kapubanner for mobile
Megjelent: 8 éve

Aki kérdez: Szkotniczky Anita

HR Szubjektív rovatunkban Szkotniczky Anita, a ingatlan.com HR vezetője kérdez, miután válaszolt Cservenyák Tamás vezetőfejlesztő kérdésére.

Miért érdemes egy hazai tulajdonú középvállalatnak tudatos HR tevékenységbe invesztálni?

Amikor először meséltem másoknak Cservenyák Tamás kérdéséről, akkor a legtöbben azt a kérdést szegezték nekem, hogy „Miért? Érdemes?” Az agyam analitikus fele azonnal számok, KPI-ok után kutatott, hogy alátámasszam a kétkedőknek, hogy ez nem kérdés, természetesen megéri. Majd kicsit jobban átgondolva a kérdést, arra jutottam, hogy a szkepticizmus hasznos dolog is lehet, hiszen most itt a lehetőség, vizsgáljuk meg, hogy megéri-e? Így már egészen más oldalról közelítettem meg Tamás felvetését.

Az ingatlan.com-nál van egy kérdés, amit gyakran felteszünk megbeszélések előtt. Már-már szállóigévé vált, de bármennyire bosszantó tud lenni néha, mégis rendkívül hasznos. Ez a kérdés egyszerű, lényegre törő és így hangzik: „Miért ülünk most itt?” Sok felesleges meetingtől szabadultunk már meg e kérdésnek köszönhetően, és az így felszabadult időt hasznosabb dolgokra fordíthattuk. Nekem valahol itt kezdődik a tudatosság, és azt gondolom, ez nem csak a HR tevékenységek terén fontos. A tudatosság számomra azt jelenti, tisztában vagyok azzal, hogy amit épp csinálok, azt miért teszem, milyen célt fogok vele elérni. Lehet, hogy épp most semmit sem teszek, kivárok, de azt is pontosan tudom, hogy miért.



Azt tapasztalom az élet minden területén, hogy ha tudatosítjuk magunkban, mit, miért csinálunk, akkor az alábbiak szinte maguktól megtörténnek nagyon rövid időn belül:

  • Kirostálódnak a kevésbé fontos dolgok. Olyan feladatok, amiket nap mint nap elvégzünk már régóta, de magunk sem tudjuk, hogy mi célból tesszük ezeket.
  • Előkerülnek olyan teendők, feladatok, amikről kiderül, hogy teljesen más célt szolgálnak, mint amire eredetileg terveztük azokat.
  • Végül marad a tevékenységünk lényege, esszenciája, amiről tudjuk, hogy miért csináljuk, elérjük vele, amit szeretnénk és az valóban hasznos is.

    Az ingatlan.com egy rendkívül dinamikusan változó piaci környezetben működik. Ezekre a változó környezeti feltételekre a szervezetnek rugalmasan kell reagálnia. E mellett piacvezető is, ami egyfajta elvárássá teszi, hogy elébe menjünk a változásoknak, mi legyünk azok, akik a leggyorsabban reagálnak. Ez komoly kihívást jelent az egész szervezet számára. Meglepő és némiképp ellentmondásnak is tűnhet, de úgy vélem, hogy csak szervezett, tudatos HR tevékenységgel lehet elérni azt a rugalmasságot, amit a piaci környezet elvár tőlünk.

    A HR rendszereinket úgy alakítjuk ki, hogy lehetőséget teremtsenek az újratervezésre, úgy, hogy közben tudatosítsuk is, miért változtatunk. A legfontosabb, hogy a kollégáink is tisztában legyenek azzal, mit, miért csinálunk a szervezetben, merre tartunk és ebben nekik mi a szerepük.

    Ez a tudatos szemlélet jellemző a HR folyamatokra a kiválasztástól a teljesítményértékelésen át a képzés-fejlesztés, utánpótlás-nevelés területein is. Ezzel tudjuk fenntartani a szervezet rugalmasságát, megújulási képességét hosszú távon.

    A célkitűzési rendszerünk nagyon jól demonstrálja, milyen hatása van a tudatos HR tevékenységnek a szervezet hatékonyságára. Így ezt a példát szeretném kiemelni. Közel 3 éve alakítottuk ki azt a célkitűzési folyamatot, ami összefogja a szervezet összes egységét. Ennek a folyamatnak az ingatlan.com-nál a HR a felelőse. Ennek azért is örülök, mert így megkaptuk a felhatalmazást arra, hogy azt mondhassuk a szervezetnek: „Álljunk meg és gondoljuk végig, most merre tartunk?”

    Féléves periódusokban tervezünk, de mára eljutottunk odáig, hogy 3 havonta felülvizsgáljuk a céljainkat, és ha kell, módosítunk rajtuk. Ez a gyakoriság sem lenne elég, ha ez alatt a 3 hónap alatt nem tudatosítanánk nap mint nap azt, hogy merre tartunk, mit, miért csinálunk. A célokat a különböző szervezeti egységek, kisebb csapatok egyeztetik egymással, kezelve ezzel az esetleges függőségeket. A HR ehhez a keretet és az eszközöket biztosítja.

    A nagyon intenzív tervezési időszakok után megünnepeljük az előző félév teljesítményét és céltudatosan folytatjuk a munkánkat. Természetesen korábban is volt célkitűzésünk, de amióta ezt a folyamatot tudatosan, rendszeresen és szervezeti szinten egységesen végezzük, sokkal hatékonyabban tudunk dolgozni. Tartjuk a fókuszt és jobb eredményeket érünk el.

    Ez csak egy példa azok közül, ami azt támasztja alá, hogy megéri tudatos HR tevékenységbe invesztálni. A HR eszközök, rendszerek tudatos alkalmazása kereteket és támogatást biztosít a vállalatnak a sikeres piaci működéshez és ezáltal a jobb teljesítményhez.

    Kérdésem Ladics Viktóriához, a HR Partner Consulting ügyvezetőjéhez szól.

    Miért lehet az Action Learning módszertant sikeresen alkalmazni a vezető fejlesztésben?
    • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
    • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
    További cikkek
    Milyen közös munkára van szükség a vezetők és a HR között a toborzás és megtartás témájában?

    HR Szubjektív rovatunkban Marázi Judit HR szakértő és szervezetfejlesztési tanácsadó kérdez, miután válaszolt Oláh Henrietta, a Givaudan HR Global... Teljes cikk

    Milyen kihívást jelent a globális folyamatfejlesztés? - aki válaszol Oláh Henrietta, a Givaudan HR Global Process Expert-je

    HR Szubjektív rovatunkban Oláh Henrietta, a Givaudan HR Global Process Expert-je kérdez, miután válaszolt Lőrinczi Máté, a Danfoss Industrial... Teljes cikk

    Egy lassú előre, két gyors hátra: foglalkoztatási pávatánc

    Rövidített munkaidő és home office, nem csak hálás konferenciatéma vagy hatásos márkaépítési üzenet kellene, hogy legyen, hanem valódi people... Teljes cikk