7+1 tanács, hogyan szerezd vissza az életörömöt ezekben a napokban

„Miért érzed olyan mélyen magad, átélve a bizonytalanság szorongásos állapotát?„ Azt hiszem nagyzolás nélkül mondhatjuk, hogy ez a kérdés rengeteg embernél aktuális a napokban.
Óriási változásban van a világ. Az emberek szájából gyakran hallani olyat, hogy „évek óta káoszban élünk”, „ez kész rémálom”. Világeseményektől függetlenül megeshet, hogy úgy érezzük, az élet egy kemény pókerjáték. Hibákra kényszerít minket, majd könyörtelenül megbosszulja azokat.
Rengetegen még jól emlékszünk a csillogó szemű munkatársakra, a munkahelyi kávézásokra, néhány rendkívül szórakoztató meetingre. Azóta még a baráti kapcsolatokban is takarékra kapcsoltak az örömök. Napról napra olyan soha nem látott kihívásokkal találjunk szembe magunkat, amihez még nem rendelkezünk kész megoldókulcsokkal. Reggelente felébredbe a hírek gyakorlatilag folyamatosan hozzátesznek a szorongásunkra plusz még egy lapáttal: gazdasági krach, infláció, áremelkedés, létbizonytalanság.
Miközben mindennél jobban szeretnénk újra döntésképes helyzetbe kerülni, de egyre inkább mindennapos a közöny, a langyosság, amiben szépen lassan elmarad minden.
Belefáradtunk az életbe a világjárvány és a világesemények szorítása közepette
Ez még nagyobb esélyt ad a kiégésre. A kiégést általában a munkahelyi érzelmi kimerültség, a közömbösség, a cinizmus és a hatástalanság érzésének egyvelege jellemzi. Demotiválatlanok, kimerültek, nyúzottak, és közömbösek lehetünk, önbizalomhiányban, energiahiányban és érzelmi kimerültségben szenvedhetünk. A „nincs célunk” érzése uralkodhat el rajtunk. Ma azonban még inkább divatszóvá vált a kiégés (más szóval burnout), mivel életünknek már minden szegletébe beszivárgott. Ez a jelenség nemcsak az egyéneket érinti, de az emberek által a cégeket is.
Ugyanis nem a fluktuációs lavina a legrosszabb, ami bekövetkezhet egy cég életében. A viharfelhők ott kezdenek látszódni, amikor először a munkavállalókon tapasztalható meg igazán: valami nincs rendben velük.
A COVID óta a vezetők olyan döntésekbe kényszerültek, amelyekbe soha senki korábban. A szituációk kezelésében pedig nincs precedens. Ma már a régi kontroll-mechanizmusok sem úgy működnek, ahogy megszoktuk.
Felelős munkakörben pedig frontálisan jönnek szembe azok a szituációk, amik bizonytalanságot generálhatnak, az viszont hosszú távon stresszt okozhat.
Mindegy milyen szituációban vagyunk, a saját fejlődésünk a saját felelősségünk
Érthető a félelem, épp ezért most mindennél fontosabb, hogy tudatosan rajta tartsuk a fókuszt néhány dolgon az életünkben. A kiégés pedig már a fiataloknál, illetve a középiskolásoknál is jelentkezhet – korfüggetlen – a bizonytalanság érzésével ugyanis mindenki megküzd.
Egy osztrák származású brit szociológus, Marie Jahoda a pszichológia egyik fő alakja volt. A munkanélküliség érzelmi jólétre gyakorolt hatásait vizsgálta, az ún. megfosztottság-elvet. Jahoda tudományos kutatásokkal is bizonyította, hogy ahhoz, hogy az ember kiegyensúlyozott életet tudjon élni és lelkileg is jól legyen öt dologra van szüksége:
1) strukturált időbeosztásra,
2) társas kapcsolatokra,
3) közös célokra,
4) pozícióra és státuszra,
5) értelmes elfoglaltságra.
Ezeket egyébként egy kiegyensúlyozott élet és akár egy munkahely is megadhatja a számunkra. Ám ha tartósan kiesünk ebből, mert például elveszítjük az állásunkat, elzárjuk magunkat a külvilágtól vagy „börtönben érezzük magunkat”, akkor idővel megjelenik az ún. megfosztottság érzése. Tehát még a legjobb munkahelyen, a legjobb baráti közösségben sem fogjuk jól érezni magunkat, ha nem a „jó helyen” vagyunk.
Ahhoz, hogy visszaszerezzük majd megtartsuk az életörömünket, folyamatosan ápolnunk kell a mentális egészségünket, a testi-lelki jóllétünket. Mert az önfejlesztésből indul ki a problémamegoldás. Az önfejlesztés által megismerhetjük azt is, hogyan lehet tenni az ellen, hogy ne szúrjon, ne nyomjon sehol az életünk.
A jó hír: önfejlesztéssel visszanyerhetjük az életörömünket
A megnyugtató a dologban az, hogy ha időt, energiát szánunk az életünkben az önfejlesztésre, akkor nemcsak könnyebben túljuthatunk a lelki problémákon, de egyenesen egy pozitív érzelmi állapotba kerülhetünk. Sőt, a kudarcokban is csupán egy-egy lehetőséget fogunk látni, amikor végre megtalálhatjuk azt az utat, ahol nem szabad folytatnunk.
Könnyebben birkózunk meg az élet bármely területén jelentkező nehézségekkel. Mivel azonban különbözőek vagyunk, mindannyiunknak másra van szüksége, mások az igényeink, más hoz flow-ba minket. Mindig a saját magunkra hangolódás adja meg a választ a kérdéseinkre.
Az önfejlesztés az, amelynek segítségével újra átélhetjük az úton haladás közben a megelégedést, örömöt, előrelépést, kiteljesedést, AHA pillanatokat, szabadságot, sőt a munkaképességet.
Mivel segíthetjük a testi-lelki fejlődésünket?
1. Meditációs gyakorlattal – akár csak néhány percet naponta –, hogy visszanyerjük érzelmeinket.
2. Relaxációval – ez lehet akár séta, könyvolvasás, zenehallgatás, hogy időt és energiát nyerjünk a valódi feltöltődésre.
3. Munka közbeni légzőgyakorlatokkal – segíthet visszalépni a „kaotikus állapotokból”.
4. Egy egészséges napi rutin betartásával – például ilyen a teljes éjszakai alvás, a kiegyensúlyozott étkezési terv, következetes és rutinszerű testmozgás.
5. Szociális kapcsolatok ápolásával – olyan kapcsolatokkal, amik közösségi interakciókként kimerítés helyett gyógyítanak. Kapcsolódj másokhoz! Akár virtuálisan is.
6. Tanulással – valami új dolog felfedezésével, új recept, új készség, új időtöltés. Az új dolgok tanulása magabiztosságot adhatnak és örömmel töltenek el minket.
7. Digitális detox-szal – Amikor egy pihenőnapodon 24 órára kivonjuk magunkat a social mediából. Vagy egy challenge jóvoltából elengedjük a hírek olvasását két hétig.
+1. Döntésekkel, tervekkel – általában a túl sok szabály tartósan beszűkíthet, a szabálynélküliségben viszont széteshetünk. Döntéseink a mi kezünkben vannak. Az is, hogy mennyi időt töltünk el munkával. Tehát napjaink megtervezése, a kereteink betartása, a munkaidő meghatározása!
Mindezek segítségével energikusabbak lehetünk, tudatosabbá válhatunk, újra fontosak leszünk saját magunk számára.
Egy hosszú hétvége nem old meg mindent
A negatív élettapasztalatunk, a kirekesztettség és félelem érzései rétegről rétegre rakodnak a lelkünkre gyakran az évek során. Egy életterületen mégis tudunk változni, mindig, minden körülmények között: az önfejlesztésben.
Az önismeret egy impulzusokkal teli váróteremhez hasonlítható, ahol becsekkolunk egy utazásba. Ezt az utazást úgy hívják, hogy fejlődés. Az önismeret révén a saját tükörképünket szemlélhetjük és nem abban a torz, koszos, repedezett és homályos tükörben értékeljük magunkat, amit az élet vagy mások eddig felénk tartottak.
Viszont a fejlődés kapcsán létezik egy alapigazság. Csak akkor tudsz fejlődni, ha visszajelzéseket kapsz. Az önfejlesztés útján szükségünk van egy külsős emberre, egy külsős segítségre, mert a saját magunk edzője nem lehetünk. Óriási csapda ugyanis, hogy önmagunkat is kímélve nem végzünk olyan mértékű terhelést magunkkal szemben, ami a cél felé vinne minket. Külsős segítséggel viszont felismerhetjük azt is, hogy hol van bennünk elakadás vagy annak tényét, hogy elfáradtunk; azt, hogy irányt kellene változtatnunk.
Napjainkban ezt az AHA-pillanatot élhetik át oly sokan játék vagy egy közös esemény során egy önismereti táborban is. Itt olyan dolgok kristályosodhatnak ki előttük, amik évtizedeken keresztül sötétségben vagy homályban lapultak. Olyan emberek tartanak jószándékkal tükröt elénk, akik „ismeretlenül” is más nézőpontot tudnak behozni a látásmódunkba.
Negatív üzemmódban az ember tudata beszűkül, nem tudunk kilépni a negativitás börtönéből. Egy önfejlesztő táborban viszont az embereket a nyitottság, kíváncsiság és az egymás felé irányuló jóindulat jellemez.
Teret kap a belső erőforrásaink és a saját félelmeik, gyengeségeik, önkorlátozó viselkedéseik felfedezése is. A táborok előnye, hogy a résztvevők kiszakadnak a megszokott környezetből, a megszokott társaságból; új nézőpontokra találhatnak.
A Discover your world olyan embereknek segít, akiknek hiányzik a kiteljesedés az életükből. Többre vágynak, ezt meg is fogalmazzák, de mégsem tudják kihozni azt magukból. Abban segítünk nekik, hogy megtalálják a megfelelő eszközöket, amelyekkel erre képessé válhatnak. Ehhez a félnapos workshoptól, az egynapos tréningeken át a néhány napos belföldi elvonulások és a külföldi táborokig biztosítjuk az eszközöket. A legfőbb mesterművünk az Életünk.