kapubanner for mobile
Megjelent: 15 éve

Képzési pénzek: kinek jut?

Akár hatszázmillió forintos uniós támogatásra is pályázhatnak azok a nagyvállalatok, amelyek vállalják, hogy a válság következtében szükségessé váló elbocsátások helyett a munkavégzés alóli részleges felmentéssel párhuzamosan képzést adnak a munkavállalóiknak. A kkv-k számára is létezik hasonló kiírás korábbról, amely jó, ám nehéz pályázat.

Idén az első félévben 7391 céggel szemben indult felszámolási eljárás. Ez 30 százalékkal több, mint egy évvel korábban - derült ki az Opten Kft. adataiból. A cégnél úgy vélik, nem tetőzött még a csődhullám, mert a második negyedévben gyorsuló ütemben nőtt a felszámolások száma, egyre nagyobb társaságok jutnak bajba, egyre több kicsit hagyva magára.


Támogatott munkahelyek



Nem véletlen tehát, hogy a kormány több szervezeten keresztül is lehetőséget - pályázati pénzt - kínál a vállalatoknak, hogy a válság okozta nehézségek ne munkahelyek megszűnését eredményezzék. Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) munkahelymegőrző támogatási keretét gyorsan lehívták a cégek, így a kiírást átmenetileg felfüggesztették. A nyári hónapokban zárult programjaik maradványkeretéből, illetve több visszalépő pályázó támogatásából eredő összegekkel az eredetileg 5,9 milliárd forint keretű program most közel 7 milliárd forintból gazdálkodhat, így a nyár közepén pénzhiány miatt tartaléklistára tett pályázók közül minden vállalkozás bekerült a támogatottak közé - nyilatkozta augusztus végén a Napi Gazdaságnak Székely Gabriella, az OFA ügyvezetője.

A foglalkoztatási feszültségek kezelése érdekében a Szociális és Munkaügyi Minisztérium is indított munkaerő-piaci programot, a "Munkahelyek megőrzéséért" elnevezéssel. Ebből, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat augusztus 26-ai adatai szerint 749 vállalkozást támogattak megközelítőleg 8,7 milliárd forint értékben. Sikertelenül 1587-en próbálkoztak.

A Piac & Profit információi szerint a Társadalmi Megújulás operatív program hasonló célú pályázataiból - a TÁMOP 2.2.3 kódszámú kiírás összesen nyolc különböző albontásban biztosít forrást - már kevesebben jutnak támogatáshoz.


Jó, de nehéz



Az öt főnél több alkalmazottat foglalkoztató mikro-, kis- és középvállalkozásoknak (kkv) szóló TÁMOP 2.3.3/A pénzeinek hatékony lehívásában komoly korlátozó tényező, hogy a pályázat csak akkor támogatható, ha a projektben a képzések súlyozott átlagos óradíja legfeljebb nettó 1200 forint. Ez az összeg nyelvoktatásra még elég, de egy menedzsmenttréning vagy vezetőképzés lebonyolításához ennek a többszörösére lenne szükség. Szakemberek szerint ennek a limitnek az a célja, hogy a fizikai munkát végzők, a termelésben részt vevők munkahelyét védjék.

A szezonális iparágak - mint például az idegenforgalom - esetében gondot jelent, hogy "papíron" idén jobbak a mutatók, mint amilyenek a válság előtti számok voltak. Ha például egy informatikai cég, amely rendszerfejlesztésből, karbantartásból szerzi a bevételét, s tavaly a megrendelő egy összegben, az év végén fizette ki a munkát, idén viszont felmondta a szerződést, az elvégzett munka ellenértékét pedig nyár elején rendezte, akkor a számok alapján nem lehet arra hivatkozni, hogy a válság sodorta bajba a céget, pedig a megrendelés és ezáltal a bevétel is megszűnt. De nem élhetnek a "kis-TÁMOP" nyújtotta lehetőséggel azok sem, akik a túlélés érdekében a válság kirobbanásakor kénytelenek voltak megválni a munkaerő egy részétől, mert az alacsony statisztikai létszám miatt az egy főre jutó fajlagos eredményük magas. Ahogy a vállalkozók fogalmaznak, ha nem változtatnak, belebuknak, ha pedig meglépik az elkerülhetetlent, akkor nem tudnak élni a felkínált túlélési eszközökkel.

Talán az elképzeltnél kisebb lehívási arány miatt is döntött úgy a kormány az augusztus 5-ei ülésén, hogy a 250 főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztató nagyvállalatok a kkv-k kiírására nyújthatnak be pályázatot augusztus közepétől. Ugyanettől az időtől megnőtt a közép-magyarországi régiónak juttatott arány is. Augusztus végén megtörtént a „Munkahelymegőrző támogatás képzéssel kombinálva az 5 főnél kisebb mikrovállalkozásoknak" kiírás társadalmi egyeztetése is. A legkisebbek egyelőre a közép-magyarországi régióban várhatják a kiírást TÁMOP 2.3.3/C kóddal.


Nem biztos a siker



Komoly és gyorsan elvégzendő munka elé állította a TÁMOP-2.3.3.B-09/3 - „Nagyvállalkozások OKJ-s és akkreditált képzéseinek támogatása" című kiírás a szabadságuk után újra munkába álló HR-eseket. Az augusztus közepén megjelent kiírásra szeptember 14-éig lehetett pályázatokat benyújtani. Már megjelent azonban a TÁMOP 2.3.3/B-09/5, illetve a TÁMOP 2.3.3/B-09/6 jelű, "Nagyvállalkozások általános képzéseinek támogatása" című, valamint a TÁMOP-2.3.3.B-09/7, illetve a TÁMOP 2.3.3.B-09/8 jelű, "Nagyvállalkozások belső és akkreditált képzéseinek támogatása" című pályázat. Előbbivel próbálkozni október 1. és november 9. között, utóbbival pedig november 30. és december 31. között lehet.

Ezek "sikere" sem biztos, hiszen a hazai nagyvállalatok zöme többségében multinacionális cég, amelyek nem szeretnek egy évre kötelezettséget vállalni arra, hogy a dolgozói létszámot megtartják. Egy kilenc hónaposra tervezett képzés esetén az ilyen irányú kötelezettségvállalás már másfél év (kétszer kilenc hónap). Azok a vállalatok pedig hezitálnak, amelyek eddig jellemzően "csak" tízmilliós nagyságrendben költöttek képzésre évente, hiszen a nagyobb volumenű lehetőség kiszolgálására a rendelkezésre álló HR-es csapat már nem elég. Az idő fogja eldönteni a mindhárom kiírásban maximumként meghatározott 600 millió forint létjogosultságát.


További pályázatok



A European Conformity Check Vállalkozásfejlesztési Tanácsadó Intézet tájékoztatása szerint október közepén-végén már elérhető és november 16-áig pályázható lesz az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében a "Növényi alapú nyersszesz-, nyersolaj-előállító üzemek létesítése" kiírás. Erre kis- és középvállalkozások, nagyvállalatok, de akár induló vállalkozások is beadhatnak majd pályázatot. A támogatás technológiai blokkok létesítéséhez, felújításához kapcsolódó gépbeszerzéshez, -szereléshez, építéshez, szoftver, hardver, laboreszközök beszerzéséhez, valamint kapcsolódó infrastruktúra telephelyen való kialakításához vehető igénybe. A támogatás lehívásával megvalósuló fejlesztésnek azonos telephelyen legalább egy gyártási blokkot kell tartalmaznia, melynek éves kapacitása meghaladja az ezer tonnát, de nem haladja meg a tízezer tonnát. Az igénybe vehető támogatás legkisebb összege 6000 eurónak, a legmagasabb pedig egymillió eurónak megfelelő forint. A támogatás mértéke 40-60 százaléknyi, vissza nem térítendő támogatás.

Idén októberben várhatóan utoljára írják ki a mezőgazdasági termékek értéknövelését célzó pályázatot, amely maximálisan kétéves megvalósítási időt ír elő. Ez azt jelenti, hogy akár a 2012-re tervezett beruházásokat is érdemes belerakni ebbe a pályázatba, és elnyerni rá 40-50 százalék vissza nem térítendő támogatást - jelezte Csomár Zoltán, az ECC gazdasági igazgatója. Támogatott gyakorlatilag bármilyen építéssel, felújítással, bővítéssel járó beruházás - akár zöldmezős is -, illetve akár külön is támogatható gyakorlatilag bármilyen - az élelmiszeriparban, termékfeldolgozásban - használt gép, berendezés beszerzése is.

Megjelent a Piac és Profit magazin októberi számában.
  • 2024.05.23Külföldiek foglalkoztatása Magyarországon – Dr. Fehér Dániel Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismeretiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.13Tudatos delegálás - vezetői tréning Programunk két fontos vezetői készség fejlesztésére irányul. Az egyik a tudatos delegálás, mint elengedhetetlen vezetői időfelszabadító, munkatárs-fejlesztő készség, a másik az ehhez szükséges asszertív kommunikáció, amely ezt a folyamatot segíti.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Keddtől lehet pályázni Az Év felelős foglalkoztatója pályázatra

A vállalkozások öt kategóriában pályázhatnak a díjra. Teljes cikk

Legyen befogadóbb a foglalkoztatás jövője: májusban rendezik az EU Sokszínűségi Hónapot

Az EU Sokszínűségi Hónap minden májusban a méltányos munkakörnyezet megteremtését hivatott előmozdítani egy minél inkább egyenlő esélyeken... Teljes cikk

Pályázat indul az egyetemeknek tudományos és innovációs parkok létrehozására

340 milliárd forintnyi pályázat indul csütörtökön az egyetemek számára tudományos és innovációs parkok létrehozására - jelentette be Hankó... Teljes cikk