kapubanner for mobile
Megjelent: 8 éve

A munkakönyv elég a jogviszony igazolására?

63 éves vagyok. Nyugdíjba szeretnék vonulni. Az öregségi nyugdíjkorhatárt ez év szilveszterekor töltöm be. A szükséges szolgálati időt megszereztem, papírjaimat beadtam. Kaptam azonban vissza egy levelet, hogy 1990 előtt hiányzik két hónapom, (ez nem is lenne igazán probléma), de 1990 évtől 1991 évig hiányzik 14 hónap, melyet elfogadnak szolgálati időnek, de forintosítani adathiány miatt nem tudják. Próbáljam meg igazolni, mennyit kerestem ezen idő alatt, melyet TB pecséttel ellátva tudok pótolni. Ha ezt nem teszem meg, akkor tárgytalannak tekintik a leadott nyugdíjazási igényemet. Itt a problémám. Eltelt 1990 óta 26 év, a cég amelynél dolgoztam már nem is létezik. Nekem a 26 évvel ez előtti fizetési papírjaim (adópapírjaim sem) nincsenek már meg, tehát igazolni semmit nem tudok, max. csak annyit, hogy akkor még volt a MUNKAKÖNYV, amelybe be van jegyezve, hogy mennyi volt a fizetésem belépéskor és kilépéskor. Ha más nincs, akkor a nem elég ez az igazolás? Papírjaim benyújtásakor a katona- és munkakönyvem is bekérték. Kérdésem az lenne, mit tudok tenni ilyenkor? Honnan tudok beszerezni 26 évvel ezelőtt bérpapírokat, annak ellenére, hogy a majdani alacsony nyugdíjamhoz ez a 14 hónap is pár ezer forintot jelentene.

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A munkakönyv teljes bizonyító erejű okirat, a nyugdíjhatóságnak el kell fogadnia az abban szereplő adatokat.

A nyugdíjigényét egyébként csak akkor befolyásolhatná a kérdéses időszak, ha annak hiányában nem szerezte volna meg a teljes öregségi nyugdíjhioz szükséges 20 év szolgálati időt (vagy a résznyugdíjhoz szükséges 15 év szolgálati időt).

Ha nem ez a helyzet, akkor a nyugdíjigényét köteles elfogadni a nyugdíjbiztosító.

Érdemes egy személyes egyeztetést kérnie, hogy tisztázza a szolgálati idejét és a nyugdíjjárulék alapját képező kereseteit.

A TB nyilvántartásaiban nem szereplő adatokat egyébként a TB nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 43.§ (2) bekezdése szerint a következőképpen igazolhatja:

A szolgálati időt a társadalombiztosítási igazgatási szervek nyilvántartása alapján kell számításba venni. A társadalombiztosítási igazgatási szervek nyilvántartásai alapján nem igazolt szolgálati időket - ha jogszabály másként nem rendelkezik - abban az esetben kell figyelembe venni, ha azokat az igénylő
a) a foglalkoztató által kiállított egykorú eredeti okirattal (igazolással), vagy
b) a foglalkoztató eredeti nyilvántartásai alapján kiállított igazolással, vagy
c) egyéb hitelt érdemlő módon
bizonyítja.

A munkakönyv az a) pontnak megfelelő okirat.

(A b) pont az Ön esetében nem jöhet szóba, ha a volt munkáltatója jogutód nélkül megszűnt. A c) pont arra utal, hogy a kérdéses időszak szolgálati idő jellegét két olyan munkatársi tanúval is igazolhatja, akikkel a kérdéses időszakban együtt dolgozott - preferáltan olyan tanúk jöhetnek szóba, akiknek a TB már elismerte a kérdéses időszakot szolgálati időként).

A levele szerint a kérdéses időszakot egyébként elfogadja szolgálati időnek a nyugdíjbiztosító, csak a nyugdíjjárulék alapját képező keresetét nem ismeri - de a munkakönyv pont ennek igazolására is szolgál.

Aki válaszol:

Nyugdíjszakértő - Dr. Farkas András Nyugdíjszakértő - Dr. Farkas András

Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Dr.Farkas András, a NyugdíjGuru News alapító-főszerkesztője válaszolja meg. A budapesti ELTE jogi karán summa cum laude végzett jogász. Az elmúlt 22 évben több nagy biztosítótársaság és közvetítő cég felsővezetésének tagja, az élet- és nyugdíjbiztosítások szakértője. 2013 óta a Facebook NyugdíjGuruja több, mint 60 ezer követővel, 2015 óta a NyugdíjGuru News alapítója és szerzője.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Nyugdíjba kényszeríthet-e a munkáltatóm?

2023. augusztus 01 -el lesz meg a 40 év szolgálati időm, s mehetnék el korkedvezményes nyugdíjba (már személyesen is egyeztettem a NYUFI-val ). A... Teljes cikk

Hogyan tudom igazolni a be nem jelentett munkaviszonyomat?

Hogyan tudom igazolni a be nem jelentett munkaviszonyomat, ha 1995 és 1996-ban ténylegesen dolgoztam? Teljes cikk

Tovább dolgozhatok-e Angliában, ha itthon nők 40-el nyugdíjba mentem?

2021-ben kértem meg a kimutatást a Nyugdíjbiztosítási osztálytól. Idén júniustól igénybe vehetném a nők 40 kedvezményes nyugdíját a külföldi... Teljes cikk