kerüljük a kiválasztásnál a kategorikus pozitív véleményeket a későbbi sikeres beválásra vonatkozóan. Egyrészt azért, mert csak korlátosan tudtuk megismerni kompetenciáit, másrészt azért, mert a belépés után számos olyan hatás érheti a vezető, a munkatársak részéről az új dolgozót, amely a munkakörhöz szükséges kompetenciái megléte mellett jelentősen befolyásolja, hogy mennyire sikeres és gyors lesz a beválása, beilleszkedése.
Nem ismerjük a munkaköri követelményeket
A kiválasztás olyan optimalizációs folyamat, amelyben a munkatartalom sajátosságainak, valamint a munkakört betöltő személy tudásának, személyiségének illeszkedése jelenik meg. Ehhez ismernünk kell a szervezet, a munkakör kompetenciaigényeit. Vagyis mielőtt a kiválasztáshoz hozzáfognánk, ismernünk kell a munkakör, illetve a szervezet elvárásait, és ezek ismeretében meg kell határoznunk, milyen kritériumok alapján határozzuk meg, ki lesz számunkra az ideális jelölt.
A kiválasztási kritériumok kapcsán az alábbi dilemmák merülnek fel:
A fentiek alapján egyértelműen kijelenthetjük, a kiválasztás eredményessége részben azon múlik, hogy a HR rendelkezik-e a munkakörök kompetenciaigényének meghatározásához megfelelő módszertani felkészültséggel, és rendelkezik-e elegendő erőforrásokkal, hogy a változásoknak megfelelően aktualizálja a kiválasztáshoz a kompetenciaigényeket. E mellett legalább ennyire fontos, hogy a HR a szervezet vezetőivel együttműködve képes meghatározni a szervezeti belső értékekből levezethető szervezeti általános követelményeket.
A jelentkező többet tudjon, mint amit elvárunk tőle?
Az új dolgozó értéket hoz be. A kérdés az, hogy ezt az értéket mikor tudja a szervezet saját céljaira értékesíteni. Gyakran hallani azt a nézetet, hogy ne csak szűken a munkakörre meghatározott kompetenciaigények szerint döntse el a szervezet, ki a megfelelő és ki nem, hanem minél több tudással rendelkezzen az új dolgozó. Ez azt jelenti, hogy lehetőleg hozzon be a szervezetbe minél több értéket. Ez azonban nem ilyen egyszerű. Képzeljék el azt a háziasszonyt, aki telerakja az éléskamrát sok finomsággal, de mivel nem használja fel, egy idő után kidobja a megromlott élelmiszert. Ugye pazarló és kárt okozó ez a magatartás!
Ezt kiválasztás esetében sem szabad megengedni. Fontos, hogy minél több kompetenciával rendelkezzen a kiválasztott új dolgozó, de csak olyanokkal, amelyekre a szervezetnek azonnal vagy a közeljövőben szüksége van. Másként fogalmazva, amelyeket az új dolgozó alkalmazni fog. Azt is figyelembe kell venni, hogy azok a kompetenciák, amelyeket a szervezet nem esz igénybe, idővel kopni fognak. Sőt, ha magasra tesszük a lécet a kiválasztásnál, ezzel azt sugalljuk, sok és érdekes feladata lesz. Ezzel olyan igényeket keltünk a munkával szemben, amelyeket a szervezet később nem tud teljesíteni. Ez elégedetlenséghez vezethet, akár a szervezet elveszíthet egy értékes munkatársat.
Természetesen ezzel nem azt akarjuk kategorikusan kijelenteni, hogy csak a munkakör szűken vett kompetenciaigényei alapján történjen a kiválasztás. Arra akarjuk felhívni a figyelmet, hogy a később szükségessé váló kompetenciaigényeket is vegyük figyelembe, sőt ismerjük meg a lehető legátfogóbban a jelentkezők kompetenciakészletét, de ne keltsünk hiú reményt a később alkalmazási lehetőségekkel kapcsolatban. Nem véletlen néhány cég félelme – amely kiválasztási gyakorlatukban meg is jelenik, hogy úgynevezett „túlképzetteket” nem vesz fel. Tart attól, hogy későbbiekben igényük lesz magasabb szintű tudást igénylő munkakörök betöltésére, amelyet a szervezet nem tud teljesíteni. Ezt a konfliktust úgy előzik meg, hogy lemondanak a valószínűleg „értékesebb” emberek felvételéről.
Minden új belépő kockázat!
Az ember nem csak értéket, hanem kockázatot is bevisz a szervezetbe. Az ember a szervezetben azért jelent kockázatot, mert „valamit tesz, vagy nem tesz meg, amit nem lett volna szabad!”. Azokra az emberi kockázatokra szeretném felhívni fel a figyelmet, amelyek az előre nehezen valószínűsíthető szervezeti magatartásából eredeztethetők. A kiválasztás és a későbbi beválás eredményességét nagymértékben meghatározza, hogy a döntésnél figyelembe vesszük-e az emberi kockázatot is, vagy sem. Mit lehet tenni az emberi kockázat csökkentése szempontjából?
Először is meg kell határozni azokat a munkaköröket, amelyekben elkövetett bármilyen nem megengedett cselekedet, magatartás súlyos következményekkel járhat a szervezetre, a szervezet dolgozóira, akár a munkakört betöltőre. Az ilyen munkakörökre kiválasztásnál különös figyelemmel és körültekintéssel kell eljárni. Például olyan kiválasztási eljárásokat célszerű alkalmazni, amelyek segítik a jelentkezők jobb megismerését. Célszerű munkapszichológus bevonása a kiválasztási folyamatba. Természetesen ezeknek a szakembereknek bevonása, a megbízható kiválasztási módszerek alkalmazása megdrágítja a kiválasztást, ezek a költségek azonban elenyésznek azon károkhoz képest, amely a kockázatokat figyelmen kívül hagyó kiválasztás eredményeként későbbiekben létrejöhetnek.
Képzéssel pótolhatjuk a hiányzó kompetenciákat?
Előfordulhat, hogy a jelentkezők nem rendelkeznek azokkal a kompetenciákkal, amelyeket előzetesen meghatározunk, amelyeket elvárunk a munkakör betöltéséhez, valamint ahhoz, hogy a szervezet értékes munkatársai legyenek. Az is előfordulhat, hogy kényszerhelyzetben vagyunk, és ilyen esetekben is felveszünk olyanokat, akiknél feltételezzük, hogy kompetenciáik fejlesztésével, betanítással alkalmassá tesszük őket munkakörük ellátására. Érthető, hogy az emberhiánnyal küszködő szervezeti egységeitől nagy nyomás nehezedik a HR-re. Előfordul, hogy ebben a helyzetben felvesznek olyan dolgozókat is, akiknél jelentős a kompetenciahiány, és várhatóan nagy valószínűséggel nem fognak beválni.
Ez csapdahelyzet, mivel csak hiedelem, hogy minden hiányzó kompetenciát utólag pótolni lehet. Vannak olyan kompetenciák, amelyek fejleszthetők. Ilyenek általában az ismeretjellegűek, vagy azok, amelyeknél begyakorlással a megfelelő automatizmusok kialakíthatók. És vannak olyan kompetenciák, amelyek csak hosszú időn keresztül fejleszthetők, vagy nem. A személyiség, attitűd jellegű kompetenciák ilyenek. Csak lassan, folyamatos ráhatással változtathatók. Ebből az következik, ha olyanokat is felvett a szervezet, akiknél a szervezeti kritériumokhoz mérten személyiségjellegű hiányosságokat állapítottak meg, nincs belátható időn belül esély arra, hogy a munkakört eredményesen betöltsék. Vagy talál egy neki megfelelő helyet a szervezetben a HR, vagy el kell küldeni.
Ha van esély arra, hogy az új dolgozó képzéssel alkalmassá tehető a munkaköre betöltésére, legalább két dolgot figyelembe kell venni:
A beválás időpontját még az is befolyásolja, hogy milyen mértékben képes az új dolgozó tanulni, új ismereteket befogadni. Ez gyakran kimarad a kiválasztási kritériumok köréből. Ha ezt is vizsgálja a szervezet, szembetalálja magát azzal a ténnyel, hogy egy nehezen megismerhető és értékelhető kompetenciáról van szó.
Objektivitás-szubjektivitás: Milyen módszereket alkalmazzunk?
A kiválasztásnál alkalmazott módszerek lehetnek szubjektívek és objektívek. A munkapszichológiai és az üzemorvosi vizsgálatokat tekinthetjük objektívnek. E mellett mind az orvos, mind a pszichológus a vizsgálatok eredményeiről megalapozott írásos aláírásukkal hitelesített szakvéleményt ad. Objektív módszernek fogadhatjuk el a munkapróbát is, ha előzetesen „normáztuk” az elvárható teljesítményt és minőséget, amelyek az összehasonlítást lehetővé teszik. Minden más és a fenti kritériumoknak nem megfelelő módszer már inkább szubjektív. Ide sorolható a dokumentumok elemzése, az interjú minden válfaja, az Assesment Center. Önmagában a tesztek csak akkor tekinthetők objektívnek, ha megfelelnek a pszichológiai tesztkészítés szakmai kritériumainak.
Ez nem azt jelenti, hogy az objektív módszer jó, a szubjektív kerülendő. Inkább azt emeljük ki, hogy a jelentkezők kompetenciáinak kellő megismeréséhez egyaránt szükség van objektív és szubjektív módszerekre. Vannak kompetenciák, amelyek csak objektív, és vannak kompetenciák, amelyek szubjektív módszerekkel ismerhetők csak meg. Sőt nem hagyhatjuk figyelmen kívül a tapasztalt szakember hatodik érzékét, ráérzését sem. Az előítélet sem zárható ki teljesen. Bármennyire is törekszünk arra, hogy kizárjuk a szimpátiát, az antipátiát, ettől ezek még jelen vannak, és kimondottan vagy kimondatlanul befolyásolhatják a döntést. Nem zárható ki a kiválasztást végző személyisége, tapasztalatai sem, amelyek befolyásolhatják a későbbi javaslatát.
Nem szabad a kiválasztás során alkalmazott eljárások eredményeit abszolút érvényűnek tekinteni. Különösen akkor nem, ha csak szubjektív módszerek alkalmazására van módunk. Célszerű akár több jelöltet is a döntési jogosultsággal rendelkező vezetőnek javasolni. Bízzuk rá a döntést. Ne felejtsük el, a későbbiekben ő fog a kiválasztott emberrel dolgozni. Annak ellenére, hogy bennünk kialakult egy rangsor, ne próbáljuk véleményünket a döntést hozóra ráerőltetni. Még akkor sem, ha érződik esetében is a szimpátia vagy antipátia hatása. Feltételezzük azt, hogy ő is igyekszik a számára leginkább ígéretes új munkatársat, a legnagyobb valószínűséggel beváló munkatársat kiválasztani.
Dr. Nemeskéri Gyula
ügyvezető
Ergofit Kft.
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
A mesterséges intelligencia nem csupán a jövő HR megoldása – már most átalakítja a toborzást. Képes felülmúlni az embereket a munkaerő... Teljes cikk
A vállalatoknak folyamatosan alkalmazkodniuk kell a gyorsan változó munkaerőpiac kihívásaihoz, ha meg akarják szerezni és meg is akarják tartani a... Teljes cikk
Konkrét pozíciók, akár a helyszínen elindított interjúfolyamat, azonnali visszajelzés, ami általában nagyon hiányzik az álláskeresőknek. Szinte... Teljes cikk
- Több ezren keresik új munkahelyüket Buda szívében 2 hete
- Elképesztő, hogy veszi át az uralmat az MI a toborzásban és alakítja át a munka világát 2 hete
- Karakter és kémia a munkahelyen: hogyan hoz össze vagy választ el minket a személyiségünk? 3 hete
- Quiet hiring: Hogyan érdemes alkalmazni a csendes toborzást? 1 hónapja
- Adómentes fizetés, ingyen szállás, exkluzív kedvezmények - munkatársakat keres az Emirates 1 hónapja
- Ezek lehetnek a sikeres toborzás titkai 2025-ben 2 hónapja
- Kezdhetnek aggódni a cégek, hogy a BYD elszívja előlük a munkaerőt? 2 hónapja
- Az Emirates légiutas-kísérőket toboroz Budapesten 2 hónapja
- Bemutatták a debreceni BMW autógyár karrierbuszát 3 hónapja
- Íme az "ember", aki ezer állásra jelentkezett, miközben aludt egy jót 3 hónapja
- Nem a bankároknak áll a világ Londonban 4 hónapja