kapubanner for mobile
Megjelent: 4 éve

Három dolog, amely egyszerűbbé teszi a pályamódosítást

Nagyszüleink, szüleink generációja még sokszor egy helyen dolgozta végig az aktív évtizedeit, a munkahelyváltás is ritka volt szakmán belül, a pályamódosítás pedig még inkább. Éppen emiatt nehéz lendületet venni, és belevágni, hiszen ezen a téren az utat a fiatalabb generáció tapossa ki. Hogyan kezdjünk neki mégis, és mivel segíthetjük a váltást?

images

Három dolog, amely egyszerűbbé teszi a pályamódosítást
A szakmaváltást sok tényező motiválhatja, lehet anyagi oka, de eredhet az érdeklődés vagy az élethelyzet változásaiból is. Sokakat például a gyerekek születése, vagy a több éves, évtizedes munka utáni kiégés késztet erre. Mások a pályakezdő éveikben ráébrednek, hogy a gyakorlatban kevéssé vonzó számukra a hivatás, és felkelti a figyelmüket egy projektmenedzser képzés, egy lakberendezői tanfolyam, vagy az irodai munka után úgy döntenek, inkább asztalosnak tanulnának.

A pályamódosítás nehézségei

Előfordul, hogy a döntést meghozni a legnehezebb lépés, hiszen rengeteg új vállalással jár. Mégis, ha már tisztában vagyunk vele, mit szeretnénk, meglesz a lendület a szervezéshez. Nézzük, melyek a legfőbb nehézségek!

Az idő

A munkahelyi, otthoni, családi kötelezettségek mellé be kell iktatnunk a tanulást, a vizsgákra való készülést. Ez igazi kihívás, hiszen akár duplaannyi feladattal is szembesülhetünk a hétköznapokban. Ha azonban motiváltak vagyunk, érdekel minket az elsajátítani kívánt szakma, akkor a tanulás akár egy hasznos hobbiként is felfogható, amelynek segítségével sokkal jobban szervezzük a mindennapjainkat.

Az energia

Az új dolgok tanulása persze sok belefektetett energiát is igényel. Ez az út lehet nagyon hosszú: az iskola, a gyakorlati tapasztalat megszerzése mind sok munkát jelentenek. Ne feledjük azonban, hogy bár új készségeket elsajátítani nem egyszerű, nemcsak a tudásunk, kompetenciáink fejlődnek, de a személyiségünk is gyarapodik, ha kilépünk a komfortzónánkból, és ismeretlen dolgokba kezdünk.

Anyagiak

Az első időszakban a tanulásba pénzt kell fektetnünk. A gyakorlati helyeken valószínűleg ingyen, vagy jelképes összegért kell dolgoznunk. Amikor pedig pályakezdőként belevágunk az új szakmába, egy ideig biztosan alacsonyabb bérekkel számolhatunk. Ne feledjük, ha olyan munkát végzünk, amelyet mind mentálisan, mind lelkileg élvezünk, az kifizetődik. Könnyebb lesz az előrelépés, a mindennapok mókuskereke is.

Három dolog, amely egyszerűbbé teszi a pályamódosítást

Ha meghoztuk a döntést, a lelkesedés lendülete akár azonnal vinne is magával, de azért jó átgondolni néhány szempontot. Az alábbiak tudatos megtervezése nagy segítség lehet az előttünk álló hosszú úton.

Tegyünk félre, mielőtt lépnénk!

Számoljuk össze, milyen anyagi vonzattal jár majd a tandíj, a könyvek, a vizsgák kifizetése, valamint az első időszakban az alacsonyabb bér. Ha úgy érezzük, pénzügyileg ez túl nagy vállalás lenne, ne adjunk fel a vágyainkat! Csupán tervezzünk előre, és kezdjünk el félretenni a következő időkre. Lehet, hogy az első hónapokban az új munkahelyen mindent alaposan ki kell számolnunk, de idővel, ha előrelépünk az új szakmánkban, megtapasztaljuk, hogy anyagilag megtérül a tudatosságunk. Meglátjuk majd: érdemes volt beadni a jelentkezést a projektmenedzser képzésre, az asztalos iskolába, vagy egyéb tanfolyamra!

Végezzünk alapos kutatómunkát!

Ha az anyagiak adottak, akkor sem érdemes első felindulásból, lelkesedésből lépni. Alaposan tanulmányozzuk, mivel jár adott szakma megtanulása, illetve milyen idejű gyakorlati státuszt igényel a végleges elsajátítás.

Emellett érdeklődjünk arról is, mit jelent a hétköznapokban az adott hivatás: lehet, hogy a filmekben, reklámokban vonzó és egyszerű, de a valóságban teljesen mást fed, és nem a legmegfelelőbb számunkra. Akkor fektessünk a szakmaváltásba pénzt és energiát, ha valóban szívesen végezzük majd adott munkát. Beszélgessünk olyanokkal, akik hasonló szakmát űznek, ha lehetőségünk van rá, kérjük meg őket, hogy mutassák meg feladataikat, akár a munkahelyüket, hogy még a váltás előtt gyakorlati tapasztalatokat is szerezzünk.

Legyünk tisztában saját kompetenciáinkkal!

Rengeteg vonzó és színes munka létezik, de nem biztos, hogy abban találjunk meg önmagunkat, amelyben mást felszabadultnak, sikeresnek látunk. Mérlegeljük képességeinket, igényeinket, kompetenciáinkat!

Mennyire tudunk csapatban dolgozni, mennyire igényeljük a magányos munkát? Vezető típusnak tartjuk magunkat, vagy inkább feladatot szeretünk végrehajtani? Rugalmas munkaidőben működünk jobban vagy könnyebben felvesszük a ritmust a kötött idejű feladatokban? Ezeket mind végig kell gondolnunk egy esetleges szakmaváltás előtt, és adott szakmára, valamint magunkra kell a következtetéseket vonatkoztatunk. Emellett fordítsunk figyelmet arra is, hogy milyen kiegészítő tudás elengedhetetlen a kívánt szakmához, legyen az egy idegen nyelv ismerete vagy egy számítógépes program használata. Ezekkel is számoljunk, mielőtt lépnénk!

Ugorjunk bele!

Ha motiváltak és tudatosak vagyunk, semmiképpen ne vacilláljunk sokáig, hanem vágjunk bele a pályamódosításba! Az idő, az energia, a sok kérdés mind megtérül – és nemcsak az út végén, hanem útközben is számos ösztönző, felemelő és önbizalomépítő élmény vár majd ránk.

  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Többen rosszul lettek a csengeri börtön építése közben

Többen rosszullétre panaszkodtak hétfőn a csengeri börtön építésében résztvevők közül - közölte a Büntetés-végrehajtás Országos... Teljes cikk

Sikkasztás miatt emeltek vádat egy postavezető ellen

A Füzesabonyi Járási Ügyészség vádat emelt egy volt postavezetővel szemben, aki a postai befizetéseket saját céljaira fordította - közölte a... Teljes cikk

Z-generációs álommeló - most bárkiből lehet utazási influencer

Tavalyhoz hasonlóan vajon most is lesz magyar kiválasztott, aki párjával együtt 4 héten át belekóstolhat abba, hogy milyen az utazási influencerek... Teljes cikk