kapubanner for mobile
Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő - Forrás: MTI
Megjelent: 15 éve

Módosítás alatt a szakképzési hozzájárulásról szóló törvény

A szakképzés versenyképességének növelését és a szakmunkáshiány csökkentését segítheti elő a szakképzési hozzájárulásról szóló törvény módosítása, amelynek fontos eleme a szakiskolai tanulmányi ösztöndíj bevezetése. Egyes vélemények szerint azonban az ösztöndíjat nem 16 éves kortól, hanem 14 éves kortól kellene bevezetni.

Simon Gábor kifejtette: a kormányprogramban megfogalmazottak szerint a szakképzés modernizációjának célja, hogy a képzés szerkezete és a kibocsátott tanulók száma, felkészültsége minél jobban igazodjon a munkaerőpiac igényeihez. Kitért arra, hogy jelenleg egyszerre van jelen a túlképzés és a szakemberhiány a munkaerőpiacon, és utóbbiban jelentős szerepe van a szakképzés alacsony presztízsének, az információhiánynak és a nem kellően ösztönző támogatási rendszernek.

Mint elhangzott, a módosítás fontos eleme a szakiskolai tanulmányi ösztöndíj bevezetése. A jogszabály módosítását indokolja a közúti közlekedési szolgáltatást végzőkkel kötött megállapodás, és a jogi környezet változásából eredő jogharmonizációs kötelezettség is. Ösztöndíjban azok részesülhetnek majd, akik nappali rendszerű oktatásban, szakiskolai évfolyamon, szakképző intézményben tanulnak és az adott régióban igényelt szakképesítést sajátítanak el. Az ösztöndíj forrása a munkaerő-piaci alap lesz, a juttatástól azt várja a kormány, hogy csökkenti a szakképzettség nélkül kikerülők számát a rendszerből. A javaslat esélyt jelenthet a hátrányos helyzetű fiatalok számára a tanulásra, képzettség megszerzésére - hangsúlyozta Simon Gábor.

Az államtitkár szólt arról, hogy a területi versenyképesség javítása érdekében, a fuvarozók és a kormány közötti megállapodás értelmében bővülnek a szakképzési hozzájárulás saját dolgozó képzésére fordítható támogatási céljai. Az előterjesztés azt is rögzíti, hogy a nonprofit gazdasági társaságoknak nincs szakképzési hozzájárulási kötelezettsége - közölte az államtitkár.

Kuzma László (KDNP) úgy fogalmazott: lassan havonta foglalkoznak ezzel a törvénnyel, amellyel hosszú távra kellene elrendezni a szakképzés helyzetét, azonban a folyamatos módosítások révén a fenntartók és az oktatási intézmények is nehezen alkalmazkodnak. A kereszténydemokrata képviselő azt mondta, a szakiskolai tanulmányi ösztöndíjat nem 16 éves kortól, hanem már a pályaválasztástól, tehát 14 éves kortól be kellene bevezetni. Úgy vélte, egy-egy szakmát nem az ösztöndíj miatt választ egy fiatal, hanem a későbbi jó megélhetés reményében.

A közúti közlekedés kedvezményeivel kapcsolatban Kuzma László arról beszélt, hogy a kormány és a fuvarozók közötti megállapodás sérti az egyenlő esélyeket, így diszkriminatív. Aggályosnak nevezte azt is, hogy a fenntartóknak adott szakképzési hozzájárulás azonnal eljut-e a szakiskolákhoz.

Velkey Gábor (SZDSZ) azon a véleményen volt, hogy a szakképzési törvényen minden évben generális módosításokat hajtanak végre, amitől a rendszer bonyolult, bürokratikus, nehezen "kezelhetővé" válik, és ez nem jó irány. Helyesnek ítélte, hogy a javaslat a szakképzés esetében a kamarai feladatokat pontosítja és azok számon kérhetőek lesznek a kamarákon, de ez a megoldás növeli a bürokratizmust. Az SZDSZ elutasítja, hogy az előterjesztés "extra kivételeket" tesz a közúti közlekedési szolgáltatást végzőkkel, amely Velkey Gábor szerint a ágazatok között aránytalanságot eredményez.

Mint elhangzott, a liberálisok helyeslik ugyanakkor a szakiskolai tanulmányi ösztöndíj rendszerét, ami a legjobb tanulók megtartására lehet jó, és az SZDSZ támogatni tudja, hogy a Regionális Fejlesztési és Képzési Bizottságok (RFKB) döntési jogokat kapjanak. Velkey Gábor alapvető problémának tartja, hogy az RFKB az adott régióban meghatározza a gazdaság által igényelt szakképesítéseket. A liberális képviselő szerint a rendszer akkor működik jól, ha közvetlenül a munkaerőpiacról jönnek a szükségletek.

Dér Zsuzsanna (szintén MSZP) elmondta: indokoltnak tartaná 16 évről 14 éves korra leszállítani a szakmaválasztás időpontját.

Velkey Gábor (SZDSZ) egyetértett azzal, hogy az általános iskolai rendszer alkalmatlan a szakmunkára fogékony gyerekek kiválasztására, a nyolcadik osztály után kontraszelekcióval történik a szakmunkások kiválasztása - jegyezte meg.
A szabaddemokrata képviselő szerint "kétkezi munkára koncentráló" gyakorlati szakképzésre van szükség a középiskola kilencedik és tizedik osztályában, olyan képzésre, ami biztosítja a későbbi helyes szakmaválasztás lehetőségét. Az ellenzéki politikus szerint a Ház által tárgyalt javaslat alkalmatlan a valódi változtatásokra, és nem a szakképzési rendszer átalakításának helyes irányába hat.

Filó Pál (MSZP) kiemelte: a pártok között egyetértés van a szakmunkás tanulók ösztöndíjrendszerének bevezetésében. A kormánypárti politikus hozzátette: a munkaerőhiány és munkanélküliség együttes jelenléte jól mutatja a szakképzés hiányosságait.

Babák Mihály (Fidesz) szerint elsősorban a "jó szakemberek" megbecsülésére lenne szükség, akik "leminősítése" legalább 15-25 éve tart. Az ellenzéki képviselő szerint a változtatáshoz elsősorban pénzre van szükség, ezért "nagyon üdvözítőnek" tartotta a szakmunkás ösztöndíj bevezetését. Hozzátette: a szakmunka elismerését a keresetek emelésével is segíteni kell.
  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Idén is díjazták a legjobb konferencia és wellness szállodákat

Hat magyarországi konferencia és wellness szálloda, valamint rendezvényhelyszín kapott Aranynap-díjat kiemelkedő színvonalú szolgáltatásaiért 2023.... Teljes cikk

Íme a 150 milliárd forintos foglalkoztatási program 5 legfontosabb eleme

Csütörtöktől elérhető a 30 évesnél idősebb álláskeresőknek szóló, 150 milliárd forintos támogatási rendszer - mondta a Czomba Sándor... Teljes cikk

Vállalkozók figyelem! - a GINOP Pluszban idén 800-850 milliárd forintos a keret

A 2021-2027-es időszakra szóló Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz (GINOP Plusz) 2500 milliárd forint keretéből az idén... Teljes cikk