Agresszivitás kezelése a munkahelyen és azon kívül

Sok esetben a stressz, a kezeletlen problémák agresszív viselkedésben csúcsosodnak ki az emberek mindennapjai során. A reggeli készülődés a gyerekkel, a közlekedés vagy a családi gondok, de akár a munkahelyi problémák – bármelyik megalapozhatja a feszült hangulatot. Ezután nem csoda, ha a legapróbb dologra is rosszul reagálunk. Sok félreértés melegágya, ha nem gondolkodunk tiszta fejjel. Ez persze tovább fokozza a stresszt, így egy ördögi körbe kerülünk. Hogyan lehet ebből kikeveredni, és mit tegyünk, hogy levezessük a stresszt? Mi a megoldás, ha a kollégánk, beosztottunk viselkedése válik agresszívé?
Mi áll az agresszív viselkedés hátterében?
Az agresszív viselkedés mindig több tényező kölcsönhatásának eredménye. Éppen emiatt nehezebb kezelni is, hiszen mindenkinél más az ami beaktiválja, amitől egyik pillanatról a másikra agresszívan kezd viselkedni. Lehet személyes, környezeti vagy akár társadalmi kérdés is a kiváltó ok.
A stressz és a frusztráció gyakran hajlamosít agresszív viselkedésre. Ha valaki túlterheltnek érzi magát, vagy képtelen megfelelően kezelni az érzelmi nyomást, akkor hajlamos lehet az agresszióra. Kommunikációs nehézségek és konfliktusok szintén hajlamosíthatnak rá, különösen, ha valaki nem tud hatékonyan kommunikálni vagy nem tudja megfelelően kifejezni az érzéseit, igényeit. Személyes gondok, mint például pénzügyi nehézségek vagy családi, egészségügyi problémák, valamint a mentális panaszok, például elfojtott düh vagy depresszió is okozhatnak agresszív viselkedést.
Az agresszió lehet passzív is
A passzív-agresszív magatartás sokféle módon megjelenhet egy munkahelyen. A viselkedésmintára jellemző, hogy az ilyen típusú emberek szeretik magukról ledobni a felelősséget, másra hárítják azt. Nem tartják a határidőket, visszatartanak információt vagy nem tartják tiszteletben az eltérő felelősségi szinteket. Sajnos az ilyen viselkedés rengeteget ront a munkahelyi hangulaton, a dolgozók mentális egészségén, hosszú távon akár kiégéshez vagy felmondási hullámokhoz is vezethet a csapaton belül.
Hogyan előzhetjük meg az agresszív viselkedést a munkahelyen?
Az agresszív viselkedés megelőzése nem mindig könnyű feladat. A tudatos intézkedések, a rendszeres kommunikáció és a következetesség, segíthetnek csökkenteni az agresszió előfordulását, és hozzájárulhatnak az egészségesebb és harmonikusabb munkahelyi környezet kialakításához.
Megfelelő képzés és támogatás
Fontos, hogy a munkáltatók és különösen a vezetők időben felismerjék a munkahelyi agresszió jeleit és azok lehetséges okait. Az oktatás és az érzékenyítő tréningek nem csak a helyzetek és a mozgatórugók felismerésében segíthetnek, hanem eszközöket is adhatnak a munkatársaknak az effektív reagálásban. A megelőzés részeként munkavállalói támogató programokat is indíthatunk, ahol a prevención és a segítségnyújtáson van a hangsúly. Akár program keretében, akár külső szakemberrel (pszichológus, jogász, pénzügyi tanácsadó, coach) is konzultálhatnak a munkatársak, anonimitásuk megőrzése mellett.
Támogató környezet kialakítása
Amikor a kollégánk vagy beosztottunk agresszíven viselkedik, fontos megpróbálni megérteni a háttérben meghúzódó okokat. Kommunikáljunk velük tisztelettel és empátiával, próbáljuk meg kideríteni, mi okozza a viselkedésüket, és hogyan lehetne segíteni nekik. A támogató és ösztönző környezetből nem hiányozhat a tiszteletteljes kommunikáció. Ennek előmozdítása, a konfliktuskezelő készségek fejlesztése és a nyitott kommunikációs csatornák fenntartása, a határok felállítása elsődleges szempont kellene hogy legyen, már az onboardingtól kezdve folyamatosan a szervezet életében.
Visszajelzés és értékelés
A támogató környezet és a munkahelyi kultúra részeként a visszajelzésnek is működnie kell, persze megfelelő formában. A rendszeres visszajelzési mechanizmusok bevezetése, mint a teljesítményértékelő beszélgetések, az elégedettségi felmérések és az informális visszajelzések együttesen segíthetnek az agresszió megelőzésében és más jellegű problémákra is időben felhívhatják a figyelmet.
Konfliktuskezelési stratégiák kidolgozása
A konfliktuskezelési stratégia legyen többrétű. Tartalmazhatja például a mentális jóllétet segítő meditációs vagy mozgással kapcsolatos lehetőségeket a munkatársak számára, illetve konfliktuskezelési tréningeket is. Magában foglalhatja az ombudsman szolgáltatások elérhetőségét, és része kell hogy legyen egy világos eljárási rendszer, amelyben egyértelműen meghatározzuk az elfogadhatatlan viselkedési normákat és az agresszióval szembeni zéró toleranciát, valamint az agresszív viselkedés bejelentési folyamatát.
Kényes és fontos feladat: a nyílt agresszió kezelése
Az agresszió megnyilvánulási módjai közül ritkábban esik szó a munkahelyi nyílt agresszióról és annak kezeléséről. Nem kell, hogy tettlegességig fajuljon a szituáció, a szóbeli bántalmazás, mobbing is ide sorolható. A nyílt agresszió kezelése kényes, de ugyanakkor fontos feladat, amelyet a munkáltatóknak és a vezetőknek kell hatékonyan kezelniük minden alkalmazott - beleértve az agresszíven viselkedő munkatársat is - biztonsága és jólléte érdekében.
Fontos az érintettek megnyugtatása (nem csitítása), és a konstruktív kommunikáció kezdeményezése az agresszív személlyel. Fontos, hogy az agresszió elfogadhatatlanságát határozottan kell kommunikálni, és szükség esetén következetesen eljárni. Az események részletes dokumentálása és jelentése kulcsfontosságú a későbbi intézkedések szempontjából. Emellett szükség lehet további segítségnyújtásra az agresszív viselkedést mutató kolléga részére, bevonhatjuk a munkavállalói támogató programba, ahol külsős szakemberek segítségét is kérheti. Hosszú távon fontos a munkahelyi kultúra alakítása, amely tiszteletteljes és támogató a munkatársak számára, beleértve az érzékenyítő tréningeket és a konfliktuskezelési képzéseket egyaránt.