Kismamák, kispapák vs. munkáltatók - online kutatás indult
Hiába van Magyarországnak egyre kevesebb lakosa, valahogy még mindig dívik megkérdezni az interjún, hogy mikor akar szülni a felvételiző hölgy. Sok vezető elvből retteg a kismamáktól és a kisgyermekes anyukáktól. Az érzés pedig kölcsönös. A DEVISE Hungary Kft. ezt szeretné oldani online kutatásával.
A kismama nem megbízható dolgozó
Ahogy a beteg, a szerelmes, az éppen válás közepén lévő, vagy motiváció hiányával küzdő alkalmazott vagy bármelyik dolgozó, akivel nem foglalkozunk kellőképp. Az állapotos nők lehetnek néha rosszul, ez igaz, de ki nem? A vizsgálatok pedig adottak, egy hónapra előre tudni lehet, mikor lesz távol a kismama. Ha a hiányzásokat megértéssel és jó szervezéssel, valamint kommunikációval támogatjuk, akkor a kismama lehet az egyik legmegbízhatóbban tervezhető munkavállaló a cégnél.
A többi is terhes lesz
A terhesség nem fertőző betegség, de abban lehet valami, hogy a szülési korban lévő munkavállalóink vágyakozva néznek egy kismamára. Ez viszont előfordulhat más kontextusban is. Hiszen ki ne vágyakozna néha a külföldi utazáson résztvevő kolléga helyére, de titkon néha szívesen kapnánk el egy kis náthát is, hogy némi pihenőidőhöz juthassunk a tévé előtt. Ennek ellenére egyetlen vezetőnek sem jut eszébe félni vagy negatívan megkülönböztetni valakit attól félve, hogy ezentúl mindenki betegszabadságra akarna menni, vagy két hetes külföldi nyaralásra.
Nem lehet kirúgni
Ha egy munkavállaló eddig megfelelően végezte a munkáját, akkor nem a terhessége kapcsán, hanem a mindennapi munkavégzés során vagy a teljesítményértékeléskor kéne, hogy felmerüljön a kirúgás lehetősége.
Megint fel kell venni valakit
Jelen esetben ideiglenes helyettesítésről van szó, ami egyrészt nem két járulék és bér kifizetését vonja maga után, másrészt egy megfelelően koordinált és hatékonyan levezetett átadás-átvétel, és némi telefonos kisegítés segítségével megoldható. Jó gyakorlat, amikor a kismamát megkérjük, hogy ő maga ajánljon vagy vegyen részt az új ember kiválasztásában, mert így harmonikusabban fog működni a két ember közötti kommunikáció is.
Nem tudjuk, mikor akar visszajönni, és ez sok gondot okoz
Ha ezt hallom, mindig visszakérdezek: És miért nem tudjuk? Hiszen nem egy olyan szervezet van, ahol amikor a kismama még csak készül a szülésre, de dolgozik, a vezetője leül vele beszélgetni, hogyan tervezi a jövőt. Nincs benne követelés, elvárás, csak kíváncsiság, és a közös problémamegoldás igénye. Működik a munkáltató és a munkavállaló közötti kölcsönös bizalom, ennél fogva a kismama elmondja, hogy körülbelül mikor szeretne visszatérni vagy esetleg még egy gyermeket vállalni. Az ily módon alakuló munkakapcsolatban mindkét fél arra törekszik, hogy win-win helyzetet hozzon létre, ahol senki nem veszít. Ennél a szervezetnél minden kismama bátran vállalja a kezdeti időszaktól terhességét, nem félnek, és ennek pozitív hozadéka munkavégzésükön és az otthonlét alatti besegítés minőségén és mennyiségén is meglátszik.
Csak addig jön vissza, amíg nem talál más munkahelyet
Ha a munkáltató rosszul bánik vele, biztosan így lesz. Olyan esetet viszonylag nehéz fellelni, amikor egy jól működő kapcsolatot jelentő munkahelyről a biztonságra és nyugodt háttérre vágyó kisgyermekes anya csak úgy, indok nélkül el akart volna menni máshova dolgozni.
Majd részmunkaidőben, meg otthonról akar majd dolgozni
Miért is baj ez? Ez egy kiváló megoldás arra, hogy ne legyen probléma, ellenben a job sharing (munkakör-megosztó) rendszerrel például akár két otthon lévő anyukát is munkához juttathatunk az eredeti költség értékén. Az otthoni munkának pedig a legtöbb ország már meglátta a hasznát. Hogy csak néhányat említsünk: saját időbeosztású, teljesítményen alapuló munkavégzés, alacsonyabb rezsiköltség a munkáltatónál, lojalitás a dolgozónál.
Úgy jön vissza, hogy semmit sem tud
Ha egyik fél sem hajlandó foglalkozni ezzel a kérdéssel, ez bizony így lesz. Ahhoz, hogy ez a kérdéskör megoldódjon, mind a munkáltatónak, mind a munkavállalónak ki kell vennie a részét a munkából aktívan. Egy jól megszervezett program esetén ez nem jár felesleges és magas költségekkel. Ehhez azonban mindkét fél akaratára szükség van.
Mindig lebetegszik a gyerek, sokat fog hiányozni
Ez megint egy olyan kérdés, amely a munkakörök és az esetek jó részében otthoni munkavégzéssel ki lehet küszöbölni. Ha a munkáltató részéről bizalmat lát a munkavállaló, akkor előbb lesz motivációja a betegszabadság idejére a lehetőségeihez mérten családi segítséget igénybe venni vagy akár a munka egy részét otthonról elvégezni.
Sokba kerül
Ezzel teljesen egyetértek azon esetekben, ahol nem foglalkoznak a kismamák kezelésével és azon rejtett költségek megszüntetésével, amelyek a visszatérő munkavállalónál felmerülnek. Ezek a költségek több milliós kiadásokká is válhatnak. Ilyen például a rosszul leszervezett helyettesítés költségei, a visszatérés során a betanítás, és a munkakör visszavétele során keletkező költségek.
Kétség kívül kényes témáról van szó, és mindkét oldalnak van mit tanulnia ahhoz, hogy sikeres együttműködések születhessenek, amelyben egyik félből sem lesz vesztes vagy áldozat.
Ehhez viszont munkáltatóként nem elég, hogy külföldi oldalakat bogarásszunk, és technológiákat, eljárásokat szerezzünk, hiszen egy valami még így is hiányozni fog. Nem tudjuk, mit gondol a másik oldal.
Ennek viszont pont úgy kéne működnie, ahogy egy kiegyensúlyozott, stabil családban szokás: beszélgetni kell egymással, és megtudni egymás igényeit. Ehhez szeretnénk segítséget nyújtani országos online felmérésünkkel. Ebben a kismamák, kispapák, gyermekes szülők véleményét tárjuk fel, hogy ők mitől, miért, milyen eszközök, megoldások, lehetőségek, családbarát vagy GYES-menedzsment program hatására lennének lojálisabbak, megbízhatóbbak, eredményesebbek munkahelyükön.
Az online felmérés az alábbi linken elérhető: http://kutatas.devise.hu/kismama
Az eredményeket egy nagyszabású konferencián mutatják be, hogy ezzel is támogassák az érintettek kommunikációját, egymásra találását, lehetőségeik felismerését.
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.02Projektmenedzsment képzés A projektmenedzsment elméletének és gyakorlatának megismertetése a résztvevőkkel. A projektmenedzsment módszereinek begyakorlása példákon és esettanulmányokon keresztül. A résztvevők projektvezetési képességének fejlesztése és felkészítésük projektek önálló, sikeres lebonyolítására.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
A kulcspozíciók betöltése sosem volt egyszerű feladat, de a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben különösen nagy kihívást jelent a megfelelő vezetők... Teljes cikk
A HR szerepe ma már stratégiai terület, ahol az aktuális trendek, a jogi környezet ismerete nélkülözhetetlen. A XXII. Magyar Munkajogi Konferencia... Teljes cikk
A szakmai gyakornoki programok nemcsak a fiatal tehetségek számára kínálnak lehetőséget, hanem a cégek számára is kiváló keretet adnak az... Teljes cikk
- Ageizmus, anyasági fal: diszkrimináció a munkahelyeken 6 hónapja
- Tudjon meg többet a munkahelyi elszámolásokról egy pillanat alatt! 12 hónapja
- Így indítsunk vállalkozást kismamaként 12 hónapja
- Munka kisgyermek mellett: miért előnyös a kismama-szövetkezet? 1 éve
- Szülés után felhalmozódott szabadság 1 éve
- A kismamaműszak is válasz lehet a munkaerőhiányra 1 éve
- A 30 év alattiak adókedvezménye és a táppénz mennyiben befolyásolja a CSED GYED GYES összegét? 1 éve
- Jó hír iskolakezdés előtt! Korábban érkeznek a szeptemberi családtámogatások 2 éve
- Jászberényben is csak munkaidőben lehet szülni, annyira kevés az orvos és a nővér 2 éve
- Luxemburgban mostantól az egyéni vállalkozóknak is jár az apaszabadság 2 éve
- Hoppá! Felülvizsgálja a kormány szinte a teljes családtámogatási rendszert 2 éve