kapubanner for mobile
Megjelent: 8 hónapja

Ösztöndíjprogram indul: cél a versenyképes jövedelem

Éves szinten 580 millió forintos keretösszeggel indul ösztöndíjprogram októbertől a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) a doktori képzésben részt vevők anyagi megbecsülésének javítása érdekében.

A PTE hétfői közleményében azt írták: a munkaerőpiacon elérhető jövedelemmel való versenyképesség elérése a célja az egyetem új, úgynevezett Kiegészítő Doktori Hallgatói Ösztöndíjának, amelynek finanszírozását fele-fele arányban vállalta az intézmény és annak fenntartója, az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány (UQA).

A kommünikében Bódis Józsefet, az UQA elnökét idézve azt írták: azért szánnak jelentős forrást a PhD-képzésben részt vevők támogatására, hogy pusztán anyagi okokból a fiatal tudós palánták ne hagyják el a pályát. Az elnök szerint emellett a "modellváltás alapgondolata a teljesítmény, ezért a tudományt magas szinten művelő fiatalok számának növelését" célozták meg. Miseta Attila, a PTE rektora közölte: a doktori képzések vonzerejének növelése érdekében induló ösztöndíjprogram az egyetem és a fenntartó alapítvány együttműködésének egyik szép példája, az az oktatás és a kutatás peremterületén munkálkodókat szolgálja.

Komócsi Andrást, a PTE tudományos rektorhelyettesét idézve közölték: az elmúlt évek gazdasági tendenciái mentén feszültség alakult ki a piacon elérhető kereset és a doktoranduszok juttatásai között, emiatt pedig - elsősorban a műszaki és az orvostudományok területén - csökkent az érdeklődés a PhD-képzései iránt. A rektorhelyettes szavai szerint ezt szeretnék a kiegészítő doktoranduszi ösztöndíjjal orvosolni.

Az ösztöndíj-rendszer kételemű. Az egyikre a már beiratkozott PhD-hallgatók pályázhatnak, a képzés kutatási és képzési szakaszában havi 60 ezer, a kutatási és disszertációs szakaszban havi 100 ezer forint ösztöndíjra. Létrehoztak egy olyan kategóriát is, mely kapcsán a legkiemelkedőbb teljesítményt mutató PhD-hallgatókat díjazzák, itt az összeg 100 ezer forint az adott tanév 12 hónapjára - olvasható a PTE közleményében.

Közölték: a magyar doktoranduszok normál ösztöndíja, melyet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal folyósít 2023. július 1-jétől havi bruttó 295 ezer forint, melyhez - a PhD-hallgató élethelyzete alapján - havi bruttó 40 ezer forint családi pótlék is járhat. A PTE-n 2023 őszén induló új ösztöndíjával mindez havi nettó 60 ezer, illetve 100 ezer forinttal egészülhet ki.

A kiemelkedően teljesítők egyéb ösztöndíjakat is elnyerhetnek, így az Új Nemzeti Kiválóság Programba pályázhatnak országos szinten havi 100 ezer forintra, vagy a PTE saját ösztöndíjprogramjának keretében, a László János Doktorandusz ösztöndíjban is részesülhetnek havi 40 ezer forint erejéig - ismertették.

MTI

  • 2024.05.16Atipikus foglalkoztatási formák – Dr. Bankó Zoltán Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Minden második európai pedagógust veszélyeztet a stressz, ami a fizikai és mentális egészségükre is hatással van

Az Egyesült Államokban tízből négy pedagógus a kiégés tüneteivel küzd, az európai tanároknak pedig közel fele kisebb vagy nagyobb fokú stresszt... Teljes cikk

Czomba Sándor: elsősorban a magyar munkavállalókat segíti a munkásszállás-kialakítás támogatása

A program keretében kialakított szállásokon legalább ötven százalékban magyar embert kell elszállásolni. Teljes cikk

Kizárólag megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató üzem nyílt Dabason

A telephelyen jelenleg 55-en dolgoznak és további 5-10 főt terveznek felvenni a következő hetekben. Teljes cikk