Mesterséges intelligenciával a rák ellen - interjú a Turbine HR igazgatójával, Török-Böröcz Annával

A harmadik legforróbb magyar startupként szerepel a Forbes 2023-as listáján, bekerült a CB Insights TOP 100 legígéretesebb AI-t használó cége közé is – a Turbine teljesen úttörőként robbant be a piacra, hogy átformálja az emberek képét a rákkutatással és gyógyszergyártással kapcsolatban. 2016-ban még alig 10 főből állt a csapat, mára már saját laborjuk van, és több neves gyógyszeripari szereplővel - például AstraZeneca, ONO - is partnerségben állnak. Náluk jártam nemrég, és beszélgettem el hosszasan a HR vezetőjükkel.
Hét éve dolgozol a Turbine-nál. Hogyan kerültél ide?
Végzettségem szerint közgazdász vagyok, de előtte tanultam biológiát is, így külön izgalmas, hogy ezzel a csapattal – korábbi szaktársakkal is - dolgozhatok együtt. Az immáron 3 fős HR csapatot vezetem, amely hatalmas büszkeség számomra. Nagyon szeretek velük dolgozni, és közösen építeni a HR-t a cégen belül.
Az alapítók részéről 2017-ben merült fel először, hogy szükség lenne egy operatív dolgokkal, adminisztrációval, illetve egyéb mindennapi teendőkkel foglalkozó HR-esre, aki segít összefogni a cégen belül az embereket. Ekkor merült fel a nevem, jött egy telefonhívás, én pedig nagyon szerettem volna tanulni és tapasztalni. Úgyhogy igent mondtam, a többi meg már történelem. Az is nagyon fontos volt, hogy olyan helyen dolgozhassak, ahol értik a HR lényegét és létjogosultságát, vagy legalábbis dolgozhatok azon, hogy ezt kialakítsuk, ezért nagyon hálás vagyok a srácoknak, hogy már ilyen korán gondoltak erre, illetve rám ennek kapcsán.
Min dolgoztok pontosan?
A Turbine-ban egy mesterséges intelligenciával támogatott platformot építünk, ami képes szimulálni az emberi sejtekben található fehérjék válaszait a terápiára és egyéb beavatkozásokra, változásokra. A fő célunk, hogy a legnagyobb gyógyszeripari szereplőkkel együttműködve az új és ígéretes gyógyszerek fejlesztésének hosszú és kockázatos folyamatát akár az engedélyezésig támogassuk, ezzel növelve az esélyt, hogy ezek valóban eljussanak a betegekhez.
Mit szimbolizál a turbina?
A perturbációs analízis, azaz a perturbation analysis betűiből olvasható ki, és tulajdonképpen ezzel foglalkozunk. Belenyúlunk a sejtekbe, és megnézzük/analizáljuk utána, hogy mi történik velük.
Ha jól tudom, van irodátok Budapesten és Cambridge-ben is. Mindenkiért te felelsz?
Itt Budapesten van a headquarterünk, és tavaly október óta már nem egy közösségi irodában vagyunk, mint a kezdeti években, hanem a sajátunkban. Az irodával együtt nyitottuk meg a laborunkat is, amire nagyon büszkék vagyunk, mert egy nagyon profin felszerelt, nemzetközi szintű laborról van szó, ami sokkal hatékonyabbá teszi a munkánkat. Cambridge-ben egy közösségi irodában vagyunk jelen, illetve vannak kollégáink Bécsben, Írországban, Spanyolországban, és már az Egyesült Államokban is. A tavalyi évnek a nagy eredménye, hogy ennyire nemzetközi lett a csapat és további nagyszerű kollégákkal bővültünk. Gyakran jönnek a budapesti irodába ők is, hogy a lehető legtöbbet találkozzunk. És igen, minden lokációért mi négyen felelünk.
Mi az elsődleges küldetés vagy cél, amit mindig szem előtt tartotok a HR csapattal?
Építeni szeretnénk. A Turbine egy pici csapat volt, amikor én csatlakoztam, körülbelül 10 főből állt. Most 70-en vagyunk, 7 év alatt ez nem egy drasztikus, hanem inkább egy megfontolt és stabil növekedés, fokozatosan építettük a folyamatokat gyakorlatilag az alapjaitól. Ennek az építkezésnek pedig egy nagyon fontos eleme az, hogy időről időre át kell gondolnunk, adott esetben ki kell dobnunk, kiegészítenünk vagy feljavítanunk a régi megoldásokat. Nagyon fontos, hogy ez a munka a céges célok megértésével és szem előtt tartásával történjen, ne pedig öncélúan. Egy igazán jó kultúra építéséhez és egy jó HR-es működéshez elengedhetetlen ez, csak így lehet partnerségben a csapattal előre haladni.
Mit éltél meg eddig a legnagyobb sikerednek karriered során?
Nehéz kérdés, mert nem biztos, hogy csak egy van. A Turbine maga egy sikersztori, és nagyon büszke vagyok arra, amit eddig elértünk, és hogy jó pár régi motoros kolléga van még az alapítóinkon kívül, akikkel praktikusan a kezdetektől fogva itt vagyunk. Ez azt jelenti, hogy mind egyénileg, mind csapatként is meg tudtunk ugrani olyan dolgokat, amik szükségesek voltak a cég fejlődéséhez. Ehhez a fejlődéshez pedig elengedhetetlen volt az állandó megújulás, és az erre való nyitottság is, ami egy innovációval foglalkozó cégnél pláne egy nagyon fontos érték. Rendkívül büszke vagyok arra is, hogy egyre több, iparágon kívüli helyről is elismerik a munkánkat, és én is egyre több platformon mesélhetek a Turbine-ról.
Mi kell ahhoz, hogy valaki itt dolgozzon? Mi a legfontosabb, hogy meglegyen egy potenciális új kollégában?
A Turbine-ban sok pozíció betöltéséhez nagyon komplex skillset szükséges, hiszen olyan problémákon dolgozunk, amiken korábban még senki. Szuper tehetségek dolgoznak nálunk a kezdetektől, de nem minden esetben evidens Magyarországon megtalálni ezeket a jelölteket, pláne, hogy nem itthon van a piacunk. Nagyon fontos, hogy nincsen tökéletes jelölt, még ha igyekszünk arra lőni, akkor sem, és van, amikor be kell építeni a skillset kiegészítését az onboardingba. Sokszor a kollégák elvárás nélkül is fejlesztik magukat és akár elindulnak egy teljesen más diszciplína irányába. A szakmai kritériumok mellett természetesen fontos, hogy a jelölt passzoljon a kultúránkba, legyen nyitott az innovációra, és legyen képes folyamatosan fejlődni, megújulni. Ezen értékek nélkül egyébként biztos vagyok benne, hogy nem tartanánk ott, ahol jelenleg vagyunk.
Hányan dolgoztok összesen itt, milyen felállásban?
A 70 fős csapat kicsit több, mint 10%-a dolgozik külföldről. Multidiszciplináris csapatokban, vegyesen dolgoznak ML és szoftvermérnökök, data scientistek, bioinformatikusok és biológusok. Sok hasonló cégben ez nem így van, de mi azt látjuk, hogy ez támogatja a legjobban a működésünket és a mindennapi munkát, sokkal jobb a megértés a csapattagok között egymás munkájáról, jobb az információáramlás, hatékonyabbak vagyunk.
Milyen üzleti modellt követtek, hogyan dolgoztok pontosan? Illetve miért jobb vagy miben más a ti módszeretek a korábbiaknál?
Nagyon röviden: gyógyszeripari cégekkel való együttműködésben rákterápiás célpontok kutatásán dolgozunk. Az új modellben olyan megállapodásokat szeretnénk kötni, amiből, ha egy sikeres fejlesztést követően gyógyszer lesz, a Turbine is részesül a jövőbeli bevételekből. Tavaly kezdtünk el a jelenlegi formátumban együttműködni, ami azért hasznos az iparági szereplőknek, mert a Turbine olyan gyógyszercélpontokat is képes megtalálni, amiket a hagyományos módszerekkel nem találnak meg, ráadásul a gyógyszerfejlesztés ezen szakasza borzasztóan drága és hosszú – ezen tud rövidíteni és olcsósítani a platformunk. Újra meg kell említsem a saját laborunkat, ahol a kollégák házon belül viszik tovább és validálják a platformon kapott eredményeinket. Elképesztő, hogy az induláshoz képest milyen hatalmas fejlődésen ment keresztül a modell a Turbine eddigi 8 éve alatt, és a saját laborunk megléte ezt tovább gyorsítja majd.
Hogyan kerestétek fel és győztétek meg a cégeket az elején, hogy érdemes a Turbine-ba fektetni vagy vele együttműködésbe lépni?
A srácok már a legelső, Bayeres akcelerátor programtól kezdve hajtották a tapasztalt iparági szereplőket, networköt építettek. Az elején sokan szkeptikusak voltak azzal kapcsolatban, hogy ezeknek a lelkes magyar srácoknak a vad technológiája az működőképes lehet-e egyáltalán, de ugyanez a lelkesedés és magabiztosság az, ami sikerre vitt minket. A fő üzenetünk az volt, hogy a technológiánk olcsóbbá és gyorsabbá tudja tenni a gyógyszerfejlesztést. A kezdeti fee-for-service együttműködések óta tulajdonképpen különböző projekteken keresztül, lépésről lépésre validáltunk egyre több állítást a platformunkról, illetve tapaszalt és kredibilis tanácsadók is csatlakoztak hozzánk.
Van már olyan gyógyszer forgalomban, aminek a fejlesztésében részt vettetek?
Igen, már két olyan gyógyszer is van a piacon, amelynél ott voltunk a kezdeti lépéseknél. Hogy melyek ezek, azt nem árulhatom el.
Hol fog tartani szerinted az általatok használt kutatási módszer rövid- és hosszú távon?
Szerintem ennek vannak, lehetnek limitációi. Nem tudom, hogy mikor jön el, vagy eljöhet-e egyáltalán az az idő, hogy Petri-csésze, sejtek, egér meg labor nélkül készüljön el egy gyógyszer, úgy, hogy például beírsz egy gépbe néhány paramétert, az meg elkészíti és kiad neked egy kapszulát, ami ráadásul személyre van szabva. Vad gondolat, de ha belegondolunk, akkor néhány évtizeddel ezelőtt az internet is egy furcsa, ijesztő dolognak tűnt, most meg már a mindennapjaink része a Chat GPT. Tehát annak ellenére, hogy a szimulációkat követően hagyományos kísérletekre is szükség van még, a technológia exponenciálisan fejlődik, és abban is biztos vagyok, hogy sok további kiaknázatlan terület van, ahol ugrásszerű előrelépést fogunk tudni elérni.
Kétségtelen, hogy a mesterséges intelligencia főszerepet játszik a kutatásaitokban, de szerinted hogyan fogja a HR szakmát megváltoztatni a jövőben?
Én nagyon hiszek abban, hogy a HR-ből, annak sok részéből nem szabadna kivenni a személyes jelenlétet. Szerintem már online video híváson keresztül is teljesen más egy beszélgetés, mert nem ugyanolyan az interakció minősége, mint egy személyes találkozás alatt. Ki tudja, lehet, hogy nem lesz igazam, és megvalósul az, ami az Ex Machina című filmben. Az viszont tény, hogy már most rengeteg mindenben segít az AI és az automatizáció a HR területén, ami igazából elég szuper.
Teljesen úttörők voltatok abban, amit csináltok. Megalakulásotok óta hogyan alakult a piac, csinál más is hasonlót, mint ti? Kell elemezni őket, követni ezeket a versenytársakat?
Minden cégnek vannak versenytársai, és természetesen mi is odafigyelünk rájuk és követjük őket. Az is igaz, hogy nem mindenki, akit kompetitornak nevezünk, 100 százalékban ugyanazt csinálja, mint amit mi. Ez egy nagyon dinamikusan fejlődő iparág, ezért folyamatosan szemmel tartjuk a biotech piacot, másképp nem is lehetne.
Mit könyveltek el sikerként? Amikor azt mondjátok, hogy ez megvan, lehet picit örülni, ünnepelni… Vagy folyamatosan mentek tovább a következő feladatra?
Alapvetően elég nagy tempóban dolgozunk, de pontosan ezért igyekszünk nagyon tudatosan kezelni az ünneplés kérdést, és akár rákényszeríteni magunkat, hogy igenis álljunk meg, és az apró sikereket is ünnepeljük meg. A havi all staff meetingen nem csak arról beszélünk, hogyan haladnak a kitűzött célok, hanem a kapcsolódó mérföldköveket is kiemeljük, megünnepelve az ezen dolgozó csapatot. Ünnepeljük és értékeljük az évfordulókat is, és a managerek nominálhatják a csapatot/csapattagokat egyéni, példaértékű teljesítmény kapcsán, akiket szintén itt ünneplünk, tapsolunk meg. Nagyobb siker esetén szoktunk szervezni egy kisebb (vagy nagyobb) összejövetelt, bulit, ahol személyesen koccintunk.
A mentális egészség, belső értékek oktatása az iskolákban teljesen hiányzik. Szerinted be kéne vezetni ennek oktatását, és ha igen, mit tanítanál?
Abszolút be kéne vezetni. Biztos, hogy összegyűjteném a téma szakértőit, és velük konzultálnék, hogy ezt hogyan valósítanák meg. Emellett szerintem ugyanúgy oktatni kellene a pénzügyi tudatosságot is, és van még számos téma, amiről többet kéne hallaniuk a gyerekeknek már az iskolában. Ami a mentális egészség kapcsán még beugrott: normalizálni kellene a fejlesztésnek a létjogosultságát és a segítségkérést, és erről egy beszélgetést indítani. A tökéletességre való törekvés, meg a hibázástól való félelem olyan problémák, amiről nem lehet eleget beszélni, ez a szakmámban is egy nagyon releváns kérdéskör.
Ha az emberek mind olvasni tudnának testbeszédet és nonverbális jeleket, szerinted jobb vagy rosszabb hely lenne a világ?
Lehet, hogy nem leszek ezzel népszerű, de szerintem rosszabb, valahogy ez ugrott be elsőre. Vannak szituációk, amiket előre vinne, de vannak olyanok, amiket nehezítene. Ha mindenki egy nyitott könyv lenne, az kiölné az izgalmat az életünkből.
Mik a terveid még idén nagyvonalakban személyes, HR csapat és céges szinten?
Rengeteg van mindig céges és egyéni szinten is, tervekből sosincs hiány. A Turbine-nál idén kicsit takaréklángra tettük a bővülést, inkább arra fókuszálunk, hogy felkészítsük a szervezetet, működésünket a következő kihívásokra, tőkebevonásra. Nekem ez a fő fókuszom most, a csapatom többek között azon dolgozik, hogy konszolidáljunk bizonyos HR folyamatokat.
Egyénileg (a magánéleti terveken túl) továbbra is célom a szakmai fejlődés, az ehhez kapcsolódó terveket igyekszem a Turbine céljaihoz is igazítani. Rengeteg dolog van, amiben fejlődni lehet, folyamatosan dolgozom magamon, nem titok, hogy járok például terápiára is. Önmagunk csiszolása egy folyamatos munka.
Van valami, amit mindig is meg akartál csinálni, de még nem sikerült?
Sokáig tanultam hegedülni meg énekelni, és a zene gyerekkorom óta egy beteljesítetlen, visszatérő szerelem, amit legtöbbször a céges karaoke bulik során élek csak ki.
Ha még többet szeretnél tudni a Turbine tevékenységével kapcsolatban, ajánlom figyelmedbe az alábbi linkeket:
Web: https://turbine.ai/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/turbine-ai/
Facebook: https://www.facebook.com/TurbineAI
Instagram: https://www.instagram.com/turbine.ai/
Források:
Forbes: https://forbes.hu/lists/a-legforrobb-magyar-startupok-2023/turbine-ai/
CB Insights: https://www.cbinsights.com/research/artificial-intelligence-top-startups-2023/