A szakképzési hozzájárulás felhasználásának buktatói
Érdekes adófajta a szakképzési hozzájárulás, mivel kiszámításával és bevallásával olyan szakember foglalkozik, aki ért az adózáshoz, a törvényben megengedett részének felhasználásával pedig a HR szakemberek. A kisvállalkozások inkább befizetik a hozzájárulás teljes összegét a kincstárba, mert a felhasználás egyre növekvő kritériumainak teljesítése még egy embert kívánna, amit nem tudnak megfizetni. A HR HáttéR - Előtérben a humán erő című lap októberi számából szemezgettünk.
vagyis hiába költöttük el, vissza kell fizetni.
A szakképzési hozzájárulással foglalkozó szakembernek körülbelül húsz jogszabályban, illetve annak egy részében szereplő előírást kell maradéktalanul betartania ahhoz, hogy a pénz elköltése szabályszerűen történjen. Ez a joganyag túlzottan terjedelmes ahhoz, hogy egy cikksorozatban maradéktalanul ismertethető legyen. Ezért mielőtt nekifogunk, a következő javaslatokat teszem:
A cikket mind a pénzügyi, mind pedig a humánpolitikai szakember olvassa el a cégnél, és beszéljenek róla. A legfontosabb jogszabályokat nyomtassák ki maguknak, és az általuk használt részeket beszéljék meg! Legalább a következőket kell megismerni:
Amennyiben többmilliós nagyságrendű szakképzési hozzájárulás felhasználására van lehetőségünk, akkor javaslom külső szakember felkérését (felelősségvállalás mellett) a szerződéseink átnézésére, illetve az okiratok áttekintésére. Ha ezt időben megtesszük, akkor a hiányokat még az éves bevallás előtt pótolhatjuk.
Tekintettel a változásokra, javaslom minden pénzügyes kollégának, hogy a társadalombiztosítással foglalkozó kollégájával együttműködve ellenőrizze a szakképzési hozzájárulás alapjának meghatározását, mert egyre többször hallom, hogy "na, ezt elrontottuk". Javítani mindig lehet, amíg nem kezdődik meg az ellenőrzés. Emiatt a cikksorozatot az alap ez évi változásával kezdem. A téma a HR-esek számára annyiban érdekes, hogy ha a cafetériában vagy akár azon kívül olyan juttatást adnak a dolgozónak, amely adóköteles, akkor
annak társadalombiztosítási és szakképzési közterhe is van. Így kalkuláljanak!
2009. január 1-jétől jelentősen megváltozott a szakképzési hozzájárulás alapja, amely ekkortól a társadalombiztosítási járulékalap. Ez a változás szinte mindenkinél azt jelenti, hogy 2009-től több hozzájárulást fog fizetni - annak ellenére, hogy az 1,5 százalék mérték változatlan maradt - mivel a járulékalap szélesebb az eddigi bérköltségnél.
Nézzünk néhány példát arra vonatkozóan, hogy miért nagyobb a járulékalap az eddigieknél!
Nagyvállalatoknál az egyik legnagyobb tétel lehet az adóköteles (=szja) természetbeni juttatások köre. Ráadásul nemcsak a természetbeni juttatás áfás értékéről van szó, hanem az utána fizetett személyi jövedelemadóval növelt összegéről, mert ez a társadalombiztosítási járulék alapja. Tehát a juttatás 154 százalékos értéke után kell szakképzési hozzájárulást is fizetni.
Ugyanígy a szakképzési hozzájárulás alapját képezi az adóköteles napidíj - amikor többet fizetünk a dolgozónak a rendeletben előírt összegnél -, a betegszabadság idejére járó távolléti díj, és a dolgozó után fizetett adóköteles biztosítási díj is. Mivel ezek a tételek is a társadalombiztosítási járulék alapját képezik, ettől az évtől növelik a szakképzési hozzájárulás alapját.
Megbízási jogviszonyban foglalkoztatottak után akkor kell társadalombiztosítási járulékot fizetni, ha a havi (arányosított) megbízási díj eléri vagy meghaladja a minimálbér 30 százalékát, azaz 21 450 forintot - illetve naptári napokra a minimálbér harmincad részét - mert akkor a Tbj. értelmében biztosítottnak minősülnek. Megbízási jogviszonyban foglalkoztatja a vállalkozások egy része például a munkavédelmi ügyintézőt, szakértőket, illetve egyetlen feladat ellátásával megbízott szakembereket.
Ezekben az estekben a társadalombiztosítási járulék alapja, a személyi jövedelemadó előlegének alapja. Tekintettel arra, hogy a megbízottnak nyilatkoznia kell az adóelőleg levonásához a kifizető részére az általa elszámolt költség százalékos mértékéről, ami maximum 50 százalék lehet, és az adó alapját ennek megfelelően határozzák meg, ezért a társadalombiztosítási járulékának is ez a csökkentett összeg az alapja. Ennek megfelelően kell a szakképzési hozzájárulást is megállapítani.
Kisvállalkozásoknál fordulhat elő, hogy a főfoglalkozású társas vállalkozó év közben nem vesz fel rendszeres jövedelmet a cégtől, csupán osztalékelőleget vagy az év zárásakor osztalékot. Ezért bérköltség nem keletkezik, tehát eddig nem kellett utánuk szakképzési hozzájárulást fizetni.
Társadalombiztosítási jogviszonyukból adódóan azonban az úgynevezett minimumjárulék intézményét kell alkalmazni a cégnek. Fő szabály szerint a minimálbér kétszeresének megfelelő (143 000 forint) társadalombiztosítási járulékalapjuk van, de legalább a minimálbér (71 500 forint) után a vállalkozásnak be kell fizetnie a nyugdíjbiztosítással és az egészségbiztosítással kapcsolatos összes járulékot. 2009-től ez a társadalombiztosítási járulékalap is a szakképzési hozzájárulás alapját képezi. Tehát hiába nem vettek fel jövedelmet, a cégnek szakképzési hozzájárulást is kell fizetnie utánuk.
A társadalombiztosításról szóló törvényben szereplő "foglalkoztató" fogalmából következik, hogy olyan összeg után is fizethetünk szakképzési hozzájárulást, amelyet nem a velünk biztosítási jogviszonyban lévő természetes személynek fizetünk ki, hanem egy másik cég dolgozójának. Én akkor találkoztam ezzel a kérdéssel a gyakorlatban, amikor egy nagykereskedő cég jövedelmet juttatott a kiskereskedelmi cég boltvezetőinek, ha többet eladnak a termékéből. Ezek az összegek társadalombiztosítási járulékalapot képeznek. Ettől az évtől kezdve pedig már szakképzési hozzájárulást is fizetni kell utánuk.
E kiragadott példák okoztak tapasztalataim szerint hibát ebben az évben a szakképzési hozzájárulás kiszámításánál.
A szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2003. évi LXXXVI. törvény lehetővé teszi, hogy a vállalkozások a szakképzési hozzájárulást, vagy annak egy előírt részét a jogszabály céljainak megfelelően használják fel.
A felhasználási módok fő csoportjai - melyeken belül még több módozat is megkülönböztethető - a következő:
1. szakmai gyakorlati képzések megszervezése, (Egyes módozatoknál lehetséges a hozzájárulás teljes összegének elköltése is, kincstári befizetés nélkül.)
2. a szakképzési hozzájárulás egy részéből fejlesztési támogatás nyújtása, illetve
3. a hozzájárulási kötelezettség egy részének a saját dolgozóink képzésére történő felhasználása.
Kovácsné Álmosdy Judit
HR HáttéR/2009. október
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
A kormány a hazai kkv-k erősítésére 15 milliárd forint kerettel munkavállalók képzését támogató programot indított, közölte Varga-Bajusz... Teljes cikk
A diákok digitális készségei javuló tendenciát mutatnak, de még van hová fejlődniük, különösen az algoritmikus gondolkodást igénylő, komplex... Teljes cikk
Folytatjuk a Budapest Business Journal HR-hez kapcsolódó iparági listáinak közlését. Ezúttal a tréningcégeket vesszük nagyító alá a vállalati... Teljes cikk
- Átadták a Szakképzési Díjat: itt vannak a győztesek 4 napja
- "HR vezetők, figyelem! Így fejlesztheti csapatát célzott, gyakorlatias képzésekkel - díjmentes konzultációval" 4 napja
- Elindult az év képzési pályázata, 150 millió forint támogatás is igényelhető - Rengeteg a pozitív változás 2 hete
- Erre van szüksége a cégeknek az SNI-tanulók foglalkoztatásához 2 hete
- Képzés a munkahelyen: kötelezhet a munkáltató? 2 hete
- Ekkora fizetésre számíthat, aki átképzi magát informatikusnak 3 hete
- AI-képzettség tekintetében is nagy a nemek közti szakadék 3 hete
- Külföldi munka: adókon innen, határokon túl 1 hónapja
- 15 milliárd forintos kerettel indul a munkavállalók képzését támogató program 1 hónapja
- Többségében roma embereket képeznek majd ki csúcstechnológiára 1 hónapja
- Csak a dolgozók töredéke vett részt AI-jal kapcsolatos továbbképzésen 1 hónapja