kapubanner for mobile
Megjelent: 10 éve

Mi minősül munkahelyi zaklatásnak?

Egy hét múlva telik le a próbaidőm. Az éjszaka fegyelmit kaptam. A nappalos műszakban lejönnek a vezetőségből, és miközben dolgozunk, kínoznak minket a kérdéseikkel: műveleti, ellenőrzési utasítás mit tartalmaz, holott lehetetlen ezeket megtanulni kívülről. A legügyesebb,leggyorsabb dolgozó is elbukik, mert zavarba hozzák, lámpalázas lesz. Már úgy megyünk dolgozni, hogy egy csomóban van a gyomrunk, hogy mikor jönnek hozzánk a kérdéseikkel, hogy aztán fegyelmit adhassanak. Ki vagyunk szolgáltatva, mert más munkalehetőség itt a környéken nincs a nőknek. Ünnepnap, mindig menni kell. Ez munkahelyi zaklatásnak minősül?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Először is próbaidő alatt a munkaviszonya azonnali hatállyal, indoklás nélkül megszüntethető. Ezt kizárólag akkor támadhatja meg bíróságon eredménnyel, amennyiben a munkaviszony megszüntetése az egyenlő bánásmód követelményét sérti vagy a munkáltató részéről joggal való visszaélést valósít meg. Az egyenlő bánásmód követelményét akkor sérti a felmondás, ha pl. valamely védett tulajdonságával áll összefüggésben. Védett tulajdonságnak minősül a nem, illetve az életkor is. Joggal való visszaélésnek minősül pl. az, ha szóvá teszi a munkahelyén, hogy a túlórák nem lettek kifizetve (jogával él), amire válaszol a munkáltató a munkaviszonyát megszünteti.

Fegyelmit akkor kaphat, amennyiben munkaviszonnyal összefüggő kötelezettségét felróhatóan megszegi, azaz hibás volt a kötelességszegésben. Az ellenőrzés módja az emberi méltóságot nem sértheti, de az a tény, hogy emiatt izgul, nem teszi az intézkedést jogellenessé. Az sem jogellenes, ha fegyelmi vétség esetén nem kap bónuszt.

Vasárnap és ünnepnap csak kivételes körülmények között lehet dolgozni.

Vasárnapra rendes munkaidő

a) a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben,

b) az idényjellegű,

c) a megszakítás nélküli,

d) a több műszakos tevékenység keretében,

e) a készenléti jellegű munkakörben,

f) a kizárólag szombaton és vasárnap részmunkaidőben,

g) társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához - a szolgáltatás jellegéből eredően - e napon szükséges munkavégzés esetén,

h) külföldön történő munkavégzés során, valamint

i) a kereskedelemről szóló törvény hatálya alá tartozó, kereskedelmi tevékenységet, a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató, valamint kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál foglalkoztatott munkavállaló számára osztható be. Ha a készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére vasárnapra rendes munkaidőt osztottak be, számára a közvetlenül megelőző szombatra rendes munkaidő nem osztható be.

Munkaszüneti napok a következők: január 1., március 15., húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25-26.

Munkaszüneti napra rendes munkaidő az a)-c), g)-h) pontban meghatározott esetben osztható be. A munkáltató vagy a munkakör akkor minősül a munkaszüneti napon is rendeltetése folytán működőnek, ha

a) a tevékenység igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó, helyben kialakult vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásból eredő igény alapján, vagy
b) baleset, elemi csapás, súlyos kár, továbbá az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése vagy elhárítása, továbbá a vagyonvédelem érdekében kerül sor. A munkaszüneti napra vonatkozó beosztási szabályokat kell megfelelően alkalmazni, ha a munkaszüneti nap vasárnapra esik, továbbá a húsvét- és a pünkösdvasárnap tekintetében.

A zaklatási kérdése vonatkozásában elsőként is azt kell definiálni, hogy mit tekint ennek a jog. A zaklatás egy olyan szexuális vagy egyéb természetű magatartás, mely az érintett személy védett tulajdonságával áll összefüggésben (pl. a neme, életkora) és annak célja vagy hatása ellenséges, elidegenítő, megfélemlítő, támadó környezet kialakítása. AZ Ön leírásából ezt nem lehet megállapítani. A bíróság akkor állapítja meg pl. a zaklatást, amennyiben valakinek van egy zavaró, törvény által védett tulajdonsága (pl: betegsége), és arra tekintettel lehetetlenítik el. A zaklatásnak vagy az a vége, hogy a munkáltató szünteti meg a munkaviszonyt vagy maga a munkavállaló megy el. A zaklatás alapelemeit azonban annak kell bizonyítania, aki erre hivatkozik. Önnek tehát azt kellene bizonyítania, hogy az ellehetetlenítő magatartásra női neme, kora stb. alapján kerül sor. EZt pl. azzal bizonyíthatja, hogy csak a nőknél kötnek ki próbaidőt.

Ténykérdés, hogy a munkahelyek többsége nem nőbarát. A munkáltató intézkedése sok esetben sikerrel támadható meg bíróságon, amennyiben azt a női nem motiválta. Amennyiben pl. csak a női munkavállalóknál kötnek ki próbaidőt, az sérti az egyenlő bánásmód követelményét. Hasonlóképpen az is, ha náluk alkalmaznak kizárólag határozott idejű munkaviszonyt, hogy terhesség esetén meg lehessen a munkaerőtől szabadulni.

Jogkérdéssel a Jogpont Hálózathoz fordulhat. Amennyiben az egyenlő bánásmód követelményének megsértésével összefüggő panasza van, az Egyenlő Bánásmód Hatóságtól is kérhet felvilágosítást.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Kéri Ádám Munkajogi szakértő - Kéri Ádám

A jogi egyetemet 2001-ben fejeztem be (ELTE). Ezt követően európai uniós képzéseken vettem részt, majd 2004-től az Egyesült Államokban tanultam amerikai jogot.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.06.05Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit, képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján. Betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.10.02Tréning Kerekasztal Konferencia 2024. A 2024-es, őszi Tréning Kerekasztal Konferenciánk célja, hogy a résztvevők sokféle megközelítést kapjanak arról, a technológia hogyan épülhet be a tréningek világába.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Mikor kapom meg a fizetésem és a bent maradt szabadságomat, ha felmondtam?

Március 7-én felmondtam a munkahelyemen. Mikor kapom meg a bent maradt szabadságomat és a februári fizetésemet? Teljes cikk

Jogszerűen nem fizették ki a túlóráimat, ha táppénzen voltam?

12 órában dolgozom, ez év januárban 192 órát dolgoztam le, 176 óra helyett, így lett 16 óra túlórám. Februárban voltam betegszabadságon 3 napot.... Teljes cikk

Felmondási idő alatt is jár a temetési szabadság?

A 2 nap temetési szabadság arányosítható-e, ha felmondási idő alatt történt? Teljes cikk